Yapı Kredi Bankacılık Üssü’nde Müşteri Deneyimi Anlattık!

etkin-egitim.JPGGüneşli bir Ekim gününde, Gebze’de yer alan Yapı Kredi Bankacılık Üssü’ndeydik. Yapı Kredi Bankası’nın, 19 bin çalışanının hem teknik ve mesleki hem de kişisel gelişim eğitimlerini en etkin şekilde alabilmeleri için yarattığı bu “üs” gerçek anlamda bir üretim, paylaşım ve gelişim alanı.

Aynı anda pek çok sınıfta farklı konularda eğitimler veriliyorken, öğle molalarında kütüphane’de kitap okumak isteyenler veya dilek havuzuna para atarak bir yandan dilek tutup bir yandan TEGV’e bağışta bulunmak isteyenler için de her şey düşünülmüş. egitim-akademisi.JPGRengarenk atmosferi ve farklı dinlenme alanlarıyla tam bir konsept gelişim üssü yaratılmış.

 

 

Biz de bu üsse “Rekabette Farklılaşmanın Anahtarı: Eşsiz Müşteri Deneyimi” eğitimini üçüncü kez katılımcılarla paylaşmak üzere geldik.

 

Birbirinden farklı lokasyonlardan (Ankara’dan bile gelenler vardı!) gelen ve daha önce birbirini hiç görmemiş olan 20 katılımcımız birbirlerini tanıyıp herkese tanıttıkları tanışma oyunuyla ısındılar.

eglenceli-egitim-

Sonrasında yavaş yavaş müşteri deneyiminin ne olduğunu, dünyada ve Türkiye’de bu alanda hangi çalışmalar yapıldığını öğrenmeye başladılar. Apple’dan Ritz Carlton’a, United Airlines’tan Amazon’a dek, müşteri deneyiminin en iyi ve en kötü örneklerini izlediler.

 

Müşteri Deneyimi konusunda Türkiye’nin parmakla gösterilen uzmanlarından olan; daha önce bu uzmanlığıyla Turkcell’e ve şimdi de Vodafone’a katkı sağlayan eğitmenimiz Gökhan Kara, eğitimin ikinci yarısında katılımcılara bir de minik “sürpriz” yaparak herkesin çocukluğunu yeniden deneyimlemesini sağladı.

 

banka-egitimi

Eğitimin son kısmındaysa, artık müşteri deneyiminin ne olduğunu, bu deneyimi en iyi hale getirmek için neler yapılabileceğini öğrenen katılımcılarımız, kendi yaratıcılıklarını da işin içine katarak Yapı Kredi Bankası’ndaki müşteri deneyimini daha da iyi bir noktaya taşımak için hayaller kurdular ve bu hayalleri hayata geçirmek için aksiyon planlarını belirleyerek sınıftan ayrıldılar. Ayrılırken de bize sıcacık yorumlarını bıraktılar:
 Bu eğitim sayesinde müşteri ilişkileri konusunda çok iyi örnekler öğrendim. Bakış açımın nasıl olması gerektiğini görmüş oldum. Faydalı oldu. Teşekkürler.
 Eğitim birebir işimle alakalıydı. Vizyon olarak rasyonellikten uzak duyguya yakın olup, kullanıcı gibi düşünüp farklı olmayı öğrendim.
 Ufuk genişleten ve farklı bakış açıları getiren bir eğitimdi.
 Duygusal bağ kurmayı yaşayarak öğrendim
 Müşterilere daha geniş vizyondan bakma ve bulunduğumuz çağ koşullarına göre öngürülü olmayı öğrendim.
 Müşteri deneyimi bakış açısı ve güzel örnekleri hakkında bilgi sahibi oldum.
 Müşteri deneyiminin önemini gördüm. Farklı bakış açısı kazandım. Yeni kaynaklar ve araştırmalar hakkında bilgi sahibi oldum.
 Müşteri deneyiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ve müşteri deneyiminde ulaşılmak istenen noktaya giden yoldaki aşamaları öğrendim.eglenceli-egitim.
 Kendi dilinle değil, karşındakinin anlayacağı bir dille konuşmanın daha verimli olacağını öğrendim. Teknik terimlerle anlatmak yerine yararları paylaşmanın önemini gördüm.
 Gerçekten bilgi sahibi bir eğitmen. Sadece eğitim için değil, her zaman dinlenebilir. Teşekkürler.
 Videolarla, sürprizlerle, eğlenceli oyunlarla harika bir sunumdu. Güzel vakit geçirdik. Teşekkürler
 Üzülerek geldiğimiz eğitimin nasıl geçtiğini anlamadım. Eğitim bence mükemmeldi. Tekrar bir eğitimde karşılaşmayı çok isterim
 Hem sevdiğim bir konu olması, hem de konuyu aydınlatmak adına verilen örnek ve videolardan dolayı kesinlikle öneriyorum. Uykumun gelmediği nadir eğitimlerden biriydi.
 Kesinlikle tavsiye ederim. Dikkatim hiç dağılmadan konuyu dinledim. Eğitmenin donanımlı ve anlayışlı olmasının bu eğitimin keyifli geçmesinde büyük payı var.
 Hem çok keyifli hem de çok eğitici bir program hazırlanmış. Eğitmen ve materyal yönünden kusursuz bir eğitim. Eğitmenimiz gerek yaptığı sürprizlerle, gerekse anlatım üslubuyla fark yarattı. Ufkumuzu aydınlattınız, teşekkür ederiz.
 Videolar, görseller çok iyiydi. Eğitim çok zevkliydi.
 Eğlenceli bir eğitim süreci geçirdim. Daha farklı bir bakış açısının hangi kapıları açabileceğini gördüm.
Eğitimin içeriği açık ve anlaşılırdı. Örneklerle zenginleştirilmiş, katılımı artıran iyi bir içeriğe sahipti. Eğitmenin akıcı ve düzgün dil kullanması eğitimi tavsiye etmek için yeterli. Teşekkürler
 Kesinlikle tavsiye ederim. Tüm eğitim baştan sona kadar çok yararlıydı. Farklı bir müşteri deneyiminin nasıl yaşatılması gerektiğini gördük.

musteri-deneyimi-egitimi

 

Comments are closed.