UNO Çalışanlarıyla Online Stres Yönetimi Eğitimi Yaptık

UNO ‘nun çalışanları için düzenlediği UnoVersite Sohbetleri kapsamında dijital ortamda “Nefes Teknikleri ile Stres Yönetimi” atölyesini uyguladık.

Stanford Üniversitesindeki bilim insanları, derin nefes alma hareketinin ne gibi etkileri olduğu üzerine bir çalışma yürüttüler. Bu çalışmanın ardından biyokimyager Mark Krasnow, duyguların düzenlenmesi ve kaygıların azaltılması söz konusu olduğunda, derin nefes alıp verme ile gevşeme, dikkat ve verimlilik arasında bağlantı kuran küçük bir nöron grubu tespit ettiğini açıkladı.

Bu yüzden biz de 1 saatlik online atölyede stresli zamanlarda sakinleşmemizi ve rahatlamamızı sağlayan nefes egzersizlerini bol bol uygulayarak farklı şirketler için paylaşmaya devam ediyoruz. Sabah kalktığımızda, işe giderken, molalarda ya da yatmadan önce uygulayabileceğimiz pek çok nefes tekniği ile stresi hayatımızdan uzaklaştırabilir, daha temiz ve boş bir zihin oluşturabiliriz.  Stres yönetiminde relaksoloji tekniklerinden faydalanarak, bilinçli olarak endorfin salgılayabiliriz. Bedenimizdeki bilinçli endorfin salgılanmasını gevşeme ve imgeleme çalışmaları ile sağlayabiliriz. Nefes, stresten arınmak için kullanabileceğimiz en basit ve ekonomik yöntemdir.

 

Bununla birlikte, nefes bir canlı olarak bizim hayatımızı sürdürmemizi sağlayan yakıtımızdır. Nasıl ki aracımızın güvenliği ve sağlığı için benzin alıyorken belli bir noktadan benzini dolduruyor, hatta bazen sadece belli marka ve içerikleri tercih ediyorsak bedenimize aldığımız nefesi de dikkatle alma konusuna önem vermeliyiz.

 

Daha sağlıklı nefes almak ve stresini yönetebilen bir birey almak hayat kalitemizi artıracağı gibi çalışırken daha verimli çalışmamızı ve hayattan tat almamızı kolaylaştırır. Bu nedenle çalışanlarıyla bu imkanı paylaşma kararları için UNO İnsan Kaynakları ve yönetimine, kıymet verip 1 saatlerini ayırdıkları için tüm UNO çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Comments are closed.