Online Kahkaha Yogası DefineX Ekibiyle Şenlendi!

COVID-19 sürecinde uzaktan çalışan ekipleri fiziksel olarak ayrıyken birbirine ruhen yaklaştırmak için kahkaha yogası yaptığımız bir kurum da DefineX oldu. 150’den fazla Accenture danışmanının bir araya gelerek kurduğu DefineX kurumların bambaşka bir geleceğe başarıyla taşınmasına katkı sağlayacak danışmanlıklar veriyor. 

Evden çalışma sürecinde birbirinden farklı lokasyonlarda çalışan ekipleri bir araya getirme fırsatı olarak değerlendirilebilecek online eğitimleri tercih eden kurumlar çalışanlarını dijital ortamlarda buluşturuyor. Bizim de bu formatta pandeminin başından bu yana online olarak uyguladığımız atölyelerden biri kahkaha yogası oldu. Normalde fiziksel kahkaha yogasını 50 dakikalık seanslar halinde uygularken online kahkaha yogasını 30-35 dakikalık bir program çerçevesinde tamamlıyoruz.

 

Kahkaha Yogası gülmek için komik bir şey olmasını beklemeden kahkaha atma
pratiğine dayalı Hindistan kökenli bir yoga türüdür.  Bir tıp doktoru olan Dr. Madan Kataria tarafından 1995 yılında temelleri atılan Kahkaha Yogası günlük yaşamda çoğu zaman eksik kalan kahkahanın belirli bir tekniğe dayalı olarak yeniden hayatımıza dahil olmasını ve bu sayede yüzdeki az kullanılan kasların ve diyaframın çalışmasını, vücuttaki oksijen seviyesinin artmasını, stresin azalmasını, bağışıklığın güçlenmesini sağlıyor. Düzenli olarak Kahkaha Yogası yapan kişilerin çoğunda bir süre sonra duygusal dengelenme görülüyor. Bu nedenle Kahkaha Yogasını bedenimizin içine yapılan bir masaj olarak da düşünebiliriz.

Charlie Chaplin’in de dediği gibi: “Gülmeden geçirilen bir gün, kaybedilmiş bir gündür.”

 

Uzun vadede T hücrelerini artırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan kahkaha, anlık olarak baktığımızda kan akışını yavaşlatıyor ve kasları rahatlatıyor. Aynı zamanda uykuya dalmak ve dinlenmek için ihtiyacımız olan melatonin hormonunu da kahkaha attığımızda salgılayabiliyoruz. Başka bir deyişle, geceleri uykusuzluk sorununuz varsa uzun uzun ve yüksek sesle güleceğiniz bir sebep yaratmalısınız. Uykusuzluk da yine yıllar geçtikçe daha sık karşılaşılan bir sorun olarak gösteriliyor.

Bir başka online kahkaha yogasında birlikte gülmek dileğiyle… 🙂

 

 

Comments are closed.