TED Konuşmalarından 7 İpucu İle Mutluluk

Sizce mutluluk nedir?

Mutlu olup olmadığınız üzerine hiç düşündünüz mü? Bence mutluluk an’da olabilme hali; durumumdan memnunsam ve kendimi daha iyisi için motive edebiliyorsam mutluyumdur.

Peki ya daha mutlu olmak?

Birçok TED konuşmacısına göre daha mutlu olmak mümkün. Gelin mutluluk üzerine yapılan TED konuşmalarından derlediğimiz yedi ipucuna birlikte göz atalım:

1- Herkese uyan tek bir mutluluk tanımı beklemeyin

“Outliers (Çizginin Dışındakiler) Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?” kitabının yazarı Malcolm Gladwell TED konuşmasında bizlere spagetti sosunu tekrar keşfeden Howard Moskowitz’in hikayesini anlatıyor. Moskowitz kendisine gelen spagetti sosu firması ekibi ile tam 45 farklı sos çeşidi üretiyor ve insanların ne sevdiğini anlamak için Amerika’da dolaşmaya başlıyor. İnsanlara sosları tattırıyor ve 0-100 arasında bir puanlama yapmalarını istiyor. Topladığı verileri analiz ettiğinde insanların temelde üç çeşidi sevdiğini fark ediyor: sade, baharatlı ve ekstra topaklı spagetti sosları. Bu çalışmasıyla Moskowitz yiyecek sektöründeki mükemmel, lezzetli, tek bir seçenek var algısını; farklılıkları kucakladığımızda birden çok çeşitle mutluluğa ulaşılabileceğimiz şeklinde değiştiriyor.

2- Başarı, şöhret ve para gibi şeyleri kovalamayı bırakın

Psikolog Dan Gilbert mutluluğun şaşırtıcı bilimine dair TED konuşmasında başarı, şöhret ve parayı kovalasanız bile bunların sizi daha çok mutlu etmesini beklemeyin, diyor. Gilbert konuşmasında loto kazanan insanın da, ayağını kaybeden insanın da bir sene sonunda aynı mutluluk düzeyinde olduğundan bahsediyor. Üzerinden üç ay geçmiş olayların kişinin mutluluğuna artık etki etmediğini söylüyor. Terfi almak, sınav geçmek, seçim kazanmak, partner veya eşten ayrılmanın mutluluğumuz üzerinde beklediğimizden daha az etkiye sahip olduğuna yer veriyor. Benim Gilbert’ın konuşmasını dinlerken en hoşuma giden kısım “Psikolojik Bağışıklık Sistemi” adlı savunma mekanizması oldu. Psikolojik Bağışıklık Sistemi sıkıştığımız durumlarda devreye giriyor ve yeni duruma adapte olmamızı sağlıyor. Beatles’ın ünlü davulcusu Pete Best’in gruptan atıldıktan sonra zaten grupta hiçbir türlü mutlu olamayacağını ifade etmesini buna örnek olarak gösterebiliriz.

3- Sınırlarınızı zorlamaya devam edin

Psikolog Mihaly Csikszentmihalyi ise konuşmasında akışta olmanın getirdiği mutluluğa yer veriyor. İşinizi severek yapıyor, zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyor ve işinizde oldukça iyiyseniz Csikszentmihalyi’e göre akışı tecrübe etmektesiniz. Mutluluk bu akış halinde saklı. Aynı hissi yaratıcı şeyler yaptığımızda da hissediyoruz. Fakat, bunun için aynı zamanda sınırlarımızı zorlamamız gerekiyor. Csikszentmihalyi can sıkıntısını akışın tam tersi olarak tanımlıyor. Csikszentmihalyi çocukluk döneminde II. Dünya Savaşı’na tanıklık etmiş, bu yüzden de yaşamı, yaşamaya değer hale getiren şeyleri anlamak adına kendisini psikoloji alanında bulmuş bir psikolog. Csikszentmihalyi yaptığı çalışmalarda yaratıcı işlerle ilgilenen insanların problemlerini bir kenara bırakıp işlerine konsantre olabildiklerini gözleyen biri olarak bizleri sınırlarımızı zorlamaya davet ediyor.

4- Cömert olun

Sosyal Bilimci Michael Norton mutluluğun nasıl satın alınacağına dair konuşmasında diğer insanlarla bağ kurbanın ve kendimiz dışında daha büyük bir topluluğun parçası olabilmenin mutluluğa giden yolda önemli bir adım olduğundan bahsediyor. Sanılanın aksine yaptıkları araştırmaya göre parayı kendimiz yerine başkasına harcadığımız müddetçe mutluluğu satın alabileceğimizi vurguluyor. Bir hediyeyle sadece hediye aldığımız kişiyi değil, kendimizi de mutlu etmemiz mümkün. Norton elinizdeki paranın tutarı ne olursa olsun onu başkasını mutlu etmek için kullandığınızda kendinizi daha iyi hissedeceğinizin altını çiziyor.

5- Minnet duyun

Mutluluk üzerine izlediğim TED konuşmalarından en hoşuma giden konuşma rahip David Steindl-Rast’ın mutlu olmak istiyorsak minnet duymamız gerektiğine dair yaptığı konuşmaydı. Mutlu olmak istemek konusunda hepimiz hemfikiriz; fakat mutluluğu anlamlandırma şeklimiz aslında hepimiz için parmak izi niteliğinde. Peki mutlu olmak ile minnet duymak arasında nasıl bir bağlantı var? Yaygın inanışa göre mutluysanız minnet duyuyorsunuzdur. Aslında tam tersi! Minnettar insanlar mutlu ve dünyayı daha neşeli hale getiren insanlar. Steindl-Rast bize üç adım önerisi veriyor: dur, bak ve devam et. Yaşadığımız her an bizim için başlı başına bir şans. Bu şansı değerlendirmek bizim elimizde. Zaman zaman zorluklar yaşadığımız doğru; önemli olan bu zorluklardan gerekli dersleri alarak yolumuza devam edebilmek ve minnet duyabilmek. Minnet duyan insanlar çevresindeki insanları farklılıkları ile kucaklayabilen insanlardır.

6- Meditasyon yapın

Kariyerine moleküler biyolog olarak başlayan sonrasında rahip olarak devam eden Matthieu Ricard mutluluğa dair konuşmasında meditasyonun öneminden bahsediyor. Şefkat odaklı meditasyon ile zihnimizi zinde tutmak mümkün. Bu tarz meditasyonlar yapan rahiplerin beyin görüntüleri incelendiğinde diğer insanlara göre standartların dışında mutluluk belirtileri gözlenmiş. Ricard mutluluğu iyi olma hali olarak tanımlarken duygularımızı meditasyon ile tekrar şekillendirmemizin mümkün olduğunu vurguluyor.

7- Gülümseyin

İzlerken zevk aldığım bir başka TED konuşması ise Ron Gutman’ın gülümsemenin gizli gücü üzerine yaptığı konuşma. Yapılan araştırmalar bebeklerin gülümsemeye anne karnında başladığını, doğduktan sonra da yine uyurken gülümsediklerini göstermiş. İnsanların üçte biri günde yirmiden fazla, yüzde on dördü ise beşten az gülümsemekte. Gülümsemeye dair en güzel rakamlar tabi ki de çocuklarda! Çocuklar gün içerisinde tam dört yüz kez gülümseyebilme potansiyeline sahipler! Yapılan bir başka araştırma ise gülümsemenin beyne birebir etkisini yaratabilmek için tam iki bin kalıp çikolata yememiz gerektiğini göstermiş. Gülümsemek aynı zamanda etrafımızdaki insanlar tarafından daha iyi görünmemizi sağlıyor. Daha uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için bugün gülümsemeye ne dersiniz?

Hepimizin ortak buluştuğu nokta mutlu olmak; fakat bunun yöntemi hepimiz için biricik değil. Mutluluk üzerine yapılan TED konuşmaları oynatma listesi linkini ilgilenme ihtimalinize karşı paylaşıyoruz.

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://www.inc.com/minda-zetlin/8-life-changing-lessons-from-ted-talks-on-how-to-be-happy.html?cid=sy304time

 

 

Comments are closed.