Neden Uykunuzu Almadan İşe Gitmemelisiniz?

Rahat yataklar, yumuşacık yastıklar ve neredeyse her gün uykumuzu alamadığımızı düşünen bizler.. Her birimiz uykunun önemli olduğunu düşünsek de uykusuzluğun hayatımıza olan etkilerini çoğunlukla görmezden geliriz. Oysa ki düzenli uyku, fiziksel ve psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmemiz için çok önemlidir.

2014 yılında National Geographic’te yayınlanan bir araştırmada ABD’lilerin %37’sinin dinlenemediği belirtilmiş. Yaşı 18 ve üzeri olan 1033 ABD’li ile yapılan araştırmada, katılımcıların %73’ü 8 saatten az uyuduklarını söylemiş.

Araştırmanın kritik olan noktası, katılımcıların %54’ü iyi bir dinlenme için en az 8 saatin gerekli olduğunu belirtmesi. Yani aslında neredeyse kimse uykudan dinlenmiş bir şekilde uyanamıyor ve herkes zaten kendi uyuma süresinin de dinlenmek için yeterli olmadığını biliyor.

Elbette uyku düzeni herkes için aynı değildir. Bazılarımız 6 saatte dinlenebilirken, bazılarımıza 8 saat, bazılarımıza ise sadece 4 saat yeterli olmaktadır. Uyku düzeni herkes için değişken olduğundan bireyin kendi farkına varması ve dinlenebilmek için kendine yeterli olan saat aralığında uyuması gerekir. Çünkü daha sağlıklı, daha enerji dolu ve daha güler yüzlü uyanabilecekken, uykusuzluk kötü bir güne başlamamıza sebep olur. Hele bir de sabahın erken saatlerinde uyanıp işe gitmemiz gerekiyorsa. Uyku ile üretkenliğin doğru orantıda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Uykusuzluk, performansınızı etkilediği kadar şirketinizi de etkiler. Yeterli uykuyu alamadığınızda şirkette ne kadar üretken olabileceğinizi bir düşünün. Belki de bütün bir iş gününü kendinize boş bir zaman bulup dinlenebilmek için geçireceksiniz. Uykusuzluk sebebiyle yorgun olan bedeninizi ayakta tutmaya çalışırken, bir yandan yorgun olan beyninizi üretken olmaya zorlarsınız.  Ya da bir grup lideri olduğunuzu düşünün ve katıldığınız toplantıda uykusuzluk yaşayan beş kişi olduğunu. Onlar konudan uzak kalır ve sadece dinliyormuş gibi yaparken, siz ise sürekli dikkatlerini toplamaya çalışırsınız.

Çok da önemsemediğimiz uyku sorunu aslında çalışmalarımızı zorlaştırır ve kariyer basamaklarını çıkmamızı yavaşlatır.

Peki sadece bir bireyin bile işine büyük etki eden uykusuzluk sorunu, şirketleri nasıl etkiliyor?

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre uykusuzluk sorunu yaşayan çalışanlar sebebiyle şirketler para ve performans kaybı yaşıyor. ABD’de yapılan bir başka araştırma uykusuzluk sorunu yaşayan bir çalışanın yılda ortalama 11.3 gün kaybettiğini ve bunun da şirkete 2,280 dolara mal olduğunu gösteriyor. Şirkette uykusuzluk problemi yaşayan 15 çalışan olduğunu varsayardak, araştırmanın gösterdiği gibi şirket yılda 34,300 dolar kaybeder. Sadece uykusuzluk sorunu yüzünden düşen performans bütün bir şirketi de derinden etkiler.

Uykusuzluk bireyin performansını etkilediği kadar hayat kalitesini de düşürür. Uyku düzeni olmaması bireylerde pek çok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığa sebep olur. Örneğin bu bireylerde kilo alma, çok sık hasta olma, stres ve depresyon daha yaygın görülür. Uyku, vücudumuzun ve zihnimizin dinlenebilmesi için gereklidir. Uyku sayesinde günlük stresten arınır ve kendimizi rahatlatmış oluruz.

Uyku, hayatımızın önemli bir parçasıdır ve onu bir lüks olarak görmemek gerekir. Çünkü aslında uyku, yemek yemek gibi, su içmek gibi bütün bedeni harekete geçiren anahtarlardan biridir. Uykusuzluk yaşıyorsanız öncelikle neden uyuyamadığınızı bulmanız gerekir. Odanızda bulunan televizyon, bilgisayar gibi elektronik eşyaları, ya da uyku saatinizden çalan telefonları ve tabletleri uyumadan önce uzaklaştırmak iyi bir başlangıç olacaktır. Belki yatağınız ya da yastığınız kaliteli bir uyku almanıza engel oluyordur. Belki de odanızı yatmadan önce bol oksijenle doldurmanız gerekiyordur. Yatak odanıza gidin ve uyku ritüellerinizi gözden geçirerek yaptığınız şeylerin birkaçını değiştirin ve belki de böyle birkaç küçük değişiklikle uykusuzluk sorunundan kurtulabilirsiniz.

Unutmayın, uyku kalitenizi artırarak, enerjinizi, üretkenliğinizi ve performansınızı artırırsınız. Kendinizi stresten arındırın ve sıcak bir süt içtikten sonra derin bir uyku uyuyun. Ertesi sabah çok daha enerji dolu ve çok daha mutlu bir güne başladığınızı göreceksiniz.

Keyifli günler dileğiyle…

Kaynaklar:
https://workology.com/how-does-sleep-deprivation-affect-you-and-your-day-at-wor
http://www.huffingtonpost.com/2014/11/26/nat-geo-sleep-survey_n_6219272.html
http://healthysleep.med.harvard.edu/need-sleep/whats-in-it-for-you/mood
http://www.mentalhealthy.co.uk/news/835-insomnia-leading-cause-of-lost-productivity.html

Comments are closed.