Mutluluğu Beraberinde Getiren 7 Duygu

İnsanın en yaygın arayışlarından biridir mutluluk. Aynı zamanda zor arayışlardan biri; çünkü hepimizin aslında mutluluğu anlamlandırışı farklı. Davranışlarımız, içinde bulunduğumuz durumlar mutluluğu birçok farklı şekilde tecrübe etmemizi sağlıyor. Yapılan araştırmalar da aslında mutluluğun birçok şekli olabileceğini gösteriyor. Gelin beraberinde mutluluk getiren duygular nelermiş, bir göz atalım:

1) Neşe

Neşe duygusu yaşadığımız anın içinde kendimizi kaybetmemiz ve sahip olduklarımıza şükretmekle gelen bir duygu. Aynı zamanda üzerine fazla düşünüp çok sorguladığımızdaysa bir anda kaybolabilen bir duygu. Doğru tutum ve bakış açısına sahip olduğumuzda neşeyi hayatımızın birçok alanında fark etmemiz mümkün. Peki neşeyi hayatımızda nasıl etkin kılabiliriz? Yoga yapmaktan tutun, sevdiğiniz müziği dinlemeye kadar sizi neşelendiren aktiviteleri yapmak; neşeyi hayatımızda etkin kılmanın en kolay yollarından biri.

2) Heyecan

Heyecan duygusu zaman zaman hızlıca sönüp yerini can sıkıntısına bıraksa da motive edici duygulardan biri. Örneğin; yeni bir işe başlama heyecanıyla daha çok çalışırız, yeni bir ilişki içerisindeyken zorluklarla mücadele etmede motivasyonumuz daha yüksektir. Heyecan duygusu ile yaptığımız aktivitelerde olumlu duygularımız daha fazladır. Diyelim ki; tatile çıkacaksınız ve günler öncesinden heyecanı sizi sardı! Bu durumda tatilin olumlu etkisi çok daha uzun sürecektir. Kendinize önünüzdeki hedeflerle ilgili bir yapılacak listesi belirleyip, sürecin heyecanını hissedin!

3) Minnet

Minnet, mutluluk getiren duyguların en önemlilerinden biri. Yapılan araştırmalar minnet duygusuna yoğun şekilde sahip olan insanların, daha az sahip olan insanlara göre daha mutlu ve sağlıklı olduğunu gösteriyor. Üstelik minnet duygumuzu geliştirmek oldukça kolay! Minnet günlüğü tutabilir, meditasyon yapabilir, sevdiklerinize varlıklarından ötürü minnettar olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Beslenen minnet duygusu depresyonun da etkisini azaltıyor.

4) Gurur

Kendini beğenme gururu veya rekabetçi gurur olumsuz olsa da başardığımız şeylerden gururlu olmak mutluluk getiren bir başka duygu. İşiniz, aileniz, sevdikleriniz, kendiniz, çaba harcayıp başardığınız her şey için gurur duyabilirsiniz. Her gün o günün başarılarını listeleyerek sağlıklı bir şekilde gurur duygunuzu geliştirebilirsiniz. Bunu böbürlenmek gibi düşünmeyin; siz başkalarından daha iyi olduğunuz için değil; kendi daha iyi versiyonunuz için gururlanıyorsunuz.

5) İyimserlik

İyimserlik duygusu her zaman beraberinde harika sonuçlar getirir. İyimser insanlar ihtimaller üzerine odaklanır, gurur ve minnet duygusunu harmanlarlar. İyimser insanların kendilerine olan inancı tamdır ve ulaşmak istedikleri hedefleri doğrultusunda tüm ihtimalleri değerlendirirler. İyimserler olumsuzluklarla karşılaştıklarında, duruma minimum seviyede olumsuz yaklaşır; bir sonraki süreçte nasıl daha iyi yapabileceklerine odaklanarak almaları gereken dersi alıp yollarına devam ederler. Başarılarını gelecek iyi şeylere işaret olarak görürler.

6) Hoşnut Olma

Hoşnut olmak sahip olduklarımızla mutlu olmak demektir. Hoşnut olma duygusuna sahip insanlar hayatın olumsuzluklarından ziyade hali hazırda sahip oldukları güzelliklere odaklanır. Bu zamana kadar kat ettiğiniz yolları, başarıları ve sahip olduğunuz güzellikleri düşünerek hoşnut olma duygunuzu geliştirebilirsiniz. Bu yüzden hayatınıza odaklanın!

7) Sevgi

Sevgi ve mutluluk zaman zaman eş anlamlı gibi hissedilse de ikisi de birbirinden ayrı ve hayati öneme sahip iki duygudur. Gerçek sevgi karşılaşılması güç gibi ifade edilse de aslında sevgi hayatımızı zenginleştiren her şeyde var. Ailemizde, arkadaşlarımızda, romantik ilişkilerimizde ve hatta evcil hayvanlarımızda… Stresli ilişkiler mutluluğumuzu sömürse de sağlıklı ve destekleyici ilişkiler uzun vadeli mutluluk getiriyor. İlişkilerimizi beslemek mutluluğumuzu arttırıyor.

Mutluluğu beraberinde getiren bu duyguları siz nasıl yaşıyorsunuz?

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/happiness-types-4173234

 

 

 

 

 

Comments are closed.