Müşterilerinizi Mutlu Etmek Mi İstiyorsunuz? Çalışanlarınızı Mutlu Edin!

Justworks Müşteri Memnuniyeti Başkan Yardımcısı Jason Whitman’a göre mutlu müşteri yaratmanın anahtarı mutlu çalışanlara sahip olmak. Gallup’ın sunduğu “The State of the American Workplace” araştırmasına göre işlerine bağlı olan çalışanlar müşteri ilişkilerini geliştiriyor ve satışları %20 oranında artırıyor.

Peki çalışanlar nasıl işine bağlı ve daha mutlu bir hale getirilebilir?

* Öncelikle çalışanların anlam arayışları için yol gösterin. Kariyerinin nasıl ilerlediğini, kariyer yolunda yardımcı olacağınızı belirtmeniz çalışanlarınızı mutlu edecektir. Ve bu uzun dönem planlarında şirkete bağlı kalacaklardır.

* Çalışanlarınıza yatırım yapın. Çalışanların eğitimlerine, kariyer gelişimlerine destek olmak önemlidir. Böylelikle çalışanınıza yeni yetenekler kazandırabilir, var olanların gelişmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda müşteri ilişkilerinde de gelişmelerini sağlamış olursunuz.

* Çalışanlarınıza onları desteklediğinizi göstermelisiniz. İşveren ve çalışan arasındaki bağ usta-çırak gibi olursa çalışanlarınıza karşı daha yakın olursunuz. Onlara vereceğiniz bildirimler, öğretiler hem çalışanınızın gelişmesini hem de şirket için işin daha iyi yapılmasını sağlar. Sağlıklı, düşünceli ve destekleyici bir ortam kuran iyi yöneticiler müşteri ilişkilerinin gelişimini görürler.

* Çalışanlarınız için eğlenceli bir iş ortamı oluşturmak demek iş yerinde her gün parti yapmalarına izin vermeniz demek değildir. Ama unutulmamalıdır ki iş yerinde hem eğlenebilen hem çalışabilen kişiler daha verimli çalışırlar. Mutlu çalışanlar müşterilere karşı da mutluluklarını yansıtırlar.

* Son olarak, çalışanları ödüllendirmek, yaptıkları işi takdir ettiğinizi göstermek mutlu çalışanlara sahip olmak için önemli bir noktadır. İyi çalışan kişileri ödüllendirmek de o hedefin daha güzel görünmesini sağlayarak, ödüllendirilmek isteyen çalışanların başarılı bir rekabete girmelerine sebep olabilir. Bu da işine bağlı ve mutlu çalışanların mutlu müşteriler sağlamasını kolaylaştırır.

 

 

Comments are closed.