Kahkaha Yogası Koç Üniversitesi Hastanesi’nde

Yüzümüzde yaklaşık 30 farklı kas var ve gülerken yüzümüzdeki bu kaslar ve bedenimizdeki pek çok kas harekete geçer. Büyük kahkahalar attığımızda diyaframımız da çalışmaya başlar ve daha yoğun oksijen alırız, rahatlamamızı sağlar.

2003 yılında Kentucky Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, uzun süre gülen kişilerdeki NK hücrelerinin (bağışıklık sistemimizi güçlendiren hücreler) sayısında ciddi bir artış olduğu tespit edildi. 2006’da Dr Lee Berk tarafından yapılan başka bir araştırmaysa, kahkahanın stres seviyesini düşürerek depresyonun şiddetini azalttığını ortaya çıkardı. Aynı araştırmanın bir başka boyutu da tamamen bilinçli kahkaha üzerine konumlandırıldı ve komik bir şey olmasa bile gülmenin aynı olumlu fizyolojik etkileri sağladığı belirlendi. (Hatta Dr. Lee Berk’in, kalp krizi geçiren hastalarına günde 3 kez kahkaha seansı reçete ettiği söyleniyor.)

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, kahkahanın bir sonucunun da acıya dayanıklılık olduğunu gösterdi. Norman Cousins tarafından yapılan bir deney, ağrılı hastalıklarda, içten atılan bir kahkahanın 10 dakika sonra ağrıları azalttığını ve hastanın uyumasını kolaylaştırdığını belirledi. Hasta gece ağrıdan uyandığı zaman yeniden kahkaha atması sağlanarak bu döngü belirli bir süre izlendi. Sonucunda da kahkahanın doğal bir endorfin (doğal morfin) kaynağı olduğu ve tüm ağrı kesicilerden daha güçlü olduğu bulundu.

Benzer pek çok araştırma bizi aynı noktaya getiriyor. Otantik (doğal) kahkaha ile kahkaha egzersizi fizyolojik ve psikolojik olarak aynı etkileri yaratıyor. Çünkü beden, gerçek kahkahayı sahtesinden ayıramıyor. Kahkaha çoğu zaman eğlenmenin ve mutluluğun sonucuyken, kahkaha yogası ile bu davranışı farklı bir noktaya taşıyarak kahkahanın sayısını ve uzunluğunu bilinçli şekilde artırabiliyoruz. “Nedensizce gülme sanatı” olarak da tanımlayabileceğimiz kahkaha yogasında gülmek için bir şey olmasını, birinin komik bir şey yapmasını beklememeyi öğreniyoruz aslında.

 

Düzenli olarak kahkaha yogası yapan kişilerin çoğunda bir süre sonra duygusal dengelenme görülüyor. Bu nedenle kahkaha yogasını bedenimizin içine yapılan bir masaj olarak düşünmek yanlış olmaz.

 

Biz de bu keyifli ve faydalı etkinliği çeşitli kurumlarda gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu kez Topkapı’da yer alan Koç Üniversitesi Hastanesi’nde hastane çalışanlarıyla bir aradaydık. Eğitim Panayırı dahilinde gerçekleştirdiğimiz Kahkaha Yogası sonunda katılımcılarımız çok rahatladıklarını ve eğlendiklerini ifade ettiler. 🙂

 

Etkinliğin kısa videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.