Toplantılarda Doğru Zamanda Doğru Aksiyon İçin 6 İpucu

Birçok organizasyonda liderliğe veya yöneticilik pozisyonuna hazırlık ölçütü, toplantılarda kişilerin aldığı söz hakkı ile doğru orantılı. Sunum ve planlanmış konuşmaların yanı sıra hazırlıksız yapılan konuşmalar kariyer yolumuzda önemli etkiye sahip; çünkü aslında hepimiz her gün bu fırsatı değerlendirme şansına sahibiz.

Toplantılarda etkili konuşmak için üç strateji ve ne zaman geride durmamız gerektiğine dair üç uyarı olmak üzere sizlerle altı önemli ipucunu bu yazımızda paylaşmak istiyoruz:

 

1- Önceden maddeler üzerine hazırlık yapın

İlhamın size toplantı sırasında gelmesini beklemeyin, önceden hazırlık yapın. Birçok kişi topluluk önünde konuşmaktan da topluluk içinde soru sormaktan da utanır. Halbuki bunu yenmek mümkün! Bu korkunuzu yenebilmek için kendinize her toplantıda söz hakkı almak için söz verin. Yorumlarınızı ve sorularınızı toplantı öncesinde hazırladığınızda kendinize daha çok güvendiğinizi göreceksiniz. Bu konuyla ilgili olarak size fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz bir oluşum olan Toastmasters’a bir göz atmanızı öneririz.

2- Kendinize “Neden sen?” sorusunu sorun

Herhangi bir sunum hazırlamadan önce veya bir toplantıya girmeden önce kendinize “Neden sen?” sorusunu yöneltin. Bu soru ile yaptığınız işi, şirketinizdeki pozisyonunuz ve görevinizi neden önemsediğinize cevap bulacaksınız. Böylece hem amacınızı farkına varacak hem de güveninizi geliştireceksiniz. Katılımcılar pozisyonunuz ve tecrübeniz gereği sadece konuşmak için değil, aynı zamanda konuyu tutku ve bağlılıkla önemsediğiniz için orada olduğunuzu hissedecektir.

3- Durun ve güveninizi tazelemek için nefes alın

Toplantılarda söz almak cesaret ister. Unutmayın ki toplantının seyrini değiştirecek yeteneğe sahipsiniz. Durmak ve nefes almak odaklanmanıza yardımcı olacak ve sesinizi güçlendirecek; böylece daha etkili konuşabileceksiniz. Durduğunuzda kendinize şu soruyu sorun: “Bu odada başka biri bu soruyu sormak isteseydi, onun adına bu soruyu sorar mıydım?”. Cevabınızın güveninizi tazeleyeceğine emin olabilirsiniz.

4- Eğer toplantıya sadece görünmek için katıldıysanız, geride durun

Hepimizin hayatında uzun süren, herkesin konuyu özetlemeye çalıştığı, bazı kişilerin dakikalar önce konuşulmuş konu üzerine tekrar konuşmaya başladığı toplantılar muhakkak olmuştur. Ne kadar bildiğinizi göstermek için söz alacaksanız, durun! Diğer kişilerin konuşmasına müsaade etmek ve toplantıyı doğal akışına bırakmak daha iyi olacaktır.

5- Ekibinizin diğer üyelerini öne çıkarmaya çalışıyorsanız, geride durun

Liderlik; bazen insanların kendi çözümlerini kendilerinin bulmalarını sağlamak demektir. Toplantılarda ekibinizin diğer üyelerinin söz almalarına müsaade edin. Böylece onların liderlik yeteneklerini geliştirmelerine, ufuklarının genişlemesine fırsat tanıyın ve onları desteklediğinizi hissettirin.

6- Yorumunuzu veya geribildiriminizi birebir paylaşmanın daha etkili olduğunu düşünüyorsanız, geride durun

Yorumlarınızın ve geribildirimlerinizin ne zaman birebir, ne zaman toplantı içinde olması gerektiği konusunda hassas davranmakta fayda var. Bazı zor konuşmaların özel olarak yapılması kişileri de rencide etmemek adına daha etkili olacaktır. Zaman zaman kişiler yorumlarınızı şahsi algılayabilir. Bu yüzden bir an düşünün: Bunu toplantıda paylaşmalı mıyım? Yoksa özel olarak söylemem daha iyi mi olur?

Toplantıda söz almak ufkunuzu genişletmek ve kendinize olan inancınızı geliştirmek için oldukça önemli. Bu yüzden her gün pratik yapın ve sonuçların kariyerinize ve iş yaşamınıza etkilerinin tadını çıkarın!

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://hbr.org/2019/04/how-to-speak-up-in-a-meeting-and-when-to-hold-back?utm_medium=social&utm_campaign=hbr&utm_source=twitter

 

 

 

Comments are closed.