Nefes Teknikleri ile Stres Yönetimi Atölyesi Bir Kez Daha Online!

Yazılım, zorlu proje tarihleri ve sürekli gerektirdiği ekip çalışması ile en stresli sektörlerden bir tanesi. Özellikle pandemi döneminde pek çoğumuz evden çalışıyorken, normalde tam bir ekip çalışması ile işlerini sürdüren IT sektörü de ekip üyelerinin birbirlerinden fiziksel olarak uzak kalmasıyla biraz daha zorlayıcı bir sektör halini aldı. 

Stres seviyesini minimuma düşürmek, sadece salgın döneminde değil her dönemde işe yarayacak uzun vadeli stressizlik sağlayıcısı nefes teknikleriyle kolaylaştığı için bu kez de 2015’te kurulan CODEVO’nun genç ve enerjik ekibiyle ZOOM üzerinden online bir stres yönetimi atölyesi gerçekleştirdik.

1 saat süren atölye boyunca bol bol nefes alıp verdik, pek çok teknik uyguladık. Katılımcılarla beraber hem sakinleştik hem daha sağlıklı bir yaşama giden büyük bir adım attık. Sabah kalktığımızda, işe giderken, molalarda ya da yatmadan önce uygulayabileceğiniz pek çok nefes tekniği ile stresi hayatımızdan uzaklaştırabilir, daha temiz ve boş bir zihin oluşturabiliriz. Siz nefes tekniklerinden hangisini seçmek isterdiniz? Biz “sufi nefesi”ni çok seviyoruz örneğin.

 

Stres yaratan durumlarla karşılaştığımızda bir anda hem fiziksel hem de kimyasal değişiklikler yaşayabiliriz. Stres sebebiyle zaman zaman konuşmada aksama ya da ellerde titreme meydana gelebilir. Kaslarımızdaki bu gerilme fiziksel bir değişikliğin göstergesidir. Bedenimizdeki bu hormonal ve kassal değişikliklerin etkisiyle, soluğumuz hızlanıyor, kalbimiz hızlı çarpıyor, sindirim sistemimizin çalışması yavaşlıyor; beynin salgıladığı kimyasallar seratonin, noradrenalin ve dopamin azalıyor olabilir.

 

Stresli durumlar karşısında sakin kalabilmek için her an yanımızda olan nefesimizden yardım alabiliriz.

“Duygular gökyüzündeki bulutlar gibi gelir gider. Bilinçli nefes almak ise insanın demir attığı çapasıdır.”
Thich Nhat Hanh

Comments are closed.