İş Hayatında Mutluluk İçin 8 Küçük İpucu

Eğer size mutluluk nedir diye sorsak bize cevabınız ne olurdu? Mutluluk üzerine yazılmış, söylenmiş binlerce söz var. Hepsi de kendi içinde biricik ve kıymetli. Aslında hepimizin kendine has bir mutluluk tanımı var diyebiliriz.

Soru bana yöneltilmiş olsaydı; cevabım yaşadığım anın kıymetine varabildiğim sürece mutluyum olurdu. Yaşadığımız yıl her ne kadar olumsuz birçok olayla geçmiş olsa da onları kabul ederek hayatımıza devam edebilmek bile bir mutluluk sebebi.

Yaşamımızın çoğunluğunu işte geçirdiğimizi ve iş hayatımızın arz ettiği önemi düşünürsek; peki ya iş hayatında mutluluk tanımı sizin için ne olurdu? Gelin küçük gibi görünse de uzun vadede iş hayatımızı çok daha mutlu kılabilecek sekiz küçük ipucumuza hızlıca göz atalım:

1) Hedeflerinizin farkında olun.

Siz kimsiniz? Sizi iş yaşamınızda neler yapmak mutlu eder? Hangi işleri yapmaktan zevk alırsınız? Kendinizi tanıyın ve buna yönelik hedef listesi oluşturun. Hepimizin kafasında kariyerine dair uzun ve kısa vadeli planları var.  Hedeflerinizi belirleyerek 1 yıl, 5 yıl veya 10 yıl gibi sürelerle kendinize planlar yapın.

2) Hareket edin.

Aslında istediğimiz şey çok basit! Sadece hareket! Özellikle çalışma hayatı masa başında geçen kişiler için hareket etmek sağlık yönünden de oldukça önemli. Eğer koşullarınız el veriyorsa işe yürüyerek gidin. Aracınız varsa biraz uzağa park ederek kendinizi yürümek zorunda bırakabilirsiniz. Toplu taşıma kullanıyorsanız en azından bir durak önce inme seçeneğini düşünün. İyi fikirlerin yürüme sırasında ortaya çıktığını da düşünürsek hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendinize katkıda bulunabilirsiniz.

3) Belirli zaman dilimleri için yapılacaklar listenizi oluşturun.

Günlük, haftalık, aylık; sizin için hangisinin daha faydalı olacağını düşünüyorsanız onu dikkate alarak listenizi yapın. Önünüzde bir liste olması hem sizi çalışmaya teşvik eder hem de yaptığınız işleri listeden çıkarmak sizi iyi hissettirir. O süre içerisinde başarmayı hedeflediğiniz işlere dönüp bakın, kendinizle gurur duyun ve küçük de olsa kendinizi ödüllendirin.

4) Düzenli mola verin.

Bazen işimize o kadar yoğunlaşırız ki, kafamızı kaldırdığımızda çoktan öğlen olmuştur. Ya da geçen saatleri anlamamışızdır. Zamanın bu kadar hızlı geçebiliyor olması güzel olsa da mola vermekte fayda var. Ayağa kalkın, bir tur yürüyün, hareket edin, küçük egzersizler yapın. Kendinize size iyi geleceğini düşündüğünüz bir çalışma tekniği belirleyebilirsiniz. Başlangıç için pomodoro tekniğini deneyebilirsiniz.

5) Geribildirim isteyin.

Geribildirimin öneminin ne kadar farkındayız? Ne kadar alıyoruz? Ne kadar veriyoruz? Geribildirim maalesef ülkemizde hala duygusal bir takım etkenleri devreye sokuyor. Kimi yapıcı eleştiriye alınırken, kimi yapıcı eleştiride bulunmakta zorlanıyor. Ben geribildirimin oldukça önemli olduğunu savunanlardanım. Bir kere farklı bir bakış açısı dinliyorsunuz, üstelik eleştiriyi dinlersiniz; size uyanları heybenize atar, uymayanları dikkate almazsınız ve yolunuza devam edersiniz. Gelişiminiz için fayda sağlayacak şekilde değerlendirildiğinde sizi bir adım öteye taşıyacağı muhakkak. İstemekten çekinmeyiniz, hatta ısrarla isteyiniz. 😊

6) İş dışındaki hayatınıza da yatırım yapın.

Hayatımızın çoğunluğunu kaplasa da hepimizin iş dışında da sosyal bir hayatı var. Üstelik orada mutlu olmak da işte mutlu olmak kadar önemli; çünkü ikisi de birbirlerini besleyen dinamikler. Hobilerinize, yapmaktan zevk aldığınız aktivitelere yatırım yapın. Zaman ayırmak da bir yatırımdır, bütçe ayırmak da. Koşullarınızın el verdiği ölçüde kişisel gelişiminizi destekleyin. Yaşadığınız mutluluk hissinin uzun vadede iş yaşamınıza da yansıdığını göreceksiniz.

7) Gülümseyin ve iletişim kurun.

Gerek çalışma ortamımızda gerekse günlük hayatımızda gülümseyerek aslında iletişimin ilk adımını atıyoruz. Gülümsediğinizde karşılık almama ihtimaliniz oldukça düşük. Çalışma arkadaşlarınızla, yeni girdiğiniz ortamlarda network oluşturabilmek adına gülümseyin ve iletişim kurun. Her ne kadar korona sebebi ile hayata geçirmemiz şu dönemde zor olsa da dijital ortamlarda da gülümsemek mümkün. 😊

8) Yeni bir iş aramanız gerekiyorsa; bunu kabullenin ve hızlıca harekete geçin.

Denediğiniz tüm seçeneklere rağmen hala mutsuz musunuz? Ya da sizce eksik olan ama tanımlayamadığınız bir şeyler mi var? O halde şapkayı önümüze koyup düşünme zamanı! Sizi neyin rahatsız ettiğini anlamaya çalışın. Çalıştığınız iş ya da ortam sizi mutlu etmiyorsa; bunu kabul edin ve harekete geçin! Dışarıda belki de sizi çok daha mutlu edecek bir seçenek varken neden geri dönüşü olmayan zamanınızı daha fazla tüketesiniz?

Haydi şimdi kendinize şefkatle yaklaşın ve mutluluk tanımınıza, neler istediğinize şöyle bir bakın. 😊

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://gethppy.com/employee-engagement/your-daily-guide-to-happiness-at-work

https://www.thebalancecareers.com/top-ways-to-be-happy-at-work-1919219

https://time.com/collection/guide-to-happiness/4513661/job-happiness-success-advice/

 

 

 

 

Comments are closed.