Tavuk Dünyası ile Online Kahkaha Yogası Yaptık

Pandemi sürecinde pek çok kurum gibi biz de uzaktan çalışma modelini benimsedik.

Teknoloji sayesinde birbirinden farklı eğitim ve atölyeleri dijital ortamda sunmak mümkün olabiliyor. Zoom, MS Teams, Skype gibi pek çok farklı platformu kullanarak kahkaha yogası, nefes teknikleriyle stres yönetimi, sandalye yogası gibi içerikleri 15 Mart’tan bu yana kesintisiz olarak yapmaya devam ediyoruz. 

COVID-19 sürecinde uzaktan çalışan ekipleri fiziksel olarak ayrıyken birbirine ruhen yaklaştırmak için kahkaha yogası yaptığımız bir kurum da Tavuk Dünyası oldu. AVM’lerin kapanmasıyla birlikte tamamen uzaktan çalışma modeline geçen Tavuk Dünyası çalışanları Genel Müdür’lerinin de katılımıyla Zoom üzerinden kahkaha yogası yaptılar. Sınıf ortamı veya seminer salonunda fiziksel olarak da yakın biçimde gerçekleştirilen kahkaha yogası dijital ortamda da benzer keyif, samimiyet ve bol bol endorfin sağlayabiliyor. Özellikle kameralarını açık tutan ekip üyelerinin eğlendiği her halinden belli olan yüzleri, yüzlerce kişinin aynı anda kahkahalarını duyduğumuz online platformumuz ve hatta şirket çalışanlarının aynı evi paylaştığı aileleri, eşleri ve çocuklarının da zaman zaman kahkaha egzersizlerine katılmasıyla beraber mutluluk hormonlarından biri olan ve aynı zamanda bağışıklığa güçlendiren endorfin hormonunu bol bol salgılayabildik. 

 

Kahkaha Yogası, hücrelerdeki oksijen seviyesini yükseltiyor ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan immunoglobulin seviyesini ve kanseri önlemede büyük öneme sahip kandaki NK (doğal öldürücü hücreler) hücrelerinin sayısını artırıyor.

Gülme yogası olarak da bilinen kahkaha yogası ek olarak diyabet hastalarına da fayda sağlıyor. Slovenya’daki Maribor Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, kahkahanın açlık ve tokluk kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Kahkaha Yogası, şeker seviyesinin yükselmesine neden olan stres hormonu koritizolün azalmasını sağlayarak da diyabet hastalarına yardımcı oluyor.

 

Tüm bu faydalarının yanısıra global olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bugünlerde hepimizin gülmeye ve hep birlikte gülmeyi paylaşmaya çok daha ihtiyacımız var.

Comments are closed.