Kahkaha Yogası Yine Antalya’da, Yine Bir Dönem Toplantısı’nda…

gulme-yogasiŞu sıralar leyleği havada gördük. Akdeniz sizin Karadeniz bizim, dönem toplantısından dönem toplantısına uçuyoruz desek yalan olmaz. 🙂 Bu kez de TEVA’nın dönem toplantısı için soluğu Antalya’da aldık. Paloma Renaissance’ın sakin kış atmosferine kahkahalarımızla neşe saçtığımızı gören Alman turistler şaşkınlıklarını gizleyemeseler de, toplantının 3. gününde iyiden iyiye yorulmuş olan ekibe endorfin bombardımanı yaşatmaya niyetliydik.

 

Kahkaha Yogası’nın doğası gereği, her grupta bambaşka gülme stilleri ve yaklaşımlarla karşılaşıyoruz. Fakat açıkça söyleyebiliriz ki, daha önce bu kadar derin, bu kadar içten ve bu kadar “kaynaşmış” kahkahaları biz bile deneyimlememiş olabiliriz. Bir ara gülerken sendeleyip yerde oturarak gülmeye devam eden birisi gözümüze çarptı, o kadar diyoruz. 🙂

donem-toplantisi-etkinligi

Gülmek, paylaşılmak için yaratılmıştır. Özetle, TEVA ekibi bu sözün hakkını verdi. Yüksek enerjileri için kendilerine teşekkür ediyoruz…

 

Peki biz neden kahkaha yogası yapıyoruz? Kahkahanın faydalarını en temelde 5 gruba ayırabiliriz:

Psikolojik: Endorfinin 24 saat boyunca yüksek oranda salgılanmasını destekleyerek gün boyu iyi hissetmemizi sağlar.

Fizyolojik: Stres seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

kahkaha-faydalariİşte verimlilik: Bedendeki oksijeni artırarak beynin daha aktif çalışmasını sağlar. Bu da kişinin daha odaklı, yaratıcı ve üretken olmasıyla sonuçlanır.

Güçlü iletişim: Sosyal ilişkilerimizi iyileştirir. Birlikte gülmek, kişileri kaynaştırır ve birbirlerine olan önyargılarını kaldırarak daha empatik bir iletişim kurmalarını sağlar.

Zorluklar karşısında direnç: Sorunlarla daha kolay baş edilmesini sağlar. Komik bir şey olmasa bile gülebilme becerisi, öfke yönetiminde kullanılır. (İngiltere’de yakınlarını kaybetmiş kişilere, yas döneminin ardından kahkaha seansı düzenleniyor.)

kahkaha-atmak

“Gülmeden geçen bir gün harcanmış demektir.”

Charlie Chaplin

 

Comments are closed.