Ulaşılabilir Hedefler Belirlemede Etkili 6 İpucu

Hedef belirlemek ve o hedefi gerçekleştirmek hepimiz için önemlidir. Hedeflerimiz hayattaki amaçlarımızı oluşturur ve gelişip motive olmamızı sağlarlar. Fakat, bazen hedeflerimiz stres kaynağımız olabilir. Çıtayı yüksek tuttuğumuz, ulaşılabilirliği zor veya yakın zamanda gerçekleştirilmesi mümkün olmayan hedefler bizi strese sokar. Yaşadığımız umutsuzluk hissi bizi depresyon ve düşük motivasyona sürükler. Bu yüzden, belirlediğimiz hedeflere dikkat etmemiz gerekiyor. Hedeflerimizin yaşamlarımızda stres yerine; yaşam kalitemizi arttırması adına sizlere birkaç ipucu vermek isteriz:

1) Hedeflerinizi küçük hedeflere bölün

Büyük hedefler genelde ulaşılması zor ve uzak görünür. Bu yüzden, büyük hedefleri yakın zamanda gerçekleştirilebilir küçük hedeflere bölmekte fayda var. Bu adımları inşa edeceğiniz büyük duvar için birer tuğla gibi düşünebilirsiniz.

2) Sizi hedefinize götürecek motivasyon kaynağınızı unutmayın

Bazen kendimize hedefler koyarız; ama bu hedeflerimiz için asıl motivasyonumuzu unuturuz. Bunu önlemek için sizi hedefinize götürecek motivasyon kaynağınızı unutmayın. Bu hedefi neden koydunuz? Hangi değerleriniz hedeflerinizi gerçekleştirmek için sizi teşvik eder?

3) Kaydettiğiniz ilerlemeler için kendinizi ödüllendirin

Sıklıkla hepimiz bir hedefimize başarıyla ulaştığımızda kendimize hızlıca yeni bir hedef belirleriz. Başarılarınızı sindirmek için kendinize zaman verin. Kendinizi ödüllendirin. Kendinize bir yemek ısmarlayın veya bir hediye alın. İlerlemenizi kaydedin.

4) Hedeflerinizi değiştirmek için kendinize izin verin

Bazen bir hedefimiz için çabalarken artık o hedefi gerçekleştirmek istemediğimizi fark ederiz. Bu normaldir. İlgimiz değişebilir ve başka hedefler öncelik haline gelebilir. Diğer hedeflerinize odaklanabilmek için kendinize izin verin. Vazgeçmiyorsunuz, sadece hedeflerinizi güncelliyorsunuz. İstenmeyen bir hedefe bağlı kalmaya çalışmak çok daha stresli olacaktır.

5) Fazla mükemmeliyetçiliğin ve yüksek standartların farkında olun

Hiç kimse mükemmel değildir ve belirlediğiniz hedefler ne kadar yüksek olursa ulaşılabilirliği o kadar zor görünür. Bu durumda başarısızlık kaçınılmazdır. Önemli olan başarısızlığın da normal olduğunu kabul etmek. Bu tip başarısızlıklarda kendinize öz şefkatle yaklaşın ve hedefinizi gerçekleştirmek için kendinize tekrar inanın!

6) Hedeflerinizi sevdiklerinizle paylaşın

Bazı hedefler için olağanüstü bir çaba harcamak gerekir. Bu yüzden, gerektiğinde sevdiklerinizden destek alın. Çevrenizde hedeflerinizi bilen insanlar olduğunda, siz motivasyonunuzu kaybetseniz bile onlar size hedeflerinizi hatırlatır. Sevdikleriniz size sosyal destek sağlayarak stresinizi azaltır ve motive ederler.

Gerçekleştirdiğimiz hedefler bizi mutlu eder, özgüvenimizi geliştirir. Gelin yeni hedeflerimizi belirlerken bu altı maddeyi dikkate alalım. Bakalım nasıl farklılıklar göreceğiz?

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/setting-and-managing-goals-2797566

 

 

Comments are closed.