Mutluluk Müdürü Ne İş Yapar?

“Chief Happiness Officer” unvanını daha önce hiç duymuş muydunuz? Dilimizde “Mutluluk Müdürü” olarak yerini alan bu pozisyon dünya çapında popülerlik kazanmakla birlikte pozisyona Türkiye’de hala yeni gözüyle bakılıyor. Bugün FunOfis olarak sizlere “Mutluluk Müdürü” pozisyonundan ve sekiz temel görevinden bahsedeceğiz.

Adından da tahmin edeceğiniz üzere Mutluluk Müdürü şirket ve ekip içerisindeki mutluluk düzeyinden sorumlu kişi. Şirket ve ekibin yapı taşı insan olunca bu pozisyonun İnsan Kaynakları Departmanı’na ait bir pozisyon olması ise kaçınılmaz. Her ne kadar İnsan Kaynakları Departmanı’na bağlı gözükse de aslında Mutluluk Müdürünü İnsan Kaynaklarından ayıran temel nokta; çalışanı elde tutmak için ona iyi koşullar sunmaktan ziyade yapılan işi ve koşulları çalışan için kişisel tatmin noktasında geliştirebilmek. Mutluluk Müdürü’nün mutlu çalışanın her zaman daha iyi iş çıkardığına inanması gerekiyor.

Gelin “Mutluluk Müdürü” pozisyonunun Türkiye’deki yansımalarına bakalım.

Türkiye’nin ilk Mutluluk Müdürü Dr. Gülbeniz Akduman.

Gülbeniz Akduman DeFacto’da 2011-2013 yılları arasında İşe Alım, Eğitim ve Mutluluk’tan sorumlu İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı ve Türkiye’de Mutluluk Müdürü kavramının oluşmasında öncülük etti. Gülbeniz Akduman Kariyer.net’te yayımlanan bir blog yazısında kavramı ilk Türkiye’ye getirdiklerinde insanların uygulamalara ilk gülüp reddettiklerini, fakat sonrasında pozisyonun İnsan Kaynaklarının bir fonksiyonu olduğunu kabul ettiklerini söylüyor.

Yine Türkiye’de Mutluluk Müdür denilince akla gelen bir diğer isim ise 2007 yılında 4129Grey’i kuran Alemşah Öztürk.

Konu ilgisini çekenlere güzel bir haberimiz var! Gülbeniz Akduman’ın DeFacto CHRO’su Oğuz Erdoğan ile bu konuyu kaleme aldığı “Mutluluk Müdürü” adlı bir kitabı var.

 

Kısaca Mutluluk Müdürlerinin 8 temel görevi:

1- Kim olursa olsun tüm çalışanlara eşit yaklaşırlar

Kulağa zaten herkesin yapması gereken bir görev gibi gelse de eşitsizlik çalışanların işten ayrılma sebeplerinin başında geliyor. Mutluluk Müdürleri ilke, saygı, davranış ve üslup noktasında çalışanları iç müşteri olarak görürler. Çalışanların duygu ve düşüncelerini dikkate alarak onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlarlar.

2- Çalışanların temel ihtiyaçlarını sağlarlar

Maslow’un ihtiyaç hiyerarşisini dikkate aldığımızda çalışana temel ihtiyaçlarını sağlamadıktan sonra onlara manzaralı bir ofis odası teklif etmenin hiçbir faydası olmuyor. Çalışanları mutlu etmek için harekete geçmeden önce onlara adil bir maaş ve çalışma koşulları sağlandığından emin olurlar.

3- Çalışanların seslerine kulak verirler

Onları neyin mutlu ettiğini anlamak için her bir şirket çalışanının dinlenilmeye ihtiyacı vardır. Mutluluk Müdürleri bir şey yolunda gitmediğinde veya iyileştirilmesi gerektiğinde doğru aksiyonu dinleyerek alabileceklerini bilirler. Çalışana kulak vermenin yanında onları çabalarından ötürü takdir etmeyi ihmal etmezler.

4- Şirket değerlerinin yaşatıldığından emin olurlar

Her şirketin değerleri birbirinden farklıdır ve değerler tüm şirketler için hayati öneme sahiptir. Değerler içeride şirket kültürüne dışarıda ise işveren markasına hizmet ederler. Şirket içi kararların alınmasında ve uygulanmasında şirket değerlerinin dikkate alındığından ve yaşatıldığından emin olurlar.

5- Çalışanlara özgürlük sağlarlar

Google İnsan Operasyonları Başkan Yardımcısı Laszlo Bock “İnsanları özgür bırakırsanız sizi şaşırtırlar.” der. Mutluluk Müdürleri çalışanların zaman ve verimliliklerini kendileri yönetebilmeleri ve yeni fikirlerini uygulayabilmeleri için onları özgür bırakırlar. İş yaşam dengesinin önemini bildiklerinden çalışma saatlerini çalışanın kendisinin planlamasını sağlarlar.

6- Gelişimi desteklerler

İş hayatının hangi basamağında olursa olsun çalışanların işleri kişisel tatminleri için önemlidir. Bu tatmini hissetmeleri için Mutluluk Müdürleri çalışanların kendilerini geliştirebilecekleri, eğitebilecekleri ve sürekli öğrenebilecekleri alanlar yaratırlar. Alınan yeteneğin elde tutulması için gelişimin kilit nokta olduğunu bilir ve buna yatırım yaparlar.

7- Eğlenceli çalışma ortamları sağlarlar

Mutluluk Müdürleri aslında meselenin sadece maaş ve verimlilik olmadığını bilirler. Bu yüzden; çalışanların eğlenebileceği çalışma ortamları sağlarlar. Bu iş arkadaşıyla verimli bir sohbetten tutun ofis dart turnuvasına kadar her şey olabilir.

8- Etkili ekip çalışmasına teşvik ederler

İyi işleyişe sahip organizasyonlar iyi işleyen ekiplere sahiptir. İşe alınan kişiler bireysel olarak harika performans gösterseler de hepsi ekip çalışmasında zorlanmaya yatkındır. Mutluluk Müdürleri bunun bilincinde olarak ekip ruhu oluşturacak ve geliştirecek çalışmalar yaparlar.

FunOfis olarak Mutluluk Müdürü unvanını ülkemizde daha çok görmeyi ve yeni uygulamaları sizlerle paylaşabileceğimiz zamanların en kısa zamanda gelmesini temenni ediyoruz.

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://gethppy.com/hrtrends/what-does-a-chief-happiness-officer-actually-do

https://www.cyberclick.net/numericalblogen/chief-happiness-officer-what-do-they-do-and-why-are-they-important

 

Comments are closed.