Nefes Teknikleri ile Stres Yönetimi Atölyesi

Stres yaratan durumlarla karşılaştığımızda bir anda hem fiziksel hem de kimyasal değişiklikler yaşayabiliriz. Stres sebebiyle zaman zaman konuşmada aksama ya da ellerde titreme meydana gelebilir. Kaslarımızdaki bu gerilme fiziksel bir değişikliğin göstergesidir. Bedenimizdeki bu hormonal ve kassal değişikliklerin etkisiyle, soluğumuz hızlanıyor, kalbimiz hızlı çarpıyor, sindirim sistemimizin çalışması yavaşlıyor; beynin salgıladığı kimyasallar seratonin, noradrenalin ve dopamin azalıyor.
Uykumuzu veren seratonin, enerjimizi sağlayan noradrenalin, yaşam sevincini veren dopamin ve “doğal morfin” diye adlandırılan endorfin salgısında da azalma olunca, bedenimiz hastalıklara, acılara davetiye çıkarırken bu nedenle yaşam sevincimizi ve enerjimizi kaybediyoruz.

Bu kimyasallar içinde bizi yakından ilgilendiren endorfindir. Stres yönetiminde relaksoloji tekniklerinden faydalanarak, bilinçli olarak endorfin salgılayabiliriz. Bedenimizdeki bilinçli endorfin salgılanmasını gevşeme ve imgeleme çalışmaları ile sağlayabiliriz. Günlük hayatta faydalanabileceğiniz en kolay bilgileri ve teknikleri de bu atölye çalışması içinde uygulamalı olarak yapacağız.

 

Atölye İçeriği


Nefes tekniklerinin yararları
Doğru nefes tanımı
Uygulamalı nefes teknikleri
Güne başlarken yapılması gerekenler
Uyumadan önce yapılması gerekenler
Stresli toplantılardan önce uygulanması gereken nefes egzersizleri
Derin nefes meditasyonu
Gevşeme nefesi
Sufi nefesi
Diyafragmatik (abdominal) nefes egzersizi

Süre: 1,5 saat

Önceki atölyelerden görüntüler