İş Yerinde Mutluluğun Etkileri ve “Arbedjsglæde”

Memnun ve motive bir ekip daha sağlıklı, verimli ve üretken bir iş gücünün anahtarıdır. Standartlar ne olursa olsun, kariyerimizden memnun olmak da ‘iş-yaşam’ dengesini korumak için çok önemlidir. Çünkü genelde insanlar için, iş yerinde samimi bir ortama sahip olmak ve çalışırken keyif almak motivasyon ile verimli çalışmayı peşinden getirir. Yani iş yerinde mutluluk sandığımızdan daha önemlidir.

Peki, çalışanlarınızın memnun olmalarını ve dolayısıyla yaptıkları işlerde daha verimli bir şekilde ilgili olmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? Cevap sadece yan haklar, hediye ürün dağıtımları veya maaş artışı değil. Bu tür avantalar her ne kadar önemli olsa da, araştırmalar, aslında çalışanların kendilerini değerli hissetmelerinin ve ortamda pozitif olmalarının sağlanması gibi faktörlerin daha önemli ve uzun vadede değişim yarattığı öne sürüyor.

2015 yılında, İngiltere’nin Warwick Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre mutlu ve çalışma ortamından memnun çalışanların, diğer çalışanlara göre %12 daha üretken olduğunu ve mutluluğun daha fazla katılım ile zamanın daha verimli kullanılmasında aktif rol oynadığını ortaya koyuyor.

İş yeri mutluluğu nedir?

“ Arbedjsglæde ” kelimesini duydunuz mu?

Arbedjsglæde, bir şeyleri yaparken ve üretirken duyduğumuz mutluluk anlamına geliyor. Bu genel bir mutluluk hissinin yanında, ‘profesyonel bağlılığa’ dâhil olduğumuzda yaptığımız iş hakkında iyi hissettiğimizde ortaya çıkan bir duygu, bir iyilik hissidir. Arbedjsglæde, Danimarka’da iş yerinde mutluluk anlamına da gelen yaygın bir kelimedir.

 

Temel anlamda, iş yerinde mutluluk;

 • Bize verilen görevleri yapmaktan zevk alırken,
 • Birlikte çalıştığımız insanlar hakkında iyi hissederken,
 • İşten aldığımız finansal faydalardan memnunken,
 • Mevcut becerilerimizi geliştirme kapsamında haklarımız varken,
 • İş yerinde saygı duyulduğumuzu ve onaylandığımızı hissederken peşimizden gelir.

İş Tasarım Anketinde (Morgeson ve Humphrey, 2006) iş yerinde mutluluk ile ilişkilendirilecek faktörlere de ulaşılmıştır:

 • İş yeri özerkliği ve karar verme özgürlüğü
 • Yaratıcı fikirler için görev farklılıkları ve kapsamı
 • Görev önemi
 • İş tanıma
 • Mesleki beceri ve uzmanlık
 • İş yerinde sosyal destek
 • Üstlerden geri bildirim
 • İş yerinde çevresel koşullar
 • İşletme yönetimi ve ağ kanalları

 

İş yerinde Mutluluğun Önemi

Genel olarak bakıldığında mutluluk ve memnuniyet öznel kavramlardır. Bazılarımız için maddi ve yan haklarıyla iş getirisi, iş memnuniyeti ile eşleştirilebilirken, bazıları çalışkanlıklarının tanınması için çaba gösterir ve bunu başaramamaları da motivasyon kaybına sebep olabilir.

Pozitif Bir Çalışan Deneyiminin Mali Etkisi başlıklı yeni bir rapora göre, en yüksek puanı alan şirketler üç kez raporlama ve geri dönüşlerle satış getirilerini ikiye katladılar. Çalışan deneyiminiz sadece mutluluğa değil, aynı zamanda iş yerinde üretkenliğe de bağlı. Çalışanlarınızın deneyimi ne kadar iyi olursa, o kadar mutlu olurlar. Bu, şirketinizin özünde ciddi bir iyileşmeye yol açabilir. İlerlemek, çalışanlarınızın gelecekteki mutluluğunu ve üretkenliğini büyük ölçüde etkileyebilir.

Bir iş-yaşam dengesi sunmak kolay sürdürülemez. Basit değişiklikler eklemek, çalışanların tüm yaşamlarının işleriyle ilgili olmadığını hissetmelerine yardımcı olabilir. Çalışmayı ve kişisel hayatı birbirinden ayırabilmek çoğu zaman insanlara özgürlük verir, bu sayede onların daha sosyal olmalarını sağlar. Çalışanlar işten sonra bir endişe halinde olmayacakları için bu durum onların motivasyon ve iş verimliliğini artırmaktadır. Çalışanların yeniden şarj olmalarına izin vermek, onlara tıkanmak yerine yeni tutumlar sergileme fırsatı verir. Yaşamla iş arasında net bir ara vermek mutluluğu teşvik etmenin kolay bir yoludur.

İş Yerinde Mutluluğu Ölçebilir Miyiz?

Arbedjsglæde değerini ölçmek veya sınıflandırmak amacıyla birkaç girişimde bulunuldu. Minnesota Memnuniyeti Anketi ((MSQ, Weiss ve ark. 1967), İş Tanımlayıcı Endeksi (JDI, Smith ve ark. 1969) ve Genel Ölçekli İş (Ironson ve ark. 1989) gibi araçlar iş yerindeki mutluluk ile iş tatmini ve motivasyonu artıran olumlu duyguları ölçüyor.

Uzmanlardan Mutluluk İçin Atölye Önerileri

 • Takım Başarısını Geliştirmek için Atölye Çalışmaları
 • İş Mutluluğu Atölyesi
 • Çalışan Stres Yönetimi Atölyesi
 • İş yerinde Her Gün Mutluluk İçin Atölye Çalışmaları
 • Takım Oluşturma ve Etkili İletişim Atölyesi

 

FunOfis’in bu amaçla sunduğu atölyeleri yukarıdakilerle eşleştirecek olursak birkaç tanesi şunlar olabilir:

 

Hayatın Ritmi Atölyesi: Müzik ile Doğaçlama Becerileri ve Takım Psikolojisi

Mutluluk Atölyesi

Nefes Teknikleri ile Stres Yönetimi Atölyesi

Ofis Yogası

Yaratıcı Drama ile İletişim Atölyesi

 

Mutlu çalışanlar başarılı şirketler için mükemmel bir yatırımdır. Araştırmalar, pozitif bireylerin birleşmesi ve aynı ortamı paylaşmaları durumunda, uzun vadede finansal olarak kazanmanın ve gelişmenin daha olası olduğunu göstermektedir.

Çalışan mutluluğu herkese fayda sağlar, çünkü günün sonunda tasarruf etmek veya sürekli işe alımlara gerek duymazsınız. Sakin, verimli bir ortamda çalışmaya devam ederek yüksek turnover dolayısıyla sayısı artan yeni çalışanlara gereksiz yatırım yapmaz ve karınızı artırabilirsiniz. İş yerinizdeki çalışanlarınıza fayda sağlayan ve kurumunuzu iyileştiren farklı yöntemleri bulmanın aslında onlara mutluluğu sunabileceğiniz bir fırsat olduğunu düşünmekte fayda var. Motivasyon ve mutluluğu yakalamış bir ekiple daha verimli olacağınızı unutmayın.

Comments are closed.