Kahkaha Yogası Bausch+Lomb Çalışanlarıyla Buluştu

gulme-yogasiGeçtiğimiz hafta, ABD merkezli Bausch+Lomb firmasının Levent’te bulunan ofisindeydik. Geniş eğitim salonunu yavaş yavaş dolduran ve Kahkaha Yogası’nı daha önce deneyimlememiş olan katılımcılarımızla birlikte öncelikle sohbet ederek bu yoga türünün nereden çıktığını ve neyi amaçladığımızı konuştuk.

– Kahkaha yogası, herhangi bir mizah unsuru olmasa bile herkesi sebepsizce güldürebilen benzersiz bir konsepttir.

– Kahkahayı egzersizler yoluyla yaratıp, beden hareketi ve katılımcılar arasındaki göz kontağını ekleyerek “sahici”leştiriyoruz.

– İsminin “kahkaha yogası” olmasının temel nedeni, derin nefes egzersizleriyle kahkaha oyunlarını birleştirmemiz.kahkaha-yogasi

– Bilimsel araştırmalar, bedenimizin gerçek ile sahte kahkahayı ayırt edemediğini gösteriyor. Her ikisinde de benzer faydayı görüyoruz.

– 1995’de Dr.Madan Kataria tarafından başlatılan kahkaha yogası bugün 100’den fazla ülkede yapılıyor.

İşte tüm bu detaylarını paylaştığımız kahkaha yogasının egzersizleriyle birlikte salonu dolduran kahkahalar ve gülen gözler ile çok eğlenceli bi’ 1 saat geçirdik. Gülmenin önemini, bizi nasıl etkileyebileceğini öğrendik. Gülme pratiğini biraz sistematik hale getirerek deneyimledik.

ofiste-yoga

Çocuklar günde 300 kere gülerken, yetişkinler ortalama 15 kere gülüyorlar. Biz bu duruma oldukça üzülüyor ve her fırsatta bu bilgiyi yaymaya çalışıyoruz ki durumun vehametinin farkına varalım. Kahkaha Yogası etkinliğimiz ile önce sahte sonra gerçek bir şekilde çocuklar kadar neşeli kahkahalar atarak ekip ruhunu canlandırdık. Hem fiziksel hem ruhsal sağlığımıza 1 saatlik yatırım yaptık ve katılımcılarımızla beraber iş stresinden uzaklaştık.

 “Mutluluk paylaşılmak için yaratılmıştır.” 
Corneille

Bu güzel günde Kahkaha Yogası etkinliğimizde bizimle olan, kahkahalarıyla enerjimize enerji katan tüm Bausch+Lomb çalışanlarına teşekkür ederiz.

bausch

Comments are closed.