Minnet Duygumuzu Artırmaya Dair 9 İpucu

Yaşamlarında iyilikleri ve iyilik kaynaklarını farkında yaşayan insanların daha sağlıklı ve mutlu olduklarını biliyor muydunuz? Kaliforniya Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Profesör Robert Emmons’a göre; insanlar minnettar hissettiklerinde daha atik ve hayat dolu oluyor. Minnettar olduğumuzu ifade ettiğimizde ise ilişki bağlarımız daha da kuvvetleniyor.

Dünyaca geçirdiğimiz şu zor ve belirsiz günlerde daha fazla stresli hissetmemiz maalesef kaçınılmaz oluyor. Bugün sizlerle minnet duygumuzu artırmaya dair 9 ipucu paylaşacağız:

1- Sevgiyi hissedin

Kendinizi huysuz kategorisine koyuyorsanız, endişelenmeyin! Minnet, herkesin biraz farkındalık ile değiştirebileceği bir karakter özelliği! Mutluluk seviyemizin yarısı genetik özelliklerimizden gelirken, diğer yarısı da dış faktörler tarafından belirlenmekte. Uzun vadede mutluluk kan basıncımızı düzenlerken aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor. Yapmanız gereken tek şey sevgiyi hissetmek!

2- Notlar alın

Mutlu olduğunuz şeyleri not alıp evde görebileceğiniz yerlere yapıştırın. Küçük, büyük sizi o gün mutlu eden ne varsa. Örneğin; o gün evinizde bozulan tesisatı ustanın çabucak düzeltmesi gibi, arada problemler tabii ki olsa da yıllardır yürüttüğünüz ilişkiniz gibi… Kendinize not yazmak başta kulağa saçma gelebilir; fakat o notlarla karşılaştığınızda kendinizi daha müteşekkir hissedeceksiniz.

3- Eşyayı manevi olarak önemseyin

Eşyanın kendisinden çok hayatımızdaki manevi değeri bize daha minnettar hissettirir. Aldığınız bir televizyon, elbise veya takımın hayatınıza ne gibi değer içeren katkıları olduğunu düşünün.

4- Takdir ettiğiniz şeyler için günlük tutun

Psikologlar şükran günlüğü tutan insanların diğer insanlara göre %25 daha mutlu olduğunu söylüyor. Ayda bir kere ajandanıza veya her gün telefonunuzun not bölümüne günlük tutun. Geriye dönüp yazılarınızı okuyun, aslında ne kadar şanslı olduğunuzu fark edeceksiniz!

5- Hayatınızdaki lütufları fark edin

Aslında zor olan, hayatımız yolunda gitmezken kendimizi iyi hissetmeye çalışmaktır. Bu gibi durumlarda hayatınızdaki lütufları fark edin. Örneğin, kalabalık bir trende işe gidiyorsunuz. Ya tren olmasaydı? Kim bilir sizin için işe gidip gelmek ne kadar zor olacaktı.

6- Sevginizi gösterin

Minnet duygusu denklemin bir tarafını oluştururken, diğer tarafını ise bunu insanlara belli etmek oluşturuyor. Kibar bir insan olarak eminiz ki etrafınızdaki insanlara teşekkür ediyorsunuzdur. Peki ya bu teşekkürlerin sıklığını artırmaya ne dersiniz?

7- Takdirinizi geribildirim vererek paylaşın

Daha önce de belirttiğimiz gibi insanlarla onlara olan minnet duygumuzu paylaştığımızda ilişkilerimiz daha çok kuvvetlenir. Bu yüzden, takdir ettiğiniz şeylerle ilgili olarak insanlara anında geribildirim vermekten çekinmeyin. Bu hem ilişkinizi kuvvetlendirir hem de karşı tarafın o gün iyi hissetmesini sağlar.

8- Detay paylaşın

Minnet duyduğunuz konuya dair kişisel ve spesifik detay paylaşın. Örneğin, arkadaş toplanma aktivitelerinizi düzenleyen öncü arkadaşınıza sizleri bir araya getirdiği için minnettar olduğunuzu ve o güne ait hoşunuza giden birkaç detayı söyleyin. Arkadaşınız bir sonraki aktivite için hızlıca harekete geçecektir.

9- Mektup yazın

Size ait el yazınızla sevdiğiniz insanlara minnettar olduğunuza dair mektup yazdığınızda kim etkilenmez ki? Bir kere harcadığınız emeğin kıymeti oldukça büyük. Sizi neyin mutlu ettiğine dair detay paylaşın, muhakkak teşekkür edin. Mektup yazmak ilişkinize özen gösterdiğinizin bir kanıtıdır.

Maalesef bu zor günlerimizin daha ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Bu yüzden, kendimizi iyi hissetmek ve etrafımıza iyi hissettirmek şu günlerde atabileceğimiz en güzel adımlardan biri. Minnet duygunuzun her zaman sizinle kalması dileğiyle…

 

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://time.com/collection/guide-to-happiness/4856968/9-easy-ways-to-get-more-grateful/

 

 

 

Comments are closed.