Mutluluk Atölyesi ne vadediyor?

mutluluk-atolyesi-kurumsalHerkesin en temelde mutlu olmak için yaşadığı bu gezegende, an geliyor pek çoğumuz dertlerin sıkıntıların arasında boğulmuş hissediyoruz. Böyle anlarda istiyoruz ki sihirli bir el gelsin, çeksin çıkarsın bizi bu dertler deryasının içinden. Mutluluk Atölyesi’nde ilk ders, kendimizden başka kurtarıcımız olmadığını hatırlamak. Bunun için aslında dert dediğimiz, canımızı sıktığımız, yüzümüzü astığımız, geceleri bizi uyutmayan şeyleri tanımlamamız gerekiyor. Ancak bu şekilde mutluluğumuzun önündeki engelleri belirleyebilir, yani düşmanımızla tanışabiliriz. Bu keşif yolculuğunun ardından, bakış açımızı nasıl değiştirirsek hayatımızdaki mutluluk kaynaklarını ortaya çıkarabileceğimizi inceleyeceğiz. Memnuniyetin mutluluk olmadığı üzerinde dururken her iki kavrama ulaşmak için de pratik yöntemlerin neler olacağını, kısa ve uzun vadede iyi hissetme halinin nasıl mümkün olabileceğini deneyimleyeceğiz.

 

Mutlu olmak kolay değildir, sebebini Osho şöyle açıklar:  “Eğer mutsuz olmayı bırakırsan kendini çok yalnız hissedersin. En yakın dostunu kaybetmiş gibi… İnsan onunla evlenmiştir ve yaşamı boyunca mutsuzluğuyla evli kalmıştır. Artık ondan boşanma vakti gelmiştir. Ben buna, “büyük cesaret” diyorum… Mutsuzluktan boşanmak; insan zihninin en eski alışkanlığını, en uzun süreli yoldaşını kaybetmesi.”

 

 

Sürekli gülümsemek ile anlamlı bulduğunuz bir hayatı yaşamak arasında ciddi fark vardır. Atölyede, duygularımızı anlamlandırmayı konuşacak, çocukluktaki katıksız mutluluğu kaybettiğimiz güne yeniden döneceğiz.

 

 

Not: Atölye, serum gibi 2 saatlik bir çalışma sonrası hayatınıza katabileceğiniz bir ilaç veya Eros’un oku gibi bir iğne sızısıyla tüm duygu durumunuzu değiştirebilecek bir mucize değildir. Zaten öyle olsaydı, mutluluk gibi ulvi bir duyguya karşı haksızlık etmiş olurduk. Mutluluk Atölyesi’nde; insan hayatındaki mutlulukla ilgili bugüne dek yapılmış değerli araştrımaların istatistik verilerini, etkisi kanıtlanmış yöntemleri, günlük hayatımızda mutluluğa daha fazla yer vermek üzere tasarlanmış kolay egzersizleri öğreneceğiz. Tüm bunları hayatınıza nasıl adapte edip davranışlarınıza yansıtacağınız sizin çabanıza bağlı olacak. 😉

 

 

Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte arar, bazıları da daha alçakta… Oysa mutluluk insanın boyu hizasındadır. 
Konfüçyüs 

 

Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir