Kahkaha Yogası Mutlu Akü Tuzla Fabrikasındaydı!

Stres, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “21. Yüzyılın Sağlık Salgını” olarak adlandırılır. Yüksek stres seviyeleri bildiren çalışanlar için sağlık harcamalarının yaklaşık %50 olduğu belirtilir. Depresyon, iş yapamama, devamsızlık ve çalışma yaşındaki erişkinlerde verimlilik kaybının önemli bir nedeni. Depresyon sebebiyle kaybedilen para ABD’de her çalışan başına yılda 5,41$. Bu koşuşturmacalı hayat içinde pek çok stres yaşarken sağlıklı kalmayı nasıl başarabiliriz?

Elbette gülerek!

Gülmek pozitif düşünceler yaratmamızı sağlar. International Group of Humor Studies’in yaptığı bir araştırmaya göre kahkahanın kahkahayı dinleyen insanların beyninde yer alan bazı devrelerini harekete geçirdiği ve kahkahayı yansıtan olumlu bir duygusal duruma neden olduğu bulunmuştur. Yani, gülmek bulaşıcıdır. Siz güldükçe etrafınızdakiler de gülecek ve enerjiniz yükselecektir.

 

Ayrıca gülmek hafızanızın canlanmasını da sağlar. Altmışlı yaşlarında 20 kişinin katıldığı bir araştırmada bireyler iki gruba ayrıldı. Bir gruba komik kısa filmler izlettirilirken diğer grup aynı sürede sadece oturdu. Yapılan test gösterdi ki kahkaha, stres düzeyini hafifleterek kısa süreli belleğin artmasını sağlıyor.

 

Geçtiğimiz Cuma günü kahkaha yogası Mutlu Akü Tuzla fabrikasındaydı; hem de 3 kez!

3 grubun da birbirinden yüksek enerjisi ve güler yüzleri ile kahkaha yogasının etkisi birleşince gülme krizleri peşpeşe geldi.

1945 yılından bu yana faaliyetlerini büyüyerek sürdüren Mutlu Akü’nün en büyük fabrikasında yaptığımız kahkaha yogası etkinliklerinde, çalışanlarının yüksek katılımları ile birlikte enerjinin bir an bile düşmediği bir gün yaşandı.

O zaman şimdi hep birlikte söyleyelim: 1 numara Mutlu Akü, Mutlu Akü 1 numara.🏆 🙂

 

Comments are closed.