İşte Mutlu Olmak İçin Hepimizin İstediği 3 Şey

iste-mutlulukRichard Davidson, Shawn Achor, Barbara Frederickson gibi pozitif psikoloji uzmanlarının her fırsatta belirttiğine göre, mutlu insanlar daha iyi çalışır. İş yerinde mutluluk, yaratıcılığı, üretkenliği, motivasyonu ve pozitifliği artırır.

 

Annie McKee’nin “Being Happy at Work Matters” araştırmasına göre mutlu ve işine bağlı bir çalışan olmak için 3 şey gerekmektedir:

-İnsanların geleceklerini anlamlandırmak,

-Bir amaca sahip olmak,

-İyi ilişkiler kurmak.

McKee’nin araştırmasına göre insanların çoğu geleceklerini tasvir edebilmek ve nasıl uyum sağlayacaklarını bilmek istiyorlar. Bu direkt olarak işverenlerin organizasyonel bakış açısından çalışan bakış açısına doğru giden bir bağlantı kurmalarını gerektirir. Önemli olan nokta çalışana bu gelecek yolunu sağlayabilmek, onları bu geleceğin mümkün olduğuna inandırabilmek.

 

İşine inanan çalışanlar hem kendilerini hem de çalışma ortamını anlamlandırır, böylece daha mutlu bir ortam oluşur. McKee’nin araştırmasındakine göre insanlar yaptıkları işlerin bir amacının olmasını önemserler. Yaptıkları işin, başarıya ulaşmasına yardımcı oldukları işin önemli olması çalışanlar açısından önem teşkil eder.

 

Wharton’da profesör ve yazar olan Adam Grant’ın In Give and Take’te belirttiği gibi bu durum sadece çalışanların mutluluğunu değil aynı zamanda üretkenliklerini de artırmaktadır. Grant’a göre çalışanlara, işlerini yaptıkları müşterilerle tanışma imkânı verilmesi çalışanlar için iyi bir motivasyon kaynağı olabilir.

 

McKee’nin bahsettiği bir diğer konu da çalışanların iyi ilişkiler kurmak istemesi. Araştırmaya göre güvenilir, destekleyici ilişkiler güçlü bir ekip ruhu ve birliktelik oluşturur. Bu kurulan ilişkiler derece, statü ya da pozisyon gözetmez.

Kaynak: https://www.inc.com/marcel-schwantes/research-says-nearly-everyone-wants-these-3-things-to-be-truly-happy-at-work.html

 

Comments are closed.