Yüksek Ekip Motivasyonu İçin 7 İpucu

Hepimizin bildiği üzere insan, doğası gereği diğer insanlarla birlikte olmaya meyilli sosyal bir varlık. Bu önemli özellik hayatta kalmamızın yanı sıra ilerleme kaydetmemiz için de hayati önem taşıyor. Karşılıklı alış-verişin olduğu bir çalışma ortamında ekip olarak çalıştığımızda her zaman ilerliyor ve gelişiyoruz. Dünyada hiç kimse önemli başarılara tek kişi olarak imza atmamış. İnsanlar her zaman hedefe ulaşmak için grup olarak bir araya geliyor.

İnsan Kaynakları departmanları uzun zamandır ekiplerin bir arada nasıl daha iyi çalışabileceği sorusu üzerinde çalışıyor. Dünyada yetenekli insan bulmak konusunda herhangi bir kıtlık söz konusu değil; fakat bu yetenekli insanlar onları takdir eden diğer yetenekler ile bir araya gelmediğinde onları ziyan etmiş oluyoruz. Harika teknik potansiyele sahip bir çalışan hayal edelim. Bu çalışan kendisi gibi yetenekli bir ekibin içinde olmadığı ve başında onu organizasyonel hedefler doğrultusunda yönlendiren bir lider yöneticisi olmadığı sürece kendisinden beklenen performansı maalesef tam anlamıyla gerçekleştiremeyecektir.

İnsanlar yalnızca birlikte çalıştıklarında sıra dışı hedeflere ulaşabilirler; diğer türlü herkes gibi olağan başarıları gerçekleştirirler. Neil Armstrong aya ortak bir hedef için çalışan harika bir ekibin yardımı ile adım attı. Her biri yapbozun eşsiz bir parçasını oluşturan bu insanlar insanlık için fevkalade bir başarıya imza attılar. Bütün ekip Amerika hükümeti tarafından cömertçe ödüllendirildi ve motivasyonlarını yükseltmek adına kahraman ilan edildi.

Görevleri hedefe ulaşmak olan İnsan Kaynakları departmanları, çalışanlardan bir şeyler istemeden önce onların konforunu sağladıklarından emin olmalı. Çalışanların motivasyonu ekip başarısı için kilit rol oynuyor. Ekiplerin başarısızlıklarının en temel sebebi olarak çok yetenekli çalışanların motivasyon kaybını veya hedefe olan ilginin azalmasını gösterebiliriz. Bunun birçok sebebi olabilir. Ekip üyelerinin motivasyonlarını korumak için gelin birkaç ipucuna bakalım:

1- Gerçekçi hedefler koyun

Liderleri olarak ekibinizin sınırlarının farkında olun. Büyük ve ayrıntılı görevleri parçalara ayırın ve çalışanlarınızın güçlü özelliklerine göre görev dağılımlarını yapın.

2- İyi performansı ödüllendirin

Hepimiz katma değeri olan bir iş yaptığımızın göstergesi olan ödülü önemsiyoruz. Ödüllendirme, iş yerinde mutluluk faktörü olmasının yanı sıra; ekibin verimliliğini artırmaya da yardım ediyor. Ödüllendirmenin yetenekleri daha uzun süre elde tutmaya yardımcı olduğu gözlemleniyor.

3- Şirketin hedef tanımını paylaşın

İnsan Kaynakları departmanı olarak çalışanlara şirketin vizyonunu ve misyonunu özenle anlatın. Organizasyondaki üst yöneticilerin sık iş ortamı ziyaretlerinin de moral artırıcı olduğu biliniyor.

4- Teşvik politikanızı paylaşın

Çalışanlarınıza şirketin onların ve ailelerinin finansal ve sosyal durumlarını önemsediğini teşvik ve bonus politikanızı paylaşarak gösterin. Teşvikler çalışanların kendi işlerinin sorumluluklarını almalarına yardım eder.

5- Konforlu çalışma ortamı yaratın

İş yerinde verimliliği artırmak için çalışan konforuna özen gösterin. Çalışanların streslerini azalttıkları ve işe yenilenerek döndükleri içecek ve sohbet araları daha mutlu çalışma ortamı için kanıtlanmış uyarıcılardır.

6- Çatışmayı yönetin

Üst yönetimin çatışmayı meydana gelmeden önce tespit edebilecek tedbiri almasını ve herhangi bir olası tartışma halinde şeffaf bir şekilde idare etmelerini sağlayın. Sağlıklı rekabet daha iyi sonuçlar elde etmek için her zaman iyidir; fakat çatışmalar adil bir şekilde çözümlenmeli.

7- Terfilerde şeffaf olun

Çalışanları yüksek dozda motive eden bir diğer konu ise organizasyon içinde yükselme şanslarının olmasıdır. Terfiler beraberinde maaş artışı ve kariyer gelişimini getirdiği için çalışanlara terfi süreci ile alakalı sade ve şeffaf bir politika açıklayın.

Yetenekli kişilerle bir takım oluşturmak kolaydır; fakat bunu sorunsuz işleyen bir sisteme dönüştürmek yetenektir.

Hepinize bu dönüşümde başarılar dileriz.

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://gethppy.com/talent-management/essential-aspects-to-consider-for-your-teams-motivation

Comments are closed.