Mutlu Et Mutlu Ol Gününde ŞOK Marketler’deydik

Her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembe günü, Yıldız Holding Ailesi için önemli ve heyecanlı bir gün; Mutlu Et Mutlu Ol Günü. Biz de bu sene 21 Kasım’da ŞOK Marketleri genel merkezindeki sürprizin bir parçası olduk. Çalışma arkadaşlarına sadece saat 11:00’de konferans odasına davet edildikleri bilgisini veren İnsan Kaynakları, odayı onlar için balonlarla süslemiş ve “Mutlu Et Mutlu Ol” konseptinin ilk adımlarını atmışlardı. Balonlar, hepimize çocukluğunu hatırlattığından mıdır nedir, neşe verir.

Salona girip koltuklara yerleşen ŞOK market çalışanları daha önce hiç denemedikleri Kahkaha Yogasının ne olduğunu dinleyerek bu özel günü kutlamaya başladılar. Kahkaha yogası, sahte kahkahalarla başlayıp gerçek kahkahanın doğmasını sağladığımız bir sistem. Çocuksu oyunlarla gülme egzersizleri ve nefes egzersizlerini birleştiriyor, araya da kas hareketlerini katıyoruz. Böylece mutluluk hormonları tetikleniyor. Tam da “Mutlu Et Mutlu Ol” gününün gerektirdiği gibi.

Birlikte gülmek, iletişimi artırır. Nasıl mı?

University College London’dan Alan Gray 2015’te bir araştırma yayınladı. Araştırmada Oxford Üniversitesi’nde birbirini önceden tanımayan 112 öğrenci gruplara ayrıldı. Katılımcılara 10 dakikalık farklı videolar izletildi. Bir gruba standup şov, bir gruba BBC’nin Yeryüzü belgeselinden ormanlarla ilgili ilgi çekici bir kesit ve bir gruba da golfün kurallarına dair eğitici bir video izletildi. Videodan sonra ne kadar güldükleri ve o anki duygusal durumları ölçümlendi. Ardından tüm katılımcılardan gruptan birine bir tanışma mesajı yazmaları istendi. Daha fazla gülmüş olanlar daha samimi notlar yazdılar. Standup şov izleyenler diğer hepsinden daha pozitif bir deneyim yaşamış olduğu için etraflarındaki kişilerle daha açık bir iletişim kurabildiler. Kahkahanın daha güçlü iletişim bağları yarattığına dair farklı araştırmalar da var. Birlikte gülmeyi paylaşan insanlar birbirine daha sıkı bağlanır.

 

 

Selfie kahkahamızı izlemek isterseniz farklı kurumlarda yaptığımız kahkaha yogası etkinliklerinin 1 dakikalık videosuna buradan ulaşabilirsiniz

Comments are closed.