Palladium Tower’da Kahkahalar Yankılandı!

kahkaha-yogasiGeçtiğimiz Cuma günü Bayer MaterialScience’ın 2016’da isim değiştirmesiyle hayatımıza giren Covestro’nun Palladium Tower’daki ofisindeydik. Dünya lideri polimer şirketi Covestro’nun gülümsemeyi seven çalışanları kahkaha yogasına hiç yabancılık çekmedi. 🙂 Bazen yüzlerce kişiyle bazense o gün olduğu gibi 10 kişilik ekiplerle yapıyoruz kahkaha yogasını. Her grubun elbette kendi dinamikleri var ancak grup büyüklüğü ne olursa olsun keyifle atıyoruz kahkahamızı. Bu yolla kendimizi endorfin yağmuruna tutarak mutlu oluyor, yaratıcılığımızı güçlendiriyor, ekip iletişimine katkı sağlıyor ve her gün daha fazla gülümsemenin nasıl mümkün olabileceğini konuşuyoruz.

 

“Hayatta mutluluk veren şeyler çok küçük parçalardır. Bir iyilik, bir gülümseme, tatlı bir bakış, iyi bir dilek… Aslında mutlu olanlar, bu küçük şeylerin huzuruna varmış olanlardır.”
G. B. Shaw

 

Ron Gutman bir TED konuşmasında, bir yıllıktaki öğrenci fotoğraflarına bakılarak, o öğrencilerin yaşam standartlarının belirlenebileceğini ele alan ve otuz yıla yayılan bir çalışma gerçekleştirdiğini anlatır. Araştırmaların ardından, öğrencilerin gülümseme seviyelerine istinaden, evli kalma sürelerini, mutluluk derecelerini, hayatlarındaki diğer insanlar üzerindeki etkilerinin tahmin edilebildiği kanıtlandı.

Fransız şair Paul Valery “Gerçekten surat asarak ciddi geçinen kişilerin ufku çok dar olur.” der ve insanları ufukların ötesine taşımak için gülüşün gücünü hatırlatır.

Psikolog Fritz Strack’ın yaptığı deneysel çalışma gülümsemenin etkileri konusunda öncüdür. Bu çalışmada deneklere ruh haline yönelik test sorularını çözerken ağızlarında bir kalemi geniş bir şekilde tutmalarını söylendi.

Deneydeki deneklerin ağızlarında kalem tutmalarını istemesinin esas sebebi, denekler bu şekildeyken zoraki olarak ortaya çıkan gülümsemeydi. İlginç bir şekilde kalemle sırıtmaya zorlananlar daha sonra kendini keyifli hissetmişti ve bunu yapmayan grubunun üyelerinden çok daha rahattılar. Uzmanlar bu durumu ‘Neden gülümsediğimiz beynimiz için fark etmiyor, mutluluk hormonu öyle ya da böyle salgılanıyor’ diye açıklar. Kahkaha Yogası ile bizim yaptığımız da, sahte ya da gerçek olmasının beynimiz açısından fark etmediği kahkahaları önce sahte bir tetikleyiciyle başlatıp sonrasında gerçek ve içten kocaman kahkahalara dönüştürmek.

 

“Harika bir gülümseme bir devi bile güzelleştirir.”

Charles Baudelaire

Comments are closed.