Kahkaha Yogası Bir Kez Daha Sağlık Çalışanlarıyla

Neden mi kurumlarda kahkaha yogası yapıyoruz?

2007’de The Guardian’da yayınlanan habere göre İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, Liverpool’daki bazı büyük ölçekli şirketlerle işbirliği yaparak genel stresi azaltmak ve üretkenliği artırmak için şirket çalışanlarını mizah kurslarına göndermiş. Haber, bu kurslara katılan çalışanların problem çözme becerisini geliştiğini, mobbing ve taciz vakalarının azaltılmasında işe yaradığını belirtiyor. Çok stresli işlerde çalışanlar için komedinin insanı rahatlattığı, duyguların iş arkadaşlarıyla paylaşılarak bunun bir gülme ortamına çevrilmesinin stresi yok ettiği söylenmektedir.

2002’de yayınlanan The Comedy Trust araştırması, komedinin özellikle gençleri iş ile mizah ortamının kaynaşması sayesinde olumlu etkilediğini belirtiyor. Çalışanları iş hayatında gülmeye teşvik etmek önemlidir. Stephanie Davies’in söylediği gibi, eğlenceyi aptalca bir şey olarak görmemek gerekir. Kahkaha atılan ortam ile gülmek insanların daha etkili çalışmasını ve streslerinin azalmasını sağlar.

 

Gülmenin etkilerine ilişkin söylenen kıymetli sözleri duymuş muydunuz?

 

Kaybedilmiş günlerin en kötüsü, bir defacık olsun, gülmeden geçilenidir.

Chamfort

 

Tebessüm, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır.

Daniel Amiel

ÖyIe güzeI güImeIisin ki, insanIar seni ağIatmaya utanmaIı.

GabrieI Garcia Marquez

Her zaman,mutluluğun doruğundayken gülünmez. Bazen hayata sırf gıcıklık olsun diye, uçurumun kenarındayken bile gülümseyeceksin.

Paul Sidney

Eğer rastladığın biri sana gülümsemiyorsa, hatayı kendi dudaklarında bul.

Thomas Young

Harika bir gülümseme bir devi bile güzelleştirir.

Charles Baudelaire

Kahkaha Yogasını bu kez Vehbi Koç Vakfı sağlık kuruluşlarından biri olan, Bağdat Caddesi’nde bulunan MedAmerikan Tıp Merkezi’nde gerçekleştirdik. Amerikan Hastanesi’nde ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde olduğu gibi burada da Eğitim Panayırı’nın bir parçası olarak hastane çalışanları bol bol kahkaha attılar.

Comments are closed.