Stresi Yönetmede Başarılı Kişilerin 10 Sırrı

Stresli durumlarda sakin kalabilmenin ve duygularımızı yönetebilmenin performansımızı doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? California Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre makul seviyede stres yaşamak aslında avantajlı. Başlangıç seviyesinde stres, beraberinde beyin hücrelerinin gelişimini tetikliyor. Makul seviyede stres altında en iyi performanslarımızı sergilememiz mümkün.

Tabii ki her şey gibi, stresin de azı karar. Fazla stres kalp hastalıkları, depresyon ve obezitenin yanı sıra; bilişsel performans üzerinde de olumsuz etkiye sahip. Unutmamanız gereken bir şey var ki; ormanda bir aslan tarafından kovalanmadığınız sürece stresinizin büyüklüğü öznel ve kontrol altına alınabilir.

Hepimizin stresle başa çıkmada kullandığı farklı farklı yöntemler var. Gelin stresi yönetebilen başarılı insanların uyguladığı 10 yöntemin içerisinde neler varmış, bir bakalım.

1- Sahip oldukları şeylerin kıymetini bilirler

Başarılı insanlar hayatlarında müteşekkir oldukları şeyleri üzerine sadece düşünmüş olmak için düşünmezler. Bu aynı zamanda ruh hallerini iyileştirir ve stres seviyelerini düşürür. California Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada; müteşekkir olma duygusunun insanların enerjisini yükselttiği ve fiziksel olarak da iyi hissettirdiği gözlenmiştir.

2- “Ya şöyle olursa…” kalıbından kaçınırlar

“Ya şöyle olursa…” ve devamında gelen kalıp cümleler endişe ve stresi arttırmaktan başka işe yaramayacaktır. Olayların milyonlarca farklı yöne gitme ihtimali her zaman vardır. Olasılıklar üzerine ne kadar az endişelenirsek, stresimizi kontrol altına alır, yapmamız gereken işe o kadar iyi konsantre olur ve harekete geçeriz.

3- Pozitif kalırlar

Pozitif düşünceler zihnimizi başka yöne çevirerek stresi daha aralıklı seviyelerde yaşamamızı sağlar. Pozitif düşüncelere odaklanarak zihnimizin stresten sıyrılmasına yardımcı olabiliriz. Burada bizim için önemli olan nokta ise; stresli olduğumuz zamanlarda zihnimizi yönlendirebileceğimiz halihazırda pozitif düşüncelerimizin olması.

4- Bağlantılarını keserler

Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesiyle maalesef zaman zaman bizlerden 7/24 ulaşılabilir olmamız beklenebiliyor. İş dışında eğlendiğiniz sırada, telefonunuza gelen bir epostanın düşünceleriniz arasında yer etmemesi mümkün mü? Bizce de hayır! Kısa süreliğine de olsa erişilebilir olmamak stres seviyenizi azaltacaktır. Gelin bu hafta pazar sabahı birkaç saat telefonumuzdan uzaklaşmayı deneyelim!

5- Kafein tüketimleri sınırlıdır

Kafein tüketimi adrenalin artışını tetiklemektedir. Herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda adrenalin bir savunma mekanizması olan “Savaş veya Kaç”ı devreye sokar. Bu mekanizma sizi bir ayı kovalıyorsa işe yarar; fakat sert bir maile cevap verirken aynı faydayı sağlayamayabilir. Kafeinin yarattığı stres duygu ve davranışlarınızı olumsuz etkileyebilir.

6- Uykuları düzenlidir

Düzenli bir uyku düzeniniz olması duygusal zekâ ve stres yönetimi için önemli. Uyku sırasında zihin kendini yeniler, o günün anılarını süzer ve depolar, sabah uyandığınızda zinde ve açık bir zihin ile güne başlarsınız. Uyku öz bakım, dikkat ve hafıza üzerinde önemli etkiye sahiptir. Uykunuzu almadığınızda herhangi bir stres faktörü olmasa bile vücut stres hormonu salgılar.

7- İçsel konuşmalarında olumsuzluklardan uzak dururlar

Olumsuz düşüncelere ne kadar yoğunlaşırsak, onlara o kadar enerji harcarız. İç sesinizin olumsuz konuşmaya başladığını fark ettiğiniz anda durun ve bunları kâğıda dökün. Yazdıklarınızı okurken aslında gerçeklikleri olmadığını fark edeceksiniz. Eğer yazdıklarınız hala size gerçek gibi geliyorsa, bunları iç görülerine güvendiğiniz yakın çevreniz ile paylaşın. Negatif düşünceleri fark etmek ve etiketlemek sizi olumsuzluk kısır döngüsünden çıkaracaktır.

8- Bakış açılarını tazelerler

Ütopik teslim tarihleri, acımasız patronlar, bitmeyen trafik… Bunlar stresli hissetmemize sebep olan şeylerden sadece birkaçı. İçinde bulunduğumuz koşulları değiştiremeyiz; fakat onlara karşı olan tutumlarımızı değiştirebiliriz. Bir şeye çok fazla kafa yormadan önce farklı bakış açıları ve ipuçlarını keşfedin.

9- Nefes alırlar

Stresi aralıklı hala getirmenin en kolay yolu aslında her an yaptığımız bir eylem: nefes almak! Nefes alıp vererek anda kalmak zihninizi tek bir göreve odaklanmak konusunda eğitecek ve sizi stresten uzak tutacaktır. Kendinizi stres altında hissettiğinizde bir iki dakikanızı nefesinize odaklanmaya ayırın. Nefes alıp vermenin nasıl hissettirdiğine odaklanın. Kulağa oldukça kolay gelse de aslında bir iki dakikadan daha uzun odaklanmanın zor olduğu bu pratiği yavaş yavaş hayatınıza yerleştirmeye çalışın.

10- Destek sistemlerini kullanırlar

Sakin ve verimli olabilmeniz için güçlü ve zayıf yönlerinizi farkına varın. Herkesin işte ya da iş dışında zor zamanlarda destek aldığı insanların bulunduğu bir destek sistemi vardır. Hayatınızda bu sistemde yer alan kişileri belirleyin ve ihtiyaç halinde onlardan destek almaktan çekinmeyin. Çoğu zaman dışarıdan bir göz daha objektif ve farklı çözüm önerileri getirir.

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/20140805002649-50578967-how-successful-people-stay-calm/

 

Comments are closed.