Etkin Ses Kullanımı Eğitimi

Size iyi bir haberimiz var: Sesinizi 1 günde geliştirebilirsiniz!

Ünlü şarkıcıların Vokal Koçu ve Ses Terapisti olan eğitmenimiz ile kendinizi etkin ve etkili bir konuşma için hazırlayabilir, sesinizin arkanızda bırakacağı etkiyi çalışabilirsiniz.

Örneğin, önemli bir sunum yapıyorsunuz ya da bir müşterinizle görüşmeniz var ve onu etkilemeniz gerekiyor. Ancak istediğiniz etkiyi yaratamadığınızı düşünüyorsunuz. Peki, sesinizi ve konuşmalarınızı nasıl daha güçlü ve etkili hale getirebilirsiniz?

Retorik-Hitap sanatı araştırmalarında, etkili iletişimin %50’sinin vücut dili, %40’ının ses ve mimik ve sadece %7’sinin anlatılan konunun içeriğine bağlı olduğu kanıtlanmıştır. Hitap şekliniz ve ses tonunuzla dinleyicileri etkiniz altına alırsınız.

Kendinizi daha önce mutlaka bir ses kaydında dinlemiş ya da bir videoda izlemişsinizdir. Genellikle birçok insan için kendi sesini dinlemek rahatsız edicidir ve bir anda sesinize yabancılaşırsınız. Sesinizin kayıtlarda normalden daha cılız ve ince çıktığını, konuşmalarınızın net olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Konuşma dinamiği ve ses tonumuz ile içinde bulunduğumuz duygu durumuyla ve kişiliğimizle ilgili ipuçları veririz. Sesimiz ile karşımızdaki kişilerin ruhlarına dokunabilir, duygularımızı iletebiliriz. Karşımızdaki insanlarda sempati veya antipati uyandırabilir, özgüveni yüksek veya eksik bir etki yaratabiliriz.

Hitap problemi: Konuşurken mırıldanıyorsanız vücudunuz söylemek istedikleriniz için yeteri kadar hızlı değildir. Yani vücudunuz söylemek istediklerinize destek olmuyordur. Doğru ve anlaşılır konuşmayı engelleyen, dilin dolaşmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırmak hiç zor değil. Sadece konuşma organlarını doğru kullanmayı bilmek gerekir. Tembelleşmiş ve esnekliğini yitirmiştir çene, dil, dudak ve damağınızın aktivasyonu ve artikülasyon çalışmaları size bu konuda ışık tutacak.

Sesin zayıf ve ince olma problemi: Konuşurken sesinizin güçsüz olduğunu ve inceldiğini düşünüyorsanız sesinizi daha güçlü ve etkili hale getirebilirsiniz. “Benim sesim bu! daha fazlası çıkmıyor!” derseniz buna inanmak güç. Çünkü bebekken saatlerce 110 db’e varan yüksek şiddetli sesler çıkarabiliyordunuz. Çünkü bedenin tamamı tüm gücünü kullanmayı doğal olarak biliyordu. Bunu tekrar yapabilirsiniz. Gövdenizi kullanmayı tekrar hatırlamalısınız. İlk etapta göğüs kafesinizi ve karın kaslarınızı nefes egzersizleriyle biraz çalıştırıp güçlendirmelisiniz. Doğru ses teknikleri ile sesinizin gücünü artırabilir, daha tok ve etkili duyulması için bedeninizdeki rezonans bölgelerini aktive ederek sesinizin işitsel kalitesini artırabilirsiniz.

 

Eğitim içeriği:

SESİN DOĞASI
– Ses fizyolojisi
– Mesleki ses deformasyonları
– Sesin korunması ve ses hijyeni

SESİN PERFORMANSINI ARTIRMA TEKNİKLERİ
– Ses, nefes ve beden ilişkisi
– Gırtlak pozisyonunun ses kalitesine etkisi
– Larenks esnetme, gevşetme teknikleri
– Rezonans yükleme teknikleri
– Artikülasyon teknikleri
– Register

MILLON DOLLAR VOICE (Sesin işitsel kalitesini artırma teknikleri)
– CVT- Four Vocal Mods- Neutral, Curbing, Overdrive, Edge
– Ses odaklama teknikleri
– Sesin taşıyıcılığını artırma teknikleri
– Sesin dayanıklılığını ve gücünü artırma teknikleri
– Sesin konuşma esnasında kontrolü
– Sesin dinamiği – volüm ve ton yüksekliği kontrolü

ETKİN SES KULLANIMI İÇİN NEFES EGZERSİZLERİ

 

Bu eğitime kimler katılmalı?
*Kurumlardaki iç eğitmenler
*Yöneticiler
*Satış Profesyonelleri
*Proje Yöneticileri
*Sık sık sunum yapması gereken herkes

Bu eğitim, katılımcılarına en temelde doğru ve sağlıklı ses kullanım alışkanlığı kazandırarak seslerinin direncini ve gücünü artırmaya yönelik çalışmalar paylaşacak. Sesini uzun süreli yoğun tempoda kullanan herkesin faydalanabileceği bu eğitim,  sesi korumak ve ses kalitesini geliştirmek adına günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek spesifik egzersizlerle sesin gelişim sürecini destekleyecek.

Eğitim öncesinde katılımcılara iletilecek ses sağlığı anketi ile ses problemi yaşayan ve risk altında olan katılımcılar ile yaygın yaşanan sorunlar tespit edilerek özel bir eğitim programı hazırlanacak.

Eğitim süresince alet çantanıza ekleyeceğiniz tüm bilgilere ek olarak eğitimin sonunda paylaşılacak egzersiz materyalleri ile eğitimde yapılan çalışmaları evinizde veya iş yerinizde de rahatlıkla yapabileceksiniz.

 

Süre: 5 saat (Kurum ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilir.)

Önceki atölyelerden görüntüler: