İzmir’de Günde 5 Grupla Kahkaha Yogası ve Nefes Atölyesi

Geçtiğimiz hafta İzmir’deydik. Gaziemir’de bulunan serbest bölgedeki fabrikalardan PFW Havacılık’a misafir olduk. Almanya merkezli PFW Havacılık, 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren, Havacılık sektörünün öncü şirketlerinden Airbus ve Boeing şirketleri için yapısal kompozit parça ve boru sistemleri üretimi gerçekleştiren geniş bir üretim tesisi. 

Biz de, düzenlemiş oldukları wellbeing haftası kapsamında 1 gün boyunca 5 farklı grupla nefes ve kahkaha egzersizleri yaptık. Sabah 08:00’de başlayıp 17:00’de biten atölyelerimizin her biri 50’şer dakika sürdü ve kiminde 30, kiminde 70 kişi bulunan gruplarla önce sağlıklı nefes nedir konusuna eğildik. Katılımcılarımızın sağlıklı nefes alıp almadıklarını gözlemlemeleri için farklı aşamalardan oluşan nefes testini gerçekleştirdikten sonra sağlıklı nefes alma tekniklerini aktardık. Stresten arındırıcı nefes egzersizleri, öfkeli anlarda uygulanacak nefes teknikleri gibi farklı alanlara da dokunduğumuz nefes konusunun ardından nefes ve gülme ilişkisiyle birlikte kahkaha yogasının nasıl çıktığından ve gülme egzersizlerinin faydalarından bahsettik.

Mavi yakalı ve beyaz yakalı çalışanlarla eğlenceli ve bilgilendirici olması için özel tasarladığımız atölyemizin son kısmında kahkaha yogasının 4 farklı egzersizini uygulayarak bol bol endorfin salgılayarak mutluluk hormonlarını depoladık.

Pek çok lokasyonda olduğu gibi PFWde de çoğu katılımcı salona girerken neyle karşılaşacağını bilmemenin etkisiyle merak dolu gözlerle bakıyordu. Atölyeden çıkarken ise, içerikteki bilgi ve eğlencenin dengeli dozuyla hem iş stresinden uzaklaşıp rahatlamış hem de çalışma arkadaşlarıyla sosyal etkileşimde bulunmuş olarak ayrıldılar.

Neden kahkaha yogası yapıyoruz?

Otantik (doğal) kahkaha ile kahkaha egzersizi fizyolojik ve psikolojik olarak aynı etkileri yaratıyor. Çünkü beden, gerçek kahkahayı sahtesinden ayıramıyor. Kahkaha çoğu zaman eğlenmenin ve mutluluğun sonucuyken, kahkaha yogası ile bu davranışı farklı bir noktaya taşıyarak kahkahanın sayısını ve uzunluğunu bilinçli şekilde artırabiliyoruz. “Nedensizce gülme sanatı” olarak da tanımlayabileceğimiz kahkaha yogasında gülmek için bir şey olmasını, birinin komik bir şey yapmasını beklememeyi öğreniyoruz aslında.

Düzenli olarak kahkaha yogası yapan kişilerin çoğunda bir süre sonra duygusal dengelenme görülüyor. Bu nedenle kahkaha yogasını bedenimizin içine yapılan bir masaj olarak düşünmek yanlış olmaz.

 

Biz de bu keyifli ve faydalı etkinliği çeşitli kurumlarda gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

 

Etkinliğin kısa videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Comments are closed.