Yeni Normalde Kendimizi Nasıl Zihnen Güvende Hissederiz?

Normalleşmeyle birlikte tekrar açılan mağaza, ofis ve fabrika yöneticileri yayılma etkisi hala devam etmekte olan Covid-19 için devletin aldığı güncel önlemleri iş yerlerinde uygulamaya başladılar. Fakat, her ne kadar yüzlerce maske ve el dezenfektanı tedarik edilse de çalışanların hem iş yerinde hem de müşterilerin çevresinde kendilerini güvende hissedebileceklerini duymaya ihtiyaçları var.

New York City’de bir grup Amazon depo çalışanı bu şekilde hissetmediği için çalışma koşullarının kendilerini ve ailelerini riske attığını öne sürerek perakende devine geçen hafta dava açtı. Çalışanlar Amazon tarafından tehlikelerle ilgili yanlış bilgilendirildiklerini söyleyerek Amazon’u kamuya zarar veren davranış sergilemekle ve çalışan güvenliği kanunlarını çiğnemekle suçladı. Bloomberg’in haberine göre; Amazon çarşamba günü şikayetin incelenmekte olduğuna dair açıklama yaptı.

Sürecin doğru yönetilmediği ve çalışanlara gerekli bilgilendirmelerin yapılmadığı noktada, önümüzdeki günlerde Amazon örneklerinin artma ihtimali oldukça yüksek. Bu yüzden, çalışanlara bolca açıklama yapılması ve eğitim verilmesiyle kendilerini iş yerinde güvende hissetmelerini sağlayabiliriz. Peki, bunun için neler yapabiliriz?

  • Yeni Uygulamalarınızın Arkasındaki Gerekçeleri Açıklayın

CLMBR Yönetim Kurulu Başkanı ve Denver bölgesindeki üç Rise Nation Fitness Stüdyosu sahibi Avrum Elmakis, çalışanları yeni uygulamalar, ekipmanlar ve prosedürler üzerine eğitmenin hem çalışanları hem de müşterileri güvende hissettirdiğini söylüyor. Çalışanların sadece yeni prosedürleri nasıl takip edeceklerini öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda arka planda bunun nedenlerini de öğrendiklerini vurguluyor. Bu nedenleri anlamak hem çalışana kendini iş yerinde güvende hissettiriyor hem de müşterilerin soruları olması halinde gerekli açıklamaları yapabilmelerini sağlıyor. Elmakis, eğitimin doğal güveni inşa ettiğini söylüyor.

  • Güncel Yerel ve Genel Uygulamaları Takip Edin

Yasal düzenlemelerin sürekli değiştiği şu günlerde güncel kalabilmek oldukça önemli. Stüdyolarını yeniden açmadan önce Elmakis müdürlerinden birine her gün günlük standart kuralları takip etme görevi verdi.

  • Kurallar ve Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı Hakkında Açık Konuşmalar Yapın

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde “Organizasyonel Davranış ve Kamu Politikası” bölümünde Profesör Denise Rousseau, çalışanlarla sık ve akıcı konuşmaların hayati derecede önem arz ettiğini söylüyor. İlk olarak onlarla bir araya gelip oturun, endişelerini paylaşın ve yerel yönetmelik ve uygulamalara dair bilgi verin.

  • Toplum Güvenliğini Vurgulayın

İş yerinde alınması gereken güvenlik önlemleri ile ilgili olarak çalışanlar ayrı görüşlere sahip olabilirler. Rousseau bu yüzden eğitim materyallerinin yönetim tarafından oluşturulmasının ve tüm personele ulaştırılmasının önemli olduğunu söylüyor. Herkes tarafından üzerinde uzlaşılmış prosedürleri izlemenin çalışanları daha güvende hissettireceğini düşünüyor. Çalışanlara onların toplum olduğunu hissettirmenin ve toplum sağlığının önemli olduğunun vurgulanması gerektiğini söylüyor.

  • Güvenlik Konularını ve Yeni Eğitim Materyallerini Belgeleyin

Kişisel Koruyucu Donanım kullanım değişikliği, hijyen, mesafe veya program değişikliği gibi konuları içeren prosedürle alakalı tüm değişiklikleri belgelediğinizden emin olun. Böylece herkes aynı uygulama üzerinden kuralları takip edecektir. Bu belgeler aynı zamanda olası bir dava halinde de kanıt olarak kullanılabilir.

Her çalışanın kendisini sağlıklı ve güvende hissettiği bir yerde çalışabilmesi dileğiyle…

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://www.inc.com/brit-morse/reopening-workplace-help-employees-feel-safe-psychologically.html

Comments are closed.