Kahkaha Atmak İçin En Uygun Zaman Ne Zaman?

“Kahkaha en iyi ilaçtır.” sözünü çoğumuz hayatımızın bir döneminde muhakkak duymuşuzdur. Kimisi bunu klişe olarak değerlendirse de kahkahanın aslında sağlığımıza birçok faydası var.

Psikolog Dr. Susan Albers tam da “şu an”ın kahkaha zamanı olduğunu söylüyor ve ekliyor; “vücudunuz bunun için size teşekkür edecek”. Hepimizin bildiği üzere 2020 zor bir yıl olarak başladı ve hala zorluğunu sürdürüyor. Fakat bu; mutlu olmayacağımız veya olmamamız gerektiği anlamına gelmiyor. Albers’a göre;

-kahkaha atmak uyku düzenini iyileştiriyor,

-kan basıncını düşürüyor,

-endorfin salgılayarak stresin azalmasını

-ve acıya karşı daha dayanıklı hale gelmemizi sağlıyor.

 

Kahkaha atmanın sadece zihinsel sağlığımız için değil; aynı zamanda fiziksel sağlığımız için de faydaları var. Kahkaha atmak bağışıklık sistemimiz için hayati öneme sahip olan t-hücrelerinin sayısını artırıyor ve stresli hissettiğimizde artan kortizolün seviyesini düşürerek bağışıklık sistemimizi destekliyor.

İşte tam bu günlerde ihtiyacımız olan şey aslında küçük de olsa bir kahkaha değil mi?

Pek çok insanın ciddi konular üzerine özen ve özveri ile çalıştığı şu günlerde kahkaha, ortamları rahatlatıp tansiyonu azaltacak kolay yollardan bir tanesi. Hayatımızdaki belirsizlik beraberinde gerginlik getirirken çalışanlar şirketlerde önemli değişikliklere imza atmak istiyor. Kahkahayı iş hayatınıza dahil ettiğinizde, çalışanlar her an tetikte olan savunma mekanizmalarını gevşetiyor ve zorlu konularla ilgili daha ılımlı bir tutum sergiliyor.

Albers, insanları güldürmeye çalışırken yapılan şakaların çalışanları rencide etmemesi ve alay içermemesi konusuna dikkat çekiyor. Şaka yaptığımızda karşı tarafı kırmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Bazen bir tarafın şaka olarak değerlendirdiği diğer taraf açısından hassas bir konu olabiliyor.

Eğer şu günlerde kahkaha atmakta zorlanıyorsanız; işte Albers’tan öneriler: komedi podcast’lerine üye olun, sosyal medyada sizi güldüren hesapları takip edin veya kahkaha atmaya teşvik eden kahkaha yogasını deneyin! Albers vücudun gerçek ve eylemsel kahkahayı birbirinden ayırt edemediğinin altını çizerek kahkaha yogasının muhakkak fayda sağlayacağını söylüyor.

FunOfis olarak Albers’a katılıyor, biz de kahkaha yogası atölyemizi ve Selin Yetimoğlu’nun “Mutluluk Faktörü” kitabını okumanızı tavsiye ediyoruz. 😉

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynak: https://spectrumnews1.com/oh/columbus/news/2020/07/02/psychologists—it-s-ok-to-laugh-right-now–for-your-health#

 

 

Comments are closed.