İş Yerinde Eğlenmek Verimliliği Nasıl Artırır?

ofiste-eglenceBugüne kadar, “İş Yerinde Mutluluk”la ilgili onlarca araştırma sonucu paylaştık. (Örneğin, İş yerinde mutluluk: Mutlu çalışanlar yaratmak için yapılan yatırımın geri dönüşü yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Şimdi de biraz “İş Yerinde Eğlence”nin sonuçlarını irdeleyen araştırmalara bakalım.

Hazır mısınız?

 

572 İK yöneticisinin katılımıyla, Robert C. Ford, (University of Central Florida), Frank S. McLaughlin (University of North Florida) ve John W. Newstrom (University of Minnesota-Duluth) iş yerinde eğlencenin organizasyona etkilerini araştırmış.

Sonuçta İK yöneticileri demiş ki, İş Yerinde Eğlence:

Potansiyel çalışanlarda olumlu etki bırakır.  %94

Çalışanlar arasındaki iletişimi güçlendirir. %92

Kuruma bağlılığı artırır. %88

Müşteri memnuniyetini olumlu etkiler. %87

Kurumsal kültürü güçlendirir.  %85

Sirkülasyonu azaltır. %78

Verimliliği artırır. %74

Raporlu günleri azaltır. %72

Yeni becerilerin öğrenilmesine hız kazandırır. %59

Kurumun misyonunun anlaşılmasını sağlar. %55

 

 

PGI Danışmanlık Firmasının Y kuşağı üzerine yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre, Y kuşağı çalışanların %88’i eğlenceli ve sosyal bir çalışma ortamı istiyor. Bu oran, önceki kuşaklarda %60’dı.

Kansas State Üniversitesi’nde yapılan “İş Yerinde Eğlencenin Çalışan Davranışlarına Etkisi” araştırmasına göre, çalışanlar, eğlenceli şirket etkinlikleri içinde en çok sosyalleşebildikleri etkinlikleri tercih ediyorlar.

 

2013’te TinyPulse 40 bin kişiye, işlerini neden sevdiklerini sordu. En fazla aldığı yanıt, birlikte çalışılan kişilerin sevilmesiydi. Başka bir deyişle, kişi, sevmediği kişilerle çalışıyorsa işini de sevmiyor.

 

Robertson Cooper’ın İngiltere’deki 2000 çalışan ile yaptığı araştırmaya göre, iş yerinde eğlenebildiğini düşünenler %22 daha yaratıcı ve %12 daha bağlı oluyor.

 

İş yerinde nasıl eğleneceğinizi bilmiyorsanız, kurumsal atölyelerimizi inceleyebilir veya iletisim@funofis.net adresinden Mutluluk Danışmanımıza ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.