İş Yerinde Gülmenin 11 Faydası

isyerinde-eglence Biz FunOfis ekibi olarak 1,5 senedir farklı sektörlerden, farklı yakalardan yüzlerce kişiyle çok güldük, hatta pek çok defa gülmekten yerlere yattık, karnımız çenemiz falan ağrıdı artık o kadar çok güldük. İş yerlerinin ciddiyetine mizahı ekledik, çalışanların mutluluğuyla birlikte verimin arttığını, stresin ve gerginliklerinse azaldığını gözlemledik. Kendi çalışmalarımızdan ve genel literatürden yola çıkarak iş yerlerinde gülmenin faydalarını 11 ana başlık altında topladık. Buyrun, keyifle okuyun:

1- Güldüğümüzde daha yaratıcı oluruz!
Çocuklar günde 300-400 kere gülerken, yetişkinler ortalama 4-15 kere gülerler. Aslında gülmek hem fiziksel hem de zihinsel sağlık açısından önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, gülmek kan akışını hızlandırır, şeker dengesini düzenler, vücutta rahatlama sağlar ve daha verimli uyku zamanları kazandırır. Tam aksine stres hormonu ise yeteneği köreltir ve sağlığı olumsuz etkiler.

Gülerek salgılanan endorfin insanların mutlu olmasını sağlarken, sadece 10-15 dakika gülmek 50 kalori harcanmasını da sağlar. Bizce iş yerinde çalışmak kadar insanların rahat edebileceği, gülebileceği, mutlu olabileceği zamanlar da oluşturulmalı. Bu durum işlerin gelişmesini ve yaratıcılığın artmasını sağlar ve işlere daha kolay ve başarılabilir gözüyle bakılması anlamına da gelebilir. Gülmek beyne giden oksijen miktarını artırarak zihni açar ve insanların yaratıcılığının artmasını sağlar.

2- Çalışanlar kendilerini güldüren yöneticilerden hoşlanır!
Yönetici, çalışanlarını güldürürse daha sakin, pozitif ve uyumlu bir ortam yaratabilir. Gülmenin etkilediği yetenek artışı işlerin başarılı yapılmasını ve beraber gülen insanların bir ekip halinde başarıya ulaşmasını sağlar. Gülmek insanlarla iletişim kurmayı ve güçlenmeyi sağlarken, iş yerinde gülmek yayılmalı ve bunun kazançları da herkese gösterilmeli diye düşünüyoruz.
Eğer yöneticiyseniz, aynı zamanda hem çalışanlarınızla gülebilir hem de otoritenizi koruyabilirsiniz. Gülmek ve mutlu olmak otoritenizi ve saygı duyulmanızı değiştirmez. Zaman içinde bazı yöneticilerin “ciddi görünmek” için özellikle çaba harcadığını gözlemledik, aslına bakarsanız birlikte gülmek, hem ikili ilişkilerde hem de ekip iletişiminde aynı gemiyi birlikte ilerletme motivasyonunu hızla artırıyor.
kurumsal-eglenceler

3- Gülünce duygusal zekamız da çok güzel oluyor!
Tanınan başarılı liderlerin çoğunun duygusal zekalarının yüksek olduğu bilinmektedir. Yazar Deb Disandro, gülmenin yaratıcılığı artırdığını ve sağlanan olumlu duyguların duygusal zekayı geliştirdiğini belirtmiştir. Duygusal farkındalık kişinin önündeki engellerin kalkmasını sağlar. Uzmanlar yöneticilere gülmelerini, toplantılara komik videolarla ve esprilerle başlamalarını öneriyor. Çalışanlar için eğlenebilecekleri ortamlar sunmanın ve hatta gülmenin ödüllendirilmesinin de yararlı olacağı belirtiliyor.

4- Mizahı iyi kullanan şirketler, en iyi yetenekleri kazanıyor!
Dünyanın en büyük mizah prodüksiyon şirketlerinden Comedy Dynamics’in CEO’su Volk-Weiss’e göre komedi sadece sahnede değil, işte de olmalıdır. İş yerinde gülmek, eğlenmek insanların bir araya gelmesini ve işlerin bütünlük içinde yapılmasını sağlar. Volk-Weiss’e göre iş yerinde önemli olan üç ana konu bulunur: iletişim, üretim, nitelikli çalışan. Gülmek insanların güçlü iletişim kurmalarını ve çalışanların ortak bir paydada buluşmalarını sağlar. Beraber gülmek üretimin hem artmasını hem de yapılan işin sonuçlarının olumlu olmasını sağlar. İş yerindeki enerji ile sağlanan birliktelik ve mutluluk şirketlerin harcamalarında azalma da sağlar. “The Harvard Business Review” araştırmasına göre ABD ekonomisi iş yerlerindeki stresli ortam yüzünden yılda 500 milyar dolar kaybetmekte. Bunun yanında şirketler nitelikli çalışan kazanmak ve onları ellerinde tutmak için bir yarış halinde. Volk-weiss gülen, mutlu ve enerji dolu şirketlerin nitelikli elemanın daha çok ilgisini çekeceğini ve bu yarış içinde şirketin iyi çalışanı kazanacağını belirtiyor. Biz de kendisine kucak dolusu sevgilerimizi gönderiyoruz, çünkü çoook haklı olduğunuzu o kadar iyi biliyoruz ki FunOfis’i kurduk işte daha ne yapalım. 🙂

5- Birlikte gülebilen ekipler daha başarılı!
İnce bir mizah anlayışı, kişiliğinizin daha güçlü görünmesini sağlayabilir. Şirketlerde mizah anlayışı olması çalışanların iyi iletişim içinde olmasını ve iyi bir çalışma ortamında olmalarını sağlar. Birbirleriyle gülebilen ekip arkadaşlarının daha iyi, daha üretken işler çıkardıları ve problem çözmede daha başarılı oldukları görülür. Amsterdam VU Üniversitesi’nden Nale Lehmann-Willenbrock, yaptıkları araştırmada bir şakanın diğerini tetiklediğini ve bunun farklı bir iletişim çeşidini ortaya çıkararak ekip performansını etkilediğini gördüklerini belirtiyor.

6- Mizahi dil, müşterileri mıknatıs gibi çeker!
Nale Lehmann-Willenbrock ayrıca olaylara “sarkastik” yaklaşabilen insanların daha yaratıcı, çözüm bulmada daha etkili olduklarını ve mantıklarını daha çok kullanabildiklerini de ekliyor. Araştırmada paylaşılan örnekte, bir firmaya sosyal medya üzerinden gelen bazı basit müşteri şikayetlerinin, mizahi bir dille yanıtlanarak daha çok seyirci toplamak için kullanılabileceği gösteriliyor. Bunu biz de son dönemlerde bazı belediyelerin Twitter hesaplarında görüyoruz. Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde başlayan bu “mizahi sosyal medya dili”nin, “ciddi” görünen kurumların sempati kazanmasını nasıl da kolaylaştırdığını hep birlikte gözlemledik.
belediye-mizah

Benzer şekilde, iş yerinizde yaptığınız şakalar, anlattığınız espriler amaca uygun ve işe yarıyorsa çevrenizdekilerin sizin daha zeki ve kendinize daha özgüvenli olduğunuzu düşünmelerini sağlar.
iste-kahkaha-yogasi

7- Gülmek kazancınızı da artırır!
İnsanın kendine gülebilmesi başarıyı ve başarının sonuçlarıyla eğlenebilmeyi getirir. Kendisine gülebilen ve etrafına mutluluğu yayabilen insan işinde de başarıyı elde eder. Hata yaptığında kendine gülebilmek sorunu daha hızlı çözebilmeyi ve bu sakinlikle gelen esnek bakış açısını sağlar. Başkalarına karşı daha ılımlı ve anlayışlı olabilmeyi ve böylece çalışanlar tarafından sevilebilmeyi ve saygı duyulmayı sağlar. Gülen insanların olduğu yerlerde mutlu müşteriler olur, bu da hem daha çok kazanç sağlamanızı hem de size bağlanmalarını sağlar. Çalışanlar onlarla gülebilen yöneticileri olduğu sürece daha çok çalışmaya istekli olurlar ve üretkenliğin artmasını sağlarlar. Kendi gülebilen insanlar zamanla hayat kalitesini artırır, bu durum çevrelerine güven yaymalarına ve kazandıkları güvenle işlerinde daha başarılı olmalarına neden olur. Mizahla artan yaratıcılık, yeni fikirlerin ortaya çıkmasına, yeni imkanların bulunabilmesine de ortam hazırlar.

8- İnsanların sizi dinlemesini istiyorsanız, onları gülümsetin!
Mizah kullanmak, ikili ilişkileri güçlendirir. İnsanların birbirlerini dinlemelerini ve hatta dinledikleri şeyin daha uzun süre hatırlanmasını sağlar. Mizah konuşmayı, dinlemeyi ve ikna kabiliyetinin de gelişmesini sağlar.
İş yerinde mizah, insanların iyi ilişkiler kurmalarına, beraber mutlu bir ortamda çalışmalarına sebep olur. Statü farklarının ağırlıklarını ortadan kaldırıp, rahat bir ortamda stresin ve çatışmaların azalmasını sağlar.

9- Gülmek, insanların birbirini anlamasını sağlar.
Kuzey Carolina Üniversitesi Chapel Hill’deki araştırmacıların yaptığı araştırmaya göre, ortak bir sebeple gülmek insanlar arasında duygusal bir benzerlik kurulmasını sağlamaktadır. Beraber gülebilen insanlar birbirlerinden hoşlanırlar. Gülmek bir sosyal yapıştırıcı olarak görülebilir. Gülmek iyi hissettirir ve bu mutluluk enerjisini paylaşmak bağların güçlenmesini sağlar. Aynı şeylere gülmek, yanındaki gülerken en azından tebessüm etme ihtiyacı duymak, bu duygunun insan ilişkilerindeki uyumu sağladığını ve paylaşıldığını göstermektedir. Hatta araştırma raporunun içeriğinde gülmek ve mutluluğu paylaşmak ilişkilerde zor olan konuşmalardan önce yapılırsa geçen sürecin daha yararlı ve rahat olacağı belirtiliyor. Çünkü kişilerin başkalarına karşı oluşturduğu kişisel sınırlar, yani duvarlar gülme ile salgılanan endorfin hormonunun yayılmasından sonra etkisiz hale gelir. Duvarları yıkılan kişiler başkalarıyla aynı duyguları, aynı tepkileri paylaşabilir ve yeni ilişkiler kurabilir.

iste-eglenmek

10- Yeni gelenlerin adaptasyonu için mizah şart!
Dünya genelinde çok sayıda ofisi bulunan danışmanlık firması Accountemps’ın yaptığı araştırmadaki verilere göre yöneticilerin %80’i çalışanlardaki mizah anlayışının şirket kültürlerine uyum sağlamaları için önemli olduğunu belirtiliyor. Çalışanlardaki mizah anlayışı motivasyonun artmasını ve çalışanlar arasında birliktelik oluşmasını sağlar. Journal of Personality and Social Psychology’de yayınlanan bir çalışmada mizah anlayışının çalışanların uyum sağlamasında önemli olduğu hatta espri yapan kişinin iyi ya da kötü espri olması fark etmeksizin çevresi tarafından özgüvenli ve yetenekli görüldüğü belirtiliyor. Pozitif bir arkadaşlık ortamı en kolay ve hızlı şekilde mizah ile kurulur. Yapılan mizahın iyi ya da kötü olması değil, karşı tarafa yönelik ve saldırgan olması itibarını zedeler. Bu nedenle iş yerinde espri yapmak isteyenlerin bilmesi gereken birkaç küçük ipucu verelim: Espriyi yüzyüze yapmak önemlidir. Olan durumu düşünüp, acımasız olmamak ve espriyi en yalın haliyle bırakıp kendi kişiliğinizi katmak da mizah anlayışını göstermek için ipuçlarıdır. Harvard Business School ve Wharton School of Business tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, mizah algısı yaratmak, espri yapmak, hatta espri yapmayı denemek bile çevre tarafından olumlu karşılanıyor. İşyerinde başarılı bir mizah için dinleyiciyi iyi bilmek ve durum değerlendirmesiyle hareket etmek önemlidir.

11- Gülmek stresi azaltır!
2007’de The Guardian’da yayınlanan habere göre İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, Liverpool’daki bazı büyük ölçekli şirketlerle işbirliği yaparak genel stresi azaltmak ve üretkenliği artırmak için şirket çalışanlarını mizah kurslarına göndermiş. Haber, bu kurslara katılan çalışanların problem çözme becerisini geliştiğini, mobbing ve taciz vakalarının azaltılmasında işe yaradığını belirtiyor. Çok stresli işlerde çalışanlar için komedinin insanı rahatlattığı, duyguların iş arkadaşlarıyla paylaşılarak bunun bir mizah ortamına çevrilmesinin stresi yok ettiği söylenmektedir. 2002’de yayınlanan The Comedy Trust araştırması, komedinin özellikle gençleri iş ile mizah ortamının kaynaşması sayesinde olumlu etkilediğini belirtiyor. Çalışanları iş hayatında gülmeye teşvik etmek önemlidir. Stephanie Davies’in söylediği gibi, mizahı aptalca bir şey olarak görmemek gerekir. Mizah ortamı ile gülmek insanların daha etkili çalışmasını ve streslerinin azalmasını sağlar.

İş yerlerinde gülmenin on yüz bin milyon faydasını bu 11 maddede özetlemeye çalıştık. Çünkü biz çalışırken çok gülüyor, baya da eğleniyoruz. Birlikte güldüğümüz ekiplerin sayısı ne kadar artarsa hep birlikte o kadar çok eğlenir ve bu faydaların yoğunluğunu artırırız diye düşünüyoruz. Zaten hayat çok kısa, bari dişlerimiz varken bol bol gülelim. 🙂
Hem su çok güzel, siz de gelsenize!

Comments are closed.