Ne Haliniz Varsa Gülün!

“İnsanoğlunun tartışmasız tek bir etkili silahı vardır: Gülmek” diyor Mark Twain, Gizemli Yabancı’da.

Kendimizi en çaresiz hissettiğimiz anlarda, mutsuz olduğumuz zamanlarda gülme yeteneğine sahip olmamız, gülerek yaşama devam edebileceğimiz hissini akıllara getiriyor. Yapılan bir araştırmaya göre, gülerken insan yüzünde 17, somurturken 43 kas çalışıyormuş. Bu açıdan baktığınızda, daha az çaba gerektiren bu eylemi yapmamanız için bir neden yok. Fakat biz sizin için 7 neden daha derledik:

 

  1. KALBİN İLACI

Gülmek kalp ritmini artırıyor, kahkaha ise olası kalp rahatsızlıklarının önüne geçiyor. Çünkü kahkaha atmak endorfin salgılanmasına yardımcı oluyor. Böylece kortizol hormonunun salgılanması en aza indirgenmiş oluyor. Kan akışınızı hızlandırıyor. Kalp hastası olanlarla yapılan araştırma sonucunda günde 30 dakika gülenlerin ikinci bir kalp krizi geçirme olasılığının düştüğü görülmüş. Çok gülen insanlarda kalp hastalıklarının görülme olasılığı daha azdır diyebiliriz. Her gün daha fazla gülün.

 

  1. STRESİN PANZEHİRİ

Gelotoloji gülmenin insan bedeni üzerindeki etkisini inceleyen bir psikoloji dalıdır. Araştırmalar güldükten sonraki 45 dakikada bedenin gevşediğini ve rahatladığını söylüyor. Çünkü güldüğünüzde vücudunuzdaki stres hormonları mininum seviyeye düşüyor. Dolayısıyla mental olarak ve psikolojik olarak arınmış, dinlenmiş hissediyorsunuz.  Üstelik grup halinde gülerseniz bu antidepresan etkisini giderek artıyor.

 

  1. İÇ ORGANLARIN SPORU

Gülmek ve kahkaha atmak iç organlar için önemli bir spordur. Gülmenin kaslarınızı rahatlatma, gevşetme gibi bir özelliği vardır. Diyaframı, omuzları ve karnı çok iyi şekilde çalıştırır.  Organlarınızı canlı tutar, kalp, beyin, akciğer gibi organlara bir uyarıcı işlevi görür, onları harekete geçirip aktif tutar. Vanderbilt Üniversitesinde yapılan bir araştırmada; 10 dakikalık içten gülmenin 30 dakikalık koşuya eşit olduğu, 100 gülmenin 15 dakikalık bisiklet egzersizine eşit değerde olduğu hesaplanmış. Kısaca gülmek kana en hızlı karışan ilaçtır diyebiliriz.

 

  1. POZİTİF İLİŞKİLERİN MİMARI

Gülmek sizi çekici kılar. Kendinize olan özsaygınızı ve özgüveninizi artırır. İlişkilerinizi iyileştirir. Yakın ve samimi bağlar kurmanıza yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada, “laboratuvarda kaydedilmiş bir konuşma sırasında arkadaşlarıyla daha fazla gülen katılımcılar, daha yakın ve daha fazla desteklenmiş olduklarını bildirme eğiliminde olduklarını” söyledi. Kahkaha atmak sizi daha iyimser kılıyor, ilişkide mutluluğu sağlıyor, olumsuz algıları değiştiriyor.

 

  1. NEFES

Kahkaha atmak akciğer hacmini artırır ve daha fazla temiz havanın vücudunuza girmesini sağlar. Kan dolaşımındaki oksijen seviyesini yükseltir. Bu nedenle gülmek en iyi solunum ve nefes egzersizlerinden biridir.

 

 

 

  1. BEDENİN DOĞAL KORUMASI

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre gülmek, lenfositler, B hücreleri ve T hücreleri gibi bağışıklık sistemi unsurlarının daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Gülme terapilerine katılan insanların sağlık harcamalarında %30’a kadar azalma olduğu görülmüş. Yani gülmek vücudunuzun direncinizi artırıyor.

 

  1. YAŞAM BOYU BİR EYLEM

Tüm bu faydalarını bir yerde toplarsak gülmenin yaşam süresi ve kalitesini artırdığı sonucuna ulaşabiliriz. Çünkü ağrıları azaltıyor, bağışıklığı güçlendiriyor, stresi törpülüyor, kalbi güçlendiriyor, kasları gevşetiyor, solunumu derinleştiriyor, pozitif ruh yaratıyor. Uzun yaşamın sırrı gülmek ve bolca kahkaha atmaktan geçiyor.

 

 

Gülmek neredeyse anne karnında başlayan bir eylem. Gülmenin bulaşıcı olduğunu unutmayın. Siz de yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin. Uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız gülmekten korkmayın. Kurumlarda daha güler yüzlü ekip arkadaşlarıyla çalışmak istiyorsanız da kurumunuzda Kahkaha Yogası yapmak için İnsan Kaynakları’nın kapısını çalın. 🙂

Comments are closed.