Sabancı Üniversitesi Çalışanlarıyla Kahkaha Yogası

Sabancı Üniversitesi çalışanları, akademisyenleri ve öğrencileriyle birlikte çok keyifli bir Kahkaha Yogası seansı yaptık. Yaklaşık 100 kişilik grupla kahkaha tufanı yaşadık. Etkinliğimiz sıcak bir yaz günü, Sabancı Üniversitesinin dev kampüsünde yer alan sinema salonunda gerçekleşti. İnsan Kaynakları tarafından eğitim programı kapsamında organize edilen ve genel katılıma açık duyuru ile gerçekleştirilen Kahkaha Yogası etkinliğimiz beklenenin üstünde ilgi toplamış görünüyordu. 

 

Kahkaha Yogasının 5 önemli faydası

Psikolojik: Endorfinin 24 saat boyunca yüksek oranda salgılanmasını destekleyerek gün boyu iyi hissetmemizi sağlar.

Fizyolojik: Stres seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

İşte verimlilik: Bedendeki oksijeni artırarak beynin daha aktif çalışmasını sağlar. Bu da kişinin daha odaklı, yaratıcı ve üretken olmasıyla sonuçlanır.

Güçlü iletişim: Sosyal ilişkilerimizi iyileştirir. Birlikte gülmek, kişileri kaynaştırır ve birbirlerine olan önyargılarını kaldırarak daha empatik bir iletişim kurmalarını sağlar.

Zorluklar karşısında direnç: Sorunlarla daha kolay baş edilmesini sağlar. Komik bir şey olmasa bile gülebilme becerisi, öfke yönetiminde kullanılır. (İngiltere’de yakınlarını kaybetmiş kişilere, yas döneminin ardından kahkaha seansı düzenleniyor.)

 

“Gülmeden geçen bir gün harcanmış demektir.”

Charlie Chaplin

 

Biz de tüm bu sebeplerden dolayı, bugüne dek sağlıktan üretime, kimyadan bankacılığa, akademiden perakendeye dek hemen hemen tüm sektörlerde kurumsal firmalarda mavi yaka ve beyaz yaka için eğlenceli atölyeler düzenlerken kahkaha yogasına da yer verdik. Kahkaha yogası yaparken birbirini tanımayanlar tanışıyor, birlikte çalışan ekipler kaynaşıyor.

 

Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleşen kalabalık katılımlı kahkaha yogası seansının video görüntülerini izlerken bile tebessüm edeceğinize eminiz. 🙂

 

 

Comments are closed.