Nefes Teknikleri ile Stresimizi Antalya’da Attık!

Geçtiğimiz hafta sonunda Aktur Araç Muayene İstasyonları İşletmeciliği’nin davetlisi olarak Antalya’daydık. İstanbul’un soğuk havasının ardından Antalya’da ısınmayı umarken, güneyin yoğun yağışı altında sele kapılmadan Cornelia Deluxe Hotel’e ulaşabildiğimize sevinmekle yetindik. 🙂

 

İzmir lokasyonunda bulunan Aktur’un 40 kişilik katılımcı ekibiyle birlikte, onların yaptığı yıl sonu toplantısının ardından Nefes Teknikleri ile Stres Yönetimi atölyesini gerçekleştirdik. Araç muayene istasyonlarının şefleri ile genel müdürlük çalışanlarını bir araya getiren toplantının yarısı bize ayrılmıştı. Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olan TÜVTÜRK’ün en büyük iş ortağı olan ve Ege bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Aktur’un zor şartlarda ve stres ile baskı altında çalışmakta olan ekibi ile, kısa vadeli ve uzun vadeli stresle baş etme yöntemlerini, öfke, heyecan ve stres anlarında uygulanabilecek nefes egzersizlerini paylaştık.

 

Bol bol oyunlar oynadığımız eğitim boyunca katılımcılar farklı kişilerle ekipler oluşturarak daha fazla kaynaşma ve ekip ruhunu yakalama imkanı buldular. Eğitim içinde nefes dışında mindfulness, kahkaha yogası gibi pek çok farklı pratikten de faydalanarak bütünsel bir stres yönetiminin nasıl olabileceği üzerinde durduk. Son olarak beden tarama meditasyonuyla katılımcılarımızın deyişiyle “pamuk gibi” olduktan sonra akşam gerçekleşecek Gala Yemeği için hazırlığa geçildi.

 

Stres yaratan durumlarla karşılaştığımızda bir anda hem fiziksel hem de kimyasal değişiklikler yaşayabiliriz. Stres sebebiyle zaman zaman konuşmada aksama ya da ellerde titreme meydana gelebilir. Kaslarımızdaki bu gerilme fiziksel bir değişikliğin göstergesidir. Bedenimizdeki bu hormonal ve kassal değişikliklerin etkisiyle, soluğumuz hızlanıyor, kalbimiz hızlı çarpıyor, sindirim sistemimizin çalışması yavaşlıyor; beynin salgıladığı kimyasallar seratonin, noradrenalin ve dopamin azalıyor.

Uykumuzu veren seratonin, enerjimizi sağlayan noradrenalin, yaşam sevincini veren dopamin ve “doğal morfin” diye adlandırılan endorfin salgısında da azalma olunca, bedenimiz hastalıklara, acılara davetiye çıkarırken bu nedenle yaşam sevincimizi ve enerjimizi kaybediyoruz.

Bu kimyasallar içinde bizi yakından ilgilendiren endorfindir.

Stres yönetiminde relaksoloji tekniklerinden faydalanarak, bilinçli olarak endorfin salgılayabiliriz. Bedenimizdeki bilinçli endorfin salgılanmasını gevşeme ve imgeleme çalışmaları ile sağlayabiliriz.

Nefes insanın ilk refleksi olmasına rağmen, hayatın koşturmacası içinde nefesimizi tutmayı alışkanlık haline getirebiliyoruz. Nefes almak bu alışkanlıkla düşünmeden, otomatik olarak yaptığımız bir eylem. Farkında nefes almak ise, otomatik bir şekilde değil, aldığımız her nefesi fark ederek ve tüm dikkatimizi nefesimize odaklayarak bilinçli bir şekilde nefes almaktır.

Comments are closed.