Sürdürülebilir Mutluluk İçin 6 İpucu

“Bir saatlik mutluluk istiyorsanız; kısa bir uyku çekin.

Bir günlük mutluluk istiyorsanız; balık tutmaya gidin.

Bir yıllık mutluluk istiyorsanız; bir mirasa konun.

Bir ömür sürecek bir mutluluk istiyorsanız; insanlara yardım edin.”

Çinlilere ait yukarıdaki deyiş aslında bize hayatımızın ilk yıllarından itibaren verilen bir nasihati hatırlatıyor: “İyilik eden iyilik bulur.”. Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar da kişisel gelişimde ve mutluluğun daha uzun sürmesinde yardım etmenin önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Yardım etmek daha mutlu bir hayat sürmenin yanı sıra; daha sağlıklı, zengin, verimli ve anlamlı bir hayatın da sırrı.

Fakat unutulmaması gereken bir şey var ki, yardım etmek her zaman iyi hissettirmeyebiliyor. Sürekli yardım etmenin bazen bize kendimizi tükenmiş veya faydalanılmış hissettirmesi de mümkün.

Gelin yardım ederken kendimizi mutlu hissedeceğimiz altı ipucuna bir göz atalım:

1 – Tutkunuzu Bulun

Önemli olan ne kadar yardım ettiğimiz değil ne kadar severek yardım ettiğimiz. Bunu daima aklımızda tuttuğumuzda tutkumuz yardım etme motivasyonumuz olacaktır. Burada bizim için önemli olan yardımımızın hem bize hem de karşı tarafa iyi hissettirmesi. Örneğin; öğretmek sizin için bir tutku ise, bunu ihtiyacı olan öğrencilerin ders çalışmalarına yardım ederek değerlendirmeye ne dersiniz?

 

2- Zaman ayırın

Kendisine zaman ayrılması yardım edilen kişi için çok kıymetlidir. Yardım eden kişi için ise paradan daha tatmin edicidir. Hepimizin cebindeki para miktarı aynı olmasa da hepimizin günü 24 saat ve biz bu zamanı yardım etmek için kullanabiliriz. Üstelik ayrılacak zamanı seçmek de tamamen bize ait. İster haftada bir gün ister günde birkaç saat.

 

3- Şeffaf hedefleri ve sonuçları olan organizasyonlara yardım edin

Hardvardlı bilim insanı Michael Norton’a göre; paranız ile ne yapıldığını bildiğiniz belirli hedeflere sahip organizasyonlara yardım etmek paranızın nereye gittiğinden emin olmadığınız organizasyonlara yardım etmekten çok daha mutlu edici.

 

4- İlgi ve yeteneklerinizi diğer insanların ihtiyaçlarıyla birleştirecek yollar bulun

“Vermek ve Almak” kitabının yazarı Adam Grant kendini hiçbir şekilde düşünmeden yapılan yardımın kişiyi kolayca bunaltabileceğini söylüyor. Aldığınızdan daha çok verici olmak güzel; ama kendi ilgilerinizin de hala aktif ve yardıma dahil olması önemli.

 

5- Tepkili değil etkili olun

Bazen arkadaşlarımız kendi bağış yaptıkları yerlere bağış yapmamız için bizi güzel sözlerle ikna etmeye çalıştıklarında kendimizi nazikçe ikna edilmiş hissedebiliyoruz. Bu gibi durumlarda aslında kendimizi daha iyi hissetmekten ziyade çevremizdekiler yanlış anlamasın diye yardım ettiğimizin farkında mısınız? Zaman ayırıp seçeneklerimizi değerlendirerek yaptığımız bağışlar her zaman daha mutlu ve iyi hissettirir. Etkiye tepki vermek yerine kendi etkinizi yaratın.

 

6- Yardım ederken suçluluk hissini dışarıda tutun

Hedefimizin sadece almak için vermek olduğu bir hayat yaşasaydık dünya ne kadar çıkar üzerine kurulu bir hal alırdı. Yardım etmenin elbette kişiye sağladığı faydalar inkâr edilemez. Bunu sadece çıkar üzerine gibi düşünüp suçluluk hissine kapılmayın.

 

Kendinize en uygun yardım yöntemini belirleyin, yardım edin ve kendinizi mutlu hissedin!

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://time.com/collection/guide-to-happiness/4070299/secret-to-happiness/

 

 

 

 

Comments are closed.