Rica Etsek Zihninizi Bi’ Haritalandırır mısınız?

Zihin_Haritalari-tony-buzanZihin haritası en basit haliyle, esas konu haritanın merkezinde olacak şekilde tüm bilginin bir diagram haline getirilmesidir. Bunu bir ağacın gövdesi ve dalları olarak da düşünebiliriz. Merkezdeki esas konu sizin ana fikrinizdir, buna bağlı diğer yan fikirler ve o yan fikirlere bağlı diğer yan fikirler de bir ağaçta olduğu gibi dallanacaktır.

 

Kullanım alanları şu şekilde genişletilebilir:

Hedef Oluşturma: Günlük işlerinizde,
haftalık planlamalarınızı yaparken ya da orta ve uzun vadeli hedeflerinizi planlarken zihin haritasından yararlanabilirsiniz. Ana hedefi merkeze alıp, dallar yardımı ile alt hedefleri belirleyebilir ve bunları sağ beyne has yöntemle şekiller kullanarak hatırlamayı kolaylaştırıcı hale getirebilirsiniz. Sonra, alt hedeflerin alt başlıklarını çıkartarak birbirleriyle ilişkilendirebilirsiniz.
Toplantı Hazırlığı: Toplantıya girmeden önce, üzerinde durmak istediğiniz konuları bu yöntemle belirleyebilir ve toplantıda kullanmak üzere tek bir sayfada görselleştirebilirsiniz.
Sunum Hazırlığı: Sunum yapmak, pek çok kişi için kabus olarak nitelendirilmektedir. İnsanlar, topluluk önünde konuşmaktan, söyleyeceklerini unutmaktan, kısaca hata yapmaktan korkarlar. Bu yöntem, sunum hazırlıkları sırasında, aktarılacak konuların belirlenmesi, birbirleri arasında ilişkilendirme yapılması ve akılda kalıcı anahtarların tespit edilmesi açısından önemlidir.
Raporlama: Herhangi bir konuda rapor hazırlayacağınız zaman da, bu yöntemden yararlanmak etkili bir çözüm olacaktır. Sizden istenen rapor, açık ve detaylı olabilir. Ancak, zihin haritası yöntemi, bu açık raporu yazmadan önce konuyu toparlayarak, raporunuzun etkililiğini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Birleştirme: Birbirleriyle benzer birkaç kitap, rapor ve benzerlerinin belleğinize tam olarak yerleşmesinde etkili olabilir ve benzerliklerin bir araya getirilmesi ile bütünlük sağlanabilir.
Not Tutma: Zihin haritası yönteminin en sık kullanıldığı alandır. Bu yöntem ile sıradan not tutma tekniğinde sayfalar sürecek bir konuyu tek bir görsel üzerinde özetlemeniz mümkündür.
Beyin Fırtınaları: Beyin fırtınası, özellikle yaratıcı düşünme ve yeni fikirler ortaya çıkarma konusunda yararlanılan en güçlü yöntemlerden biridir. Zihin haritası yöntemiyle birleştirildiğinde çok daha etkili olabilmektedir. Beyin fırtınası sonucunda ortaya çıkan fikirler, zihin haritası yöntemiyle kaydedildiğinde, birbirini destekleyen ve birbirleriyle bağlantılı olanlar kolaylıkla görülebilir. Böylelikle, geliştirme aşamasında yol gösterici olurlar.

 

Zihin haritası, farklı kavramları birbirine bağlar ve doğal bir şekilde gruplanmalarına yardımcı olur. Böylelikle yeni fikirler üretmenize ve konu dahilindeki daha derin anlamları keşfetmenizi sağlar. Sorunun bir türlü bulamadığınız o çözümünü görmenizi kolaylaştırır.

 

Araştırmalara göre, zihin haritası yazılımlarını kullanan yöneticiler işlerini daha hızlı yapıyorlar. Öğrenciler arasında yapılan bir araştırmaya göre ise, zihin haritası metoduyla not tutulduğunda, öğrenme ve hatırlama geleneksel yönteme göre %10-15 oranında daha hızlı gerçekleşiyor.

zihin-haritasi

 

 

1960’lardan bu yana zihin haritası kullanımının yaygınlaşmasına katkıda bulunan Tony Buzan’ın önerdiği tekniği kurumlarda yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz eğitimin detaylarını öğrenmek için buradan Zihin Haritaları ile Yaşam Sanatı eğitim sayfasına gidebilir ve iletisim@funofis.net adresinden teklif isteyebilirsiniz.

Comments are closed.