Uzaktan Çalışma Takibinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

Mart ayının ortasında hayatımıza tamamen giren koronavirüs ile ofiste bulunma zorunluluğu olmadan işlerini idare edebilecek birçok işveren, uzaktan çalışma şeklini tecrübe etmeye başladı. Bu yeni çalışma şekli beraberinde yöneticilerin aklına şu soruyu getirdi: Acaba çalışanları ofis duvarları ardında da verimli olabilecek miydi? sorusuna cevap arayan işverenler son üç ayda artarak rağbet gören uzaktan çalışan çalışanların çalışmalarını görüntüleyebilen yazılımları satın alarak cevaplarını bulmaya çalışıyor.

Görünüşte birçok işveren için pandemi sonrası uygulaması olarak başlasa da uzaktan çalışma uzun vadede iş hayatının bir parçası olacak gibi görünüyor. Bu yazılımlar, yöneticilere çalışanlarının kameraları üzerinden ne yaptıklarını izleme ve periyodik olarak bilgisayarlarının ekran görüntülerini alabilme seçenekleri sunuyor. Yanı sıra yöneticiler çalışanlarının aktif ve pasif saatlerini, dosya, e-posta gönderimlerini ve yazıcı kullanımlarını da takip edebiliyor.

Miami menşeili Teramind’in Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eli Sutton’a göre insanların çoğu konu ile ilgili yanlış bir algıya sahip ve üst yönetimin aslında çalışanlarına casusluk yapmaktan daha önemli işleri var. Sutton, yazılımlarının yöneticilerin verimlilik ve data takibi görüntülemesine yardımcı olduklarını ifade ediyor.

Yazılımların reklam konuşmaları kulağa normal gelse de çalışanların yazılım üzerinden takip edilmesi yasal noktada sıkıntı yaratabilir. Gelin şirkette böyle bir uygulamaya gitmeden önce dikkat edilmesi gereken beş noktaya hızlıca göz atalım:

  • Aydınlatma Yükümlülüğünüzü Bilin

Kanunlar ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için çalışanlara uzaktan çalışma konusu ile ilgili bilgi verilmesi ve takip edilmelerine onay verdiklerine dair muvafakat alınması önemli noktalardan biri.

  • Uygulamaya Geçirmeye Çalıştığınız Şeyi ve Yazılımın Neler Yapabildiğini Tanımlayın

New Jersey Morristown’da Jackson Lewis Hukuk Firması’nda çalışan Avukat Joseph Lazzarotti işverenlerin çoğu zaman kulağa basit gelen basit amaçlarla başladıklarını; fakat yazılımın toplayabileceği geniş verileri fark edemedikleri için ileride başlarının derde girebileceğini ifade ediyor.

  • Topladığınız Verileri Sınırlandırın

Lazzoratti’ye göre yazılımınızın ne kadar veriye erişebileceğini tanımladıktan sonra bu verileri sınırlandırmanın yolunu bulmalısınız. Çünkü, elinizdeki tüm verileri gizli ve güvenli tutmakla mükellefsiniz; bu yüzden ne kadar az veri erişiminiz olursa o kadar iyi. Aksi takdirde, olası bir veri ihlali durumunda herkese topladığınız veri ve ihlalle ilgili bildirim yapmanız gerekebilir.

  • Veri ve Performans Arasında Korelasyon Çalışması Yaparken Dikkatli Olun

Eğer bu yazılımı kişisel performansı değerlendirmek için kullanmak gibi bir planınız varsa ekstra hassasiyet göstermelisiniz. Örneğin; bir çalışan bilgisayar hareketlerine göre gün içinde çok boş kalmış ya da yeterince verimli çalışmamış görünebilir; fakat o saatlerde telefon üzerinden işini hallediyor da olabilir.

  • Kültür Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Olabileceğine Dair İyi ve Kötü Yanları Tartın

Yazılım tasarlama ve strateji firması Sidebench’in kurulduğu yıl olan 2012’den beri yönetim kurulu başkanı dahil uzaktan çalışan birçok personeli var. Sidebench bu uygulamayı geçtiğimiz yıllarda birlikte çalıştığı yüklenicilere de uygulamış olmasına rağmen, sürekli çalışanlarının birkaçına uygulamayı denediğinde kültürel olarak onları rahatsız ettiğini ve güven sarstığını fark etti.

Uzaktan çalışmanın daha yaygın hale geldiği şu günlerde takip uygulaması hem işveren hem de çalışan açısından oldukça önemli bir konu olarak hayatımızda yerini alacak gibi görünüyor. Bu tür geçişlerin performansa etkisi çok daha ölçülebilir metrikler sunuyorken psikolojik ve uzun vadeli etkileri ne yazık ki gözden kaçırılabiliyor.

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://www.inc.com/lindsay-blakely/remote-employee-monitor-software-legal-risks.html

Comments are closed.