İş Yerinde Mutsuz Olduğunuzun 10 İşareti

Haftanın en az beş gününü geçirdiğiniz iş yerinizde mutlu musunuz? İşinize gitmek, iş yerinde olmak size nasıl hissettiriyor? Elinizde imkanınız olsa işinizi hemen değiştirir misiniz? “Positivesharing“in paylaşımında anlattığı üzere işinizde mutlu olmadığınızı gösterecek 10 temel işaret var:

 

Ertelemek. Gerçekten elinizden geleni yaptığınızı düşünerek çalışırsınız. Ancak nedense işleriniz bir türlü toparlanmaz. Bunun asıl sebebi tam enerjinizle çalışmak istemiyor oluşunuz veya işleri son dakikada halletmeye çalışmanızdır.

Pazar gecesini pazartesi için endişelenerek geçirmek. İş yerinizde mutlu olmadığınızın en büyük göstergelerinden biridir. Eğer yorucu bir iş günü geçirdiyseniz güzel bir akşam geçirmeniz pek olası değildir. Eğer haftanız kötü geçtiyse hafta sonu dinlenmek ve iyi vakit geçirmek de oldukça zor olur. Bu sebeple iş için uyanmak kaygıya sebep olur.

Çalışanların statüleri ve maaşlarıyla yarış halinde olmak. Eğer yaptığınız iş size mutluluk vermiyorsa çalışmanızın karşılığında maaş gibi maddi istekleriniz artar. Çalışma arkadaşlarınızın maaşları, kimlerin terfi aldığı sizin için daha önemli hale gelir. Sizden yüksek maaşlı insanları öğrenmek, terfi alamamak gibi durumlar ise mutsuzluk halinizi düzeltmek yerine sizi daha çok mutsuz eder.

İş arkadaşlarınıza yardım etmeyi istememek. Çalışma arkadaşlarınızın yardıma ihtiyacı olabilir ancak siz yardım etmek için çok gönüllü olmazsınız. Araştırmalara göre de mutsuz insanlar başkalarına yardım etmeyi çok istemezler. Bu durum da çalışma ortamınızda bir çatışmaya sebep olabilir.

Uzuuun iş günü. Mutsuz olduğunuz bir işe gittiğiniz anda, daha işe başlamadan eve kaç saat sonra döneceğinizi hesaplarsınız. Sayılı gün çabuk geçse de, bu durum saatlerin oldukça yavaş geçmesine sebep olur.

İş yerinde arkadaş sahibi olmamak. Gallup’ın çalışmalarının çoğu göstermektedir ki işe olan bağlılığın ve iş yerinde mutlu olmanın en güçlü sebebi iş yerinde en az bir yakın arkadaş sahibi olmaktır.

Umursamamak. Mutsuz olduğunuz bir yerde çalışıyorsanız insanların ne yaptığı ya da işlerin nasıl gittiği gibi konuları umursamazsınız. Mutsuz olduğunuzda ilgilendiğiniz ve önemsediğiniz şey kendiniz olursunuz.

Küçük şeylerden rahatsız olmak. Mutsuz olduğunuz bir yerde normalde çok üstünde durmayacağınız şeyler sizi rahatsız etmeye başlar.

Diğer insanlardan şüphe etmek. Ne hakkında olursa olsun, insanlar size bir şey sorduklarında ya da sizden bir şey istediklerinde aklınıza ilk gelen şey “Bundan nasıl faydalanacak?” sorusu ise iş yerinizde mutsuz olduğunuzu anlayabilirsiniz.  Araştırmalar insanların mutsuzken daha şüpheci olduğunu göstermektedir.

Fiziksel etkiler. Mutsuz olmak sadece psikolojik olarak değil fiziksel olarak da zararlarını gösterir. Uykusuzluk, baş ağrısı, düşük enerji, kas ağrıları gibi fiziksel etkiler görülebilir. Araştırmalar iş yerinde mutsuz olan insanların bu fiziksel etkileri yaşamaya daha eğilimli olduğunu göstermektedir.

 

Comments are closed.