Her Şirkette Rastlayabileceğiniz Mutluluk Öldürücü 4 Etken

İş yerinde mutluluğun stres ve tükenmişliği önlemede bir panzehir olduğu günümüzde gittikçe yaygınlaşan ve kabul gören bir inanış. Şirketler her geçen gün çalışanlarının mutluluklarına yatırım yapmak isteseler de kıyıda köşede bir yerlerde mutluluk öldürücü etkenler varlıklarını sürdürüyor. Bilmeden veya istemeden oluşan bu durum beraberinde şirket kültürünün zehirlenmesini getiriyor. Gelin bu mutluluk öldürücü dört etkene birlikte göz atalım:

1) Mutluluğu yılda bir kez kutlamak

Mutluluğu desteklemek amacıyla yapılan, çokça bütçe harcanan yanlış o kadar çok uygulama var ki… Birçok şirket iş yerinde mutluluğu senede bir kez yapılan yeni yıl kutlaması ya da toplu bir şirket aktivitesi olarak değerlendirebiliyor. Fakat, burada kaçırılan bir nokta var. İş yerinde mutluluğa dair etkili bir stratejinin iş tatmini ve güveni içeren bir şirket kültürünü içermesi gerekiyor. Çalışanlarına adil, eşit ve saygı çerçevesinde davranmayan; dürüst bir ücret politikasına sahip olmayan bir iş yeri mutluluk için adımlar atmaya kalksa bile netice alması oldukça güç. İşverenler kesin ve sürdürülebilir bir iş tatmini sağladığı noktada çalışanın ruhsal açıdan iyi ve mutlu olması gündeme gelebiliyor. İş yerinde mutluluk küçük adımlar halinde emek isteyen fakat büyük sonuçlar getiren bir süreç.

2) Olumsuz geribildirim

“Olmamış.”, “Her zaman toplantılara geç kalıyorsun.”, “Yine mi yanlış yaptın?”. Sanıyoruz ki hepimizin iş hayatında olumsuz geribildirime örnek verebileceği en az beş cümlesi vardır. Ne yazık ki bu söylemlerin arkasından iş yerinde mutluluğu beklemek biraz ütopik bir hayal oluyor. İşler yolunda gittiği sürece hiçbir yorum yokken, olumsuza döndüğü noktada hemen suçlunun belirlenmesi ve gerekli nasihatlerin yapılması adımı geliyor. Temelde aynı hatanın tekrar meydana gelmesinin önlenmesi gibi bir bahane olsa da bu olumsuz eleştiri gerçeğini değiştirmiyor. Size aynı amaca hizmet eden, çok daha konforlu ve faydalı bir yol olduğunu söylesek? Yapıcı geribildirimler iş yerinde mutluluğa giden yolda bizim için bir bilet niteliğinde. Direkt olumsuz tarafa odaklanmak yerine nelerin daha iyi olabileceği üzerine verilen geribildirimler daha yapıcı oluyor. Böylece yapılan hatalar öğrenmek için güzel fırsatlara dönüşebiliyor.

3) Her şey para algısı

Pusulanın sadece paraya yönlendirildiği iş yerinde çalışanın mutlu olmasını beklemek neredeyse imkânsız bir seçenek. Para temalı şirketlerde çalışanın mutlu olması yapılacaklar listesinde son sıralarda yer alıyor. Ne yazık ki bu gibi iş yerlerinde yöneticiler paranın mutluluğu satın alabileceği inancı taşıyor. Maalesef oldukça yanılıyorlar. Yapılan araştırmalara göre yüklü miktarda ikramiye, havalı spor salonu odaları çalışanları kısa vade de mutlu etse de uzun vadede etkisi azalarak kayboluyor. İş yükü oldukça fazla, beraberinde stresli olan çalışanın spor salonunu kullanmaya vakti bile kalmıyor. Bu gibi durumlarda çözüm iş yükünü azaltmak adına yeni personel almak olmasına rağmen, işverenin bunun için yeterli bütçesi olmuyor… Bu durum beraberinde mutluluğun imkânsız hale geldiği bir kısır döngüye sebep oluyor.

4) Şirket kaktüsleri

İş yerinde mutlu olma ihtimalini tamamen yok etmek istiyorsanız, yapacağınız şey çok basit! Bir şirket kaktüsü yetiştirin! Şirket kaktüsleri iş yerlerinde insanların görünce yol değiştirmek istediği çalışma arkadaşlarıdır. Bu kişilerle hele ki molanızda denk geldiyseniz, molanızı itina ile rezil ederler. Bu kişiler genelde “ama bu benim görev tanımımda yok” diyen kişilerdir. Bu kişiler toplu şirket organizasyonlarına katılmayarak çalışma arkadaşlarını mutlu ederler. Hepimizin etrafında en az bir tane şirket kaktüsü bulunuyor. Belki bu noktada bu kişinin kaktüse dönmesine sebep olan arka plan etkilerine bakmak da fayda olabilir.

Eğer bu mutluluk öldürücü etkenlerin etrafınızda olduğunu düşünüyorsanız kendinizi daha iyi hissetmeniz için size “Ne Haliniz Varsa Gülün” yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz. Çalışanın mutluluğunun uzun vadede işverene etkileri düşünüldüğünde sizce de mutluluğu fazlasıyla hak etmiyor muyuz? 😊

Hazırlayan: Büşra Oral

Kaynakça: https://happinessatwork.blog/en/four-happiness-killers-in-almost-every-company/

 

 

Comments are closed.