KAMP’18 Nefes Atölyesi ile Soluklandı

nefes-egzersizleri

Hayatta kalmak için ihtiyacımız olan temel yakıt nefestir ve ne kadar güzel ki, bizim için hayatta kalmaktan çok daha fazlasını sağlama potansiyeline de sahip. Bizler, daha stressiz, dingin, huzurlu bir yaşam istiyorsak; evde, trafikte, alışverişte kısaca her yerde, çok basit birkaç nefes egzersizi yaparak kendimize kocaman bir hediye verebiliriz.

Biz de geçtiğimiz Pazar günü Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde düzenlenen KAMP’18 kariyer etkinliğinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerle kocaman bir nefes hediyesi paylaştık.

Eğitimimize katılan gençlere öncelikle nefesle ilgili teorik bilgiler verdik. Doğru ve yanlış nefes alışkanlıkları ile başlayarak, çocuk nefesine dönebilmenin önemini anlattık. Nefes tekniği uygulamalarıyla beraber göğüs nefesini, diyafram nefesini öğrendik, bilinçsiz alışkanlıklarla aldığımız yanlış nefesleri doğrularıyla düzelttik.

Nasıl nefes alırsanız öyle yaşarsınız. Kesik kesik, hızlı hızlı ve kısa kısa, derin ve uzun… Hayatınızdaki limitlerin çoğunu nefes alışkanlıklarınız yaratıyor. Limitsiz, sağlıklı ilişkilerin yer aldığı başarılı bir hayata ulaşmak ve tüm bu limitleri aşabilmek için nefesinize odaklanmanız, nefesinizi fark etmeniz ve bu farkındalığı hayatınızın tümüne doğru nefes uygulamalarıyla birlikte yaymanız gerekir.

 

nefes-teknikleri

1 saat süren atölyede “4 Zamanlı Nefes” tekniğinden “Sufi Nefesi”ne dek pek çok nefes tekniği öğrendik ve uyguladık. 1 dakikada aldıkları nefes sayılarına göre Dünya Sağlık Örgütü’nün 9-12 nefes sınırına yakın olan pek çok katılımcımız da vardı, 30’a yakın sayıda nefes alan katılımcımız da… Ama her bir katılımcımız gösterdiğimiz nefes teknikleri içinden kendine uygun en az bir tane tekniği seçerek ve hayatlarında uygulayacaklarına dair kendilerine söz vererek ayrıldı.

 

Unutmayın! Doğru nefes almak;

  • Hayatınızda sorunlu gördüğünüz pek çok alanı temizler.
  • Kariyerden ilişkilere kadar çeşitli konularda çözüm bulmanızı sağlar.
  • Psikosomatik hastalıklardan kansere kadar hayat kalitesini düşüren onlarca hastalığı önlemenize destek olur.
  • Konstantrasyonu artırır.
  • Öfke kontrolünü kolaylaştırır.
  • Kaygıyı ve heyecanı azaltır.
  • İş ve özel hayatta başarıyı getirir.

 

Comments are closed.