Yetenekli Çalışanları Elde Tutmanın 6 Yolu

Hepimizin bildiği üzere işe alım süreci şirket için ihtiyaç olan pozisyona doğru adayı bulmak ile bitmiyor. Bir diğer zorlu görev ise buradan sonra, çalışanı elde tutmakta başlıyor. Çalışanların şirkette uzun süredir çalışıyor olması iş için harika bir durum. Bu kişiler işlerinde yetenekli olmanın yanı sıra işe yatırım yapıyor ve bu da onları daha çok çalışmaya teşvik ediyor. Fakat iş olanaklarının ve cazip tekliflerin günden güne arttığı, insanların kolaylıkla başka şirketlere geçebildiği şu günlerde yetenekli çalışanları elde tutmak gittikçe zorlaşıyor.

 

Gelin bu yazımızda daha mutlu ve işten ayrılış oranının daha düşük olduğu bir ekip için neler yapabiliriz bir bakalım:

1- Fırsatlar Yaratın

Özellikle genç çalışanların gelişmek için alanlara ve işte gelecekleri olduğunu hissetmeye ihtiyaçları var. Aksi takdirde; bunu başka şirketlerde arayacaklardır. Açık bir gelişim ve mentörlük fırsatı yaratmak onları ulaşmak istedikleri hedefleri için daha çok vakit harcamaya ve çalışmaya teşvik edecektir.

2- Cazip Yan Haklar Sunun

Özel sağlık sigortası, emeklilik fonu gibi yan hakları artık sunmayan şirket sayısı yok denecek kadar az. Farklı olun ve onları cezbedecek cazip yan haklar sunun! Masaj kuponunu, “işe bisikletinle gel” temasını son dönemde ilgi çeken cazip yan haklara örnek verebiliriz. Mutlu çalışanlar için yan haklar anahtar noktalardan bir tanesi. Güzel bir yan hak paketi çalışanları şirketinizde tutacaktır. Bazı çalışanlar için bu konu ücretlerinden çok daha önemli.

3- İletişime Açık Olun

Çalışanlar işlerin nasıl ilerlediğine tanıklık edip bu ilerlemede yer almayı sevdiklerinde şirkette daha çok kalmak isteyecektir. Çalışanlarınızın sizinle iş birliği yapmalarına ve işle ilgili fikirlerinize ilave görüş sunabilmelerine izin verin. Onlara size geribildirim verme fırsatı sağlayarak ve bu geribildirimleri göz önüne alarak çalışanlarla aranızda şeffaflık, güven ve değer bileşenlerini inşa edin.

4- Bireysel Projelere Müsaade Edin

Çalışanlara şirket içerisinde bireysel beceri ve yeteneklerini sergileyebilecekleri bireysel projeler hazırlamalarına müsaade edin. Onlara işlerinde bağımsız alanlar yaratın. Çalışanlar şirket içerisindeki bireysel katma değerlerini gördüklerinde ve olumu geri dönüşler aldıklarında daha çok kalmak isteyecektir. Bu uygulamaya örnek olarak; teknolojinin öncü firmalarından Google’ı verebiliriz. Google çalışanlarından çalışma saatlerinin %20’sini bireysel projelerine ayırmalarını istiyor. Google böylece hem çalışanı teşvik etmeyi hem de şirkete yaratıcı farklı fikirler çekmeyi hedefliyor.

5- İlgi Çekici Bir Çalışma Ortamı Oluşturun

Güzel bir çalışma ortamı yetenekli çalışanları elde tutak için önemli faktörlerden bir diğeri. Doğal ışık, rahat koltuk, ortak çalışma alanı, mola verip vakit geçirebilecek farklı alanlar, tam kapasite mutfak içeren iyi donanımlı bir çalışma ortamı oluşturun. Çalışanların sosyalleşmesi için aktiviteler düzenleyin. Üstelik bu aktiviteleri herhangi bir maliyeti olmadan yapabilirsiniz. Örneğin; ayda bir herkesin kendi yemeğini getirdiği bir öğle yemeği planlayabilirsiniz.

6- Değer Verin

Küçücük bir teşekkür ile bile o kadar çok yol kat edersiniz ki. Çalışanlarınızın kendini değerli hissettiğinden ve onları ödüllendirdiğinizden emin olun. Buna en basit örnek olarak; çalışanlara molaları esnasında müdahale etmemeyi verebiliriz. Onların zorlu çalışma koşullarına müdahale etmeyin; molalarına çıkmalarına teşvik edin ve o anlarda onlara ihtiyacınız olsa bile araya girmeyin.

Mutlu yetenekli çalışanlar demek mutlu şirketler demek!

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://gethppy.com/talent-management/how-to-keep-great-employees

 

 

Comments are closed.