Kahkaha Yogası Oyuncak Müzesi’nde!

Bundan tam 13 sene önce Sunay Akın tarafından Göztepe’de 3 katlı bir köşkte kurulan Oyuncak Müzesi her yaştan ziyaretçisini çocukluğuna götüren anıları yeniden yaşatırken biz de bu kez plaza ve fabrikaların biraz dışına çıktık.

Bu sene 10. sezonunu gerçekleştiren “Kitap ile Sohbet”i bilmeyenler için kısaca bahsedelim. Yasemin Sungur tarafından başlatılan ve şu anda Türkiye’nin farklı noktalarına yayılmaya devam eden, her hafta önceden belirlenen kitapları katılımcıların okuyarak geldiği buluşmaların ismi Kitap ile Sohbet.

Biz de 29 Mayıs’ta, bu sezonun son buluşmasındaki kapanış etkinliğine enerji katmak ve yaza gülerek merhaba demek için Kahkaha Yogası yaptırdık. Kapanış etkinliğinde 10. yıl, 5. yıl ve 1. yılını tamamlayan katılımcılara ödüllerinin verilmesinin ardından Oyuncak Müzesi’nin giriş katındaki şirin mi şirin ortamında, tüm katılımcılarımızın heyecan ve merakla beklediği Kahkaha Yogası’na başladık.

Hani “7’den 70’e” derler ya, bu kez bizim katılımcılarımızın yaş aralığı o kadar, hatta daha da değişkendi. 20’li yaşlarında olan da 80’li yaşların olan da vardı ve toplamda 40 kişinin üzerindeki bu grubumuzla birlikte önce kocaman bir çember oluşturduk. Kahkahanın fiziksel ve psikolojik faydalarını, bugüne kadar bu alanda yapılmış çalışmalardan bazı örnekleri paylaşıp kahkaha yogasının tarihçesini de kısaca anlattıktan sonra meraklı gözleri daha fazla bekletmeden kahkaha egzersizlerini çocuksu oyunlarla birleştirerek uygulamaya başladık.

Enerjinin bir an bile düşmediği, kahkahalarımızla tüm  Göztepe’yi inlettiğimiz keyifli bir etkinlik oldu.

 

Yoganın ardından, bir geleneği sürdürerek kitap ile sohbet panosuna anı imzamızı da atmayı unutmadık.

 

Kıymetli davetleri için Yasemin Sungur ve Kitap ile Sohbet’e, nazik ev sahipliği için Sunay Akın ve Oyuncak Müzesi’ne, güzel fotoğrafları için Taner Atilla Berk’e ve neşeleriyle katkı sağlayan tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ederiz.

 

Comments are closed.