Kahkaha Yogası Bu Kez Okul Müdürlerini Güldürdü

Neden kahkaha yogası yapıyoruz?

 

2016’da Journal of Experimental Social Psychology’de yayınlanan enteresan araştırmayagöre, sosyal statüsü yüksek olan kişiler daha yüksek sesle ve daha uzun kahkaha atıyorlar.

Daha da ilginci ise, katılımcılara çeşitli kahkaha sesleri dinletildiğinde kahkahayı atan kişinin sosyal statüsünü çoğunlukla doğru tahmin edebilmeleri.

Sağlık alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan The Mayo Clinic verilerine göre, bir durumla ilgili olumsuz düşünceler kişinin stres seviyesini o durumun kendisinden daha fazla olumsuz etkiliyor. Tam tersi olan olumlu düşünceler ise stresin üstesinden gelmemizi kolaylaştıran nöropeptitleri açığa çıkarıyor.

 

Stresi azaltırken kendimizi iyi hissetmemizi de sağlayan gülmeyi sistematik ve daha uzun bir biçimde gerçekleştirmek için yaptığımız kahkaha yogası etkinliklerinden biri bu kez Arel Üniversitesi’nin organizasyonu kapsamındaydı.

 

 

Geçtiğimiz Pazar sabahı güne Arel Üniversitesi’nin davetlisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından gelen okul müdür ve müdür yardımcılarıyla bol bol gülerek başladık.

 

50 dakikalık Kahkaha Yogası ile 2 günlük bu etkinliğin ikinci gününe enerjik bir giriş yapmış olduk.

“Gülümsemek, iki insan arasındaki en kısa mesafedir.”
Victor Borqe

Comments are closed.