Ofisteki Bitkiler Çalışanları Nasıl Etkiliyor?

Bahar aylarında ağaçların çiçeklenmesiyle birlikte ruhumuzun da çiçek açtığı, yaz boyu güneşe doyduğumuz sımsıcak mevsimler yavaş yavaş sona eriyor ve sonbahar kapıdan içeri girmeye hazırlanıyor. Özellikle kış mevsiminde kapalı alanlara sıkışmak durumunda kalanlar ise her yıl olduğu gibi ruh halini yüksek tutmak için yeni yeni yollar arıyor. Tam da bu arayışta imdadımıza bitkilerin dünyası yetişiyor.

Psikoloji ve Genetik bilimcilerin ortak çalışmasıyla 2005’te yayınlanan bir araştırmaya göre, çiçekler ruh halimizi iyileştiriyor, olumlu duyguları güçlendiriyor. Araştırmada çiçekler, yaşları kaç olursa olsun hem kadın hem de erkek katılımcıların duygusal tepkilerinin, sosyal davranışlarının ve ruh hallerinin daha olumlu olmasını sağlama hatta hafızalarını güçlendirme açısından uzun vadeli pozitif etki göstermiş.

 

2008’de yapılan bir başka araştırmada hastane odasında çiçek bulunan ve bulunmayan hastalar karşılaştırıldı. Araştırmaya göre odasında çiçek bulunan hastaların gerginlikleri azalıyor, ameliyat sonrası ilaç tedavi süreci kısalıyor ve genel olarak daha olumlu ruh haline sahip oluyorlar.

 

Özellikle kapalı mekanlarda uzun zaman geçirmek zorunda olan veya uzun saatler boyunca aynı ortamda vakit geçirmekte olan kişilerin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri de soludukları hava oluyor. Çiçeklerin bulunduğu ortamlardaysa, özellikle aloe vera, sukulent gibi çiçek türlerinin havayı tazeleyici etkisi yüksek oluyor.

 

İngiltere’deki Kings Fund araştırmacılarının ortaya koyduğu verilere göre çiçeklerle ve bitkilerle ilgilenmek stres yönetimi becerilerini de güçlendiriyor. Aynı zamanda, canlı bitkiler gibi yapay bitkileri görmek de stres azaltıcı etkiye sahip. Araştırmalara göre, çiçek resimlerine bakmanın bile üzerimizde olumlu etkisi var.

 

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, uyuduğu yatağın yakınına bir çiçek koyan ve sabah uyandığında gördüğü ilk şeylerden biri bu çiçekler olan kişilerin güne daha pozitif başladıkları belirlendi. Yatak odasına veya ofisteki masanıza minik bir çiçek koymak sizin de sabah rutininizi güçlendirebilir. Aynı araştırmanın bir başka boyutu da gösteriyor ki, iş yerinde çiçek bulunan kişilerin yaratıcılıkları artıyor, daha sıra dışı fikirler üretebiliyor, ekip çalışmalarında daha etkin rol alıyor, stres düzeyleri düşüyor, verimlilikleri artarken de yaptıkları işten daha yüksek dozda keyif alıyorlar. Hatta evinde çiçek olan kişilerin iş yerinde mutluluklarının ve enerjilerinin bile arttığı gözlemlenmiş.

“Evdeki çiçek bile iş yerindeki mutluluğu bu kadar etkiliyorsa, demek ki bir de ofisteki masalarımızda ufak çiçekler olsa hatta bu çiçekleri kendi elimizle düzenleyip tasarlasak nasıl olurdu” diye düşündük biz de. Ve ortaya yepyeni atölyemiz “Çiçek Tasarım Atölyesi” çıktı.

 

3 saatlik çiçek tasarım atölyemizde, aynı zamanda Profesyonel Koç olan eğitmenimiz eşliğinde bir taraftan çiçeklerin dünyasını keşfedip kendimize küçük aranjmanlar hazırlarken keyifli vakit geçiriyor, diğer taraftan da kendimizi daha iyi tanımamızı sağlayan ufak yönlendirmeler aracılığıyla kişisel gelişimimize katkıda bulunuyoruz.

 

 

Bu atölyeyi de diğer tüm atölyelerimiz gibi şirketlerin çatısı altında, kendi çalışanları için düzenliyoruz.

İnsan Kaynakları departmanınızdan ısrarla isteyiniz. 🙂

 

Detaylar için eğitim sayfasını inceleyebilirsiniz.

Teklif almak için: iletisim@funofis.net

 

Comments are closed.