İş Yerinde Kendinizi Mutlu Etmenin En Basit 6 Yolu

Gallup tarafından yapılan bir araştırmada 180 milyondan fazla katılımcıdan elde edilen verilere göre insanların yalnızca %13’ü işte mutlu oldukları bulundu. Mutlu olan insanların mutsuz olanlara oranla %36 daha motive, 6 kat daha enerji dolu ve 2 kat daha üretken oldukları da yine elde edilen veriler arasında.

Mutluluğun %50’si genetikten gelmekteyse, kalan %50’sini oluşturmak için de pek çok yöntem var.

Önemli olan insanın önce kendisini tanıması. Mutluluk sadece performansınıza değil sağlığınıza da olumlu etki etmekte. İş hayatında mutlu olmanız için öncelikle o işte kalmanın ya da ayrılmanın sizin elinizde olduğunu unutmamalısınız. Mutsuzsanız ve o işe devam etmeye karar verdiyseniz o halde işinizde mutlu olmak için yöntemler bulmalısınız. Aksi takdirde, her sabah alarm çaldığında söylene söylene uyanıp işe gitmenin, kısacık ömürlerimiz için çok da mutluluk verici olmadığını her gün tekrar tekrar deneyimlersiniz.
1- İş hayatında kontrol edemeyeceğiniz durumları kendinize takıntı haline getirmeyin ve endişe ederek mutluluğunuzu tüketmeyin. Kendinizi başka insanlarla ya da onların başarılarıyla kıyaslamayın. Hatta size ya da başarılarınıza söylenen cümlelerin, yaptıklarınızı gölgelemesine izin vermeyin.
2- Mutlu olmak için bir diğer madde ise kendinizi ödüllendirmek. Yapılan araştırmalar ödüllerin insanları daha cömert, arkadaş canlısı ve daha mutlu ettiğini göstermiştir. Ayrıca iş hayatınız sırasında kendinize zaman ayırmayı, spor yapmayı da ihmal etmeyin. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de daha mutlu olacaksınız.
mutlu-et-mutlu-ol
3- Kendinizin mutluluğu gibi çevrenizin de mutluluğu önemlidir. İş hayatında girebileceğiniz tartışmaları akıllıca seçin, başkaları hakkında dedikodu yapmayın ve insanları yargılamayın. Bu durumlar sadece negatif bir enerjiye sebep olacaktır. Negatif ortamlardan da negatif insanlardan da uzak kalmanız mutluluğunuzu koruyabilmeniz için önemli bir nokta. Negatif duygular yerine çevrenize pozitif duygular dağıtın, çalışma arkadaşlarınıza yardım edin. Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre başkalarına yardım eden insanların 10 kat daha fazla odak noktası haline geldikleri ve %40 oranla daha çok terfi aldıkları görülmüştür.
4- İş hayatınızda mutlu olabilmek için öncelikle kendinize karşı dürüst davranın, kendi eksiklerinizi ve artılarınızı öğrenin. Önce kendinizi tanımanız nasıl mutlu olacağınızı anlamanızı da sağlayacaktır. Kendiniz için yapacağınız basit bir SWOT analiziyle, iş hayatınızı rahat ve mutlu olabileceğiniz bir hale çevirmek kolayca enerjinizi yükseltecektir.
5- Kendinize, kendi gücünüze ve iyi bir geleceğiniz olacağına inanın. Kendinizle ilgili karamsar yaklaşımları bir kenara koyup bardağın dolu taraflarını hatırlamaya çalışın. Bu inanç sizi iş hayatında başarıya taşırken mutluluğunuzun da artmasını sağlayacaktır.
6- Önce kendinizle eğlenmeyi öğrenin ve kendinize gülün. Gülmek sizi daha mutlu ve daha sağlıklı bir birey haline dönüştürecektir. Mutluluk hem duygusal zekanızı geliştirecek hem de iş hayatında daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Araştırma kaynağı: https://www.entrepreneur.com/article/245422

Comments are closed.