Ak Gıda Aydın Üretim Tesisi’ndeydik!

23 Ağustos Çarşamba günü Aydın’da bulunan Ak Gıda Üretim Tesisi’ne misafir olduk. Sabah 7:25’te İstanbul’dan İzmir’e uçtuk ve 1 saatlik yolculuğun ardından Aydın’a ulaştık. 1996 yılında kurulan İçim markasının üreticisi Ak Gıda, Türkiye’nin dört bir yanındaki 5 fabrikası ve günlük 5 bin ton süt işleme kapasitesiyle süt ve süt ürünleri sektörünün en büyük işletmesi konumunda.

Fabrikada karşılanmamızın ardından günün ilk eğitimlerine saat 10:30’da başladık. Eğitimlerimize katılım gerçekleştiren 35 fabrika çalışanını iki gruba bölerek bir gruba “Nefes Teknikleri İle Stres Yönetimi” eğitimini verirken, diğer grup ile “Mizah Atölyesi”ni yaptık.

Sabah ve öğlen olarak iki seans ile yapılan eğitimlere katılımcılar oldukça ilgi duydu. Bir grup nefes teknikleri ile stres yöntemlerini öğreniyor ve sakinleşiyorken, diğer grup mizah atölyesindeki oyunlarla hem yaratıcılıklarını kullanıyor hem kahkahalar atıyordu. Sabah eğitimlerin bitmesinin ardından fabrika çalışanları ile beraber öğle yemeği yedik. Yemekhanenin lezzetli yemekleriyle enerjimizi daha da yükselterek saat 14:00’da günün ikinci eğitimlerine başladık.

Öğleden önce mizah atölyesi ile enerji dolan grup bu sefer nefes teknikleri ile huzur bulmaya, nefes ile sakinleşen grup ise mizah atölyesi ile kahkahalarla dolmaya başladı. Eğitimlere başlamadan gördük ki molalarda ve yemek sırasında iki grup da eğitimlerde öğrendiklerini birbirleriyle paylaşmışlardı ve her grup bir diğer eğitimi görmek için çok daha fazla heyecanlanmıştı. Öğrendiklerini paylaşmaları, eğitimlere aktif katılımları ve enerjileri sayesinde fabrika çalışanları ile çok güzel bir eğitim günü geçirdik. Hem bilgilendik hem sakinleştik, hem kahkaha attık hem iletişim yöntemlerimizi zenginleştirdik.

Stres yönetiminde bu sefer favori nefes tekniğimiz “4+4+4+4” oldu. Derin nefesler çekerek iş stresinden uzaklaştık, sadece kendimize özel bir an yarattık. Hep birlikte doğru nefes almayı öğrendik ve vücudumuzu doğru şekilde oksijenle doldurduk. Nefes Teknikleri eğitiminin sonunda yaptığımız kısa meditasyon ile zihnimizi meşgul eden düşüncelerden uzaklaştık ve vücudumuzu dinlendirerek kötü enerjileri uzaklaştırdık.

Mizah Atölyesi’nde gülmenin, mutluluğun gücünü bir kere daha mizah atölyesi ile görmüş olduk. İletişimi güçlendirerek daha rahat paylaşımlarda bulunabilmelerini sağladık. Anda kalmanın önemini anlattık, anda kalarak daha mutlu olabileceğimizi öğrendik. Örneğin, 15 kişi bir çember oluşturduğunuzu düşünün. Herkes birden itibaren saymaya başlayacak ama biriyle aynı sayıyı söylerseniz yanarsınız. Bunu 1’den kaça kadar devam ettirebilirsiniz? Ekip üyeleri birbirini dinlemeyi, çevresindekileri duymayı biliyorsa emin olun çok uzun süre sayılabilir. Kendi mutsuzluğumuzu kendimiz yaratırken aslında bunu gülmenin ve mutluluğun gücü ile yıkmak da yine kendi elimizde.

Dolu dolu geçen günde her iki grupta da 15:30’da eğitimlerimizi bitirdik ve akşam İstanbul yolculuğumuz tekrar başladı. Bu keyifli günde bizimle olan, enerjisini bize katan, eğitimlerimize katılan tüm Ak gıda çalışanlarına çok teşekkür ederiz. Artık stresten uzağız ve mizah ile daha güçlüyüz.
iste-mutluluk

Comments are closed.