Mutlu olduğumuzda daha verimli çalıştığımız BİR KEZ DAHA kanıtlandı!

isyerinde-mutluluk-funofisWarwick Üniversitesi’nin son araştırmasına göre iş yerinde mutluluk insanları daha verimli yapıyor!

Ekonomistler, mutlu insanların daha fazla çalıştığı fikrini test etmek amacıyla bir dizi deney yaptılar ve mutlu insanların %12 oranında daha verimli olduklarını keşfettiler.

700’den fazla katılımcıyla yapılan dört farklı deneyden oluşan ve Warwick Üniversitesi Ekonomi bölümünden Profesör Andrew Oswald, Dr Eugenio Proto ve Dr Daniel Sgroi tarafından yürütülen bu çalışma Journal of Labor Economics adlı dergide tüm detaylarıyla yayımlandı.

Deneyler sırasında bir grup katılımcıya komedi filmi seyrettirildi veya çikolata, içecek ve meyve ikram edildi. Diğerlerine ise düşük mutluluk seviyesinin düşük verimlilik seviyesiyle ilişkisi olup olmadığını anlamak amacıyla yakın zamanda yaşadıkları aile trajedileri hakkında sorular soruldu.

Profesör Oswald: “Google gibi şirketler çalışan desteğine daha fazla yatırım yapmaya başladılar ve bunun sonucunda iş tatmini oranları önemli derecede yükseldi. Google özelinde konuşacak olursak, bu oran %37 arttı. Bilimsel olarak kontrol edilen koşullarda da çalışanları mutlu etmenin sonuç getirdiğini gördük.”

Dr Sgroi, “Sonuca ulaştıran asıl faktör, mutlu çalışanların sahip oldukları zamanı kaliteden ödün vermeden daha etkili kullanabiliyor olmaları,” diye ekledi.

Dr Proto da araştırmanın çalışanların başarı göstergelerine ilişkin önemli veriler ortaya koyduğunu söyledi ve “Mutlu insanların daha üretken olduklarını bu araştırmayla kanıtladık. Böylece her sektörden işletmelere yol göstermiş olduk. Bu işin yolu çalışanlar için duygusal açıdan sağlıklı çalışma ortamları tasarlamaktan geçiyor,” dedi.

Comments are closed.