Özgüven Artırmak İsteyenlere 10 Taktik

Olmak istediğiniz kadar özgüvenli misiniz? Okuyucular arasında bu soruya evet diyecek olan insan sayısı muhtemelen bir elin parmak sayısını geçmeyecektir. Yazar ve eski Fortune 500 yöneticilerinden Becky Blalock’a göre özgüvenli olmak bir yetenek ve herkes nasıl özgüvenli olabileceğini öğrenme kapasitesine sahip.

Yapılan araştırmalar çekingen ve tedbirli olmanın insanda doğuştan var olduğunu göstermekte. Blalock bunun atalarımızdan bize gen mirası olarak geldiğini söylüyor. Atalarımız hayatta kalmak için tedbirli olmak zorundaydı. Fakat; onların o zamanki hayat kaygıları ile bugün bizim sahip olduğumuz kaygılar artık aynı değil.

Peki daha özgüvenli olmayı nasıl öğrenebiliriz? İşte birbirinden harika on taktik:

1) Düşüncelerinizi dizginleyin

Blalock bir insanın gün içinde ortalama 65.000 düşüncesi olduğunu ve bunların %80 ile %90’ının endişe veya korku içeren olumsuz şeylerden oluştuğunu söylüyor. Bu düşünce şeklinin atalarımızdan geldiğini vurgulayan Blalock bu hayatta kalma mekanizmasının artık çalışmadığının da altını çiziyor.

Burada kilit nokta; beynimizin böyle çalıştığını kabul etmek ve olumsuz düşünceleri olabildiğince aza indirmek. “Anlamanız gereken şey düşüncelerinizin sadece düşüncelerden ibaret olduğu.” diyen Blalock onların objektif gerçeği yansıtmak zorunda olmadığını da belirtiyor.

2) Sondan başlayın

Blalock insanlara ne yapmak istediklerini veya ne olmak istediklerini sorduğunda genelde aldığı cevabın “Bilmiyorum.”dan ibaret olduğunu söylüyor. Aslında ne istediğimizi bilmek anahtar niteliği taşıyor. Gitmek istediğiniz yeri bildikten sonra yaptığınız her şey size o noktaya ulaşırken eşlik ediyor.

3) Güne minnetle başlayın

Blalock’un bir diğer önerisi ise güne sahip olduğumuz şeylere minnet duyarak başlamak! Dünyadaki milyonlarca insan sizin sahip olduğunuz fırsatlara sahip değil. Hayata bu perspektiften bakmayı denerseniz gününüz çok daha özgüvenli geçecek.

4) Düzenli olarak konfor alanınızdan bir adım dışarı çıkın

Hepimizin korkunç bir şey yaptığını düşündüğü, sonrasındaysa o kadar da korkunç değilmiş aslında, dediği anlar vardır. Konfor alanımız, dışına düzenli adım attığımızda genişler; hareket etmediğimizdeyse git gide küçülür. Hayatımızda her zaman bizi konfor alanımız dışına çıkaracak insanlar olmayabilir; bu yüzden de kendi kendimizi konfor alanımızın dışına çıkarmamız gerekir. Sadece adım atın, gerisi gelecektir!

5) İyileşmeye hazır olun

Blalock’un en güzel tespitlerinden biriyse; özgüvenimizi yıkan başarısızlık değildir, başarısızlık sonrası ayağa kalkıp toparlanamamaktır. Ayağa kalktığımızda neyin işe yaramadığını biliriz ve başka yollar deneyebiliriz.

6) Kendinize bir mentör edinin

Amacınız ne yapmak olursa olsun bunu sizden önce yapmış ya da yapmayı denemiş ve size nasihat verip yol gösterecek insanlar etrafınızda muhakkak vardır. Bu insanları bulun ve onlardan faydalanabildiğiniz kadar faydalanın. Çok sevdiğim bir büyüğüm tecrübeli insanlara ilişkin “limon” benzetmesi yapmıştı ve çok hoşuma gitmişti. Tecrübeli insanları limon gibi düşünün ve sularını sıkabildiğiniz kadar sıkın. 🙂

7) Yol arkadaşlarınızı dikkatli seçin

Hayata karşı duruşunuz en çok vakit geçirdiğiniz beş insanın ortalamasıdır tespitini muhakkak duymuşsunuzdur. Bu yüzden yol arkadaşlarınızı seçerken ekstra dikkatli olun. Sizi cesaretlendirecek ve özgüveninizi artıracak insanlarla vakit geçirmeye özen gösterin.

8) Ön hazırlık yapın

Hangi konuda olursa olsun öncesinde hazırlık yapmak özgüveninizi artıracaktır. Bir konuşma mı yapmanız gerekiyor? Önce konu ile ilgili araştırmalarınızı yapın, devamında pratik yapın, sonra ayna karşısında ses kaydı alarak son provanızı yapın. Hazırlanmak size kendinizi hem daha iyi hem de daha özgüvenli hissettirecek.

9) Nefes alın

Evet, evet yanlış okumadınız! Derin nefes aldığınızda beyniniz oksijenle dolacak ve daha zinde hissedeceksiniz. Özellikle gergin hissettiğimiz durumlarda vücudumuzu kontrol altına aldığımızı fark ederek an’da kalabilmemiz mümkün. Nefes pratiği yapmıyorsanız, yapmalısınız. Bu konuda Selin Yetimoğlu’nun “Mutluluk Faktörü” kitabında bulunan nefes egzersizlerini denemenizi tavsiye ediyoruz.

10) Yardım istemekten çekinmeyin

Blalock, “İnsanların her zaman ne istediğinizi bildiğini düşünmeyin.” diyor. Ne istediğinizi bilmeli ve bunu insanlara söyleyebilmelisiniz. İnsanlar ne istediğinizi ve onlardan yardım istediğinizi bildiklerinde; kendilerini faydalı hissederler ve size çok daha faydalı olurlar.

Ben bu hafta konfor alanımdan çıkmak için küçük adımlar atarak özgüven artırma çalışmama başlıyorum. Peki ya siz?

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://www.inc.com/minda-zetlin/13-easy-ways-to-boost-your-confidence.html?cid=sy304time

 

 

 

Comments are closed.